فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو

برخی از جراجی های مهم زانو شامل موارد زیر می باشند:

  • جراحی تعویض مفصل زانو (total knee arthroplasty)
  • جراحی زانوی پرانتزی (High tibial osteotomy)
  • جراحی رباط صلیبی زانو (ACL)

تاثیر فیزیوتراپی قبل از جراحی زانو

قبل از جراحی زانو هرچه بیمار در شرایط جسمی بهتری باشد به همان نسبت نتایج بهتری پس از عمل جراحی به دست خواهد آمد.

متخصص فیزیوتراپی قبل از انجام جراحی زانو، آمادگی ها، نرمش ها و تمریناتی را جهت تقویت عضلات زانو و همچنین نحوه مناسب استفاده از وسایل کمکی (مانند استفاده مناسب از عصا یا واکر و یا نحوه صحیح گام برداری و حفظ تعادل برای مدت کوتاهی پس از جراحی) را به بیمار آموزش می دهد.

فیزیوتراپی زانو بعد از جراحی

در جراحی هایی مانند تعویض مفصل زانو و یا ترمیم رباط صلیبی (ACL)، بیمار دو یا سه روز در بیمارستان بستری می شود.

در این مدت فیزیوتراپیست آموزش های لازم از قبیل نحوه بالا رفتن و یا پایین آمدن صحیح از تخت و یا صندلی را به بیمار ارائه داده و همچنین برای از بین بردن درد و تورم مفصل زانو و ساق پا، کمک شایانی به بیمار می کند.

فیزیوتراپی زانو در کلینیک

استفاده از دستگاه های الکتروتراپی، اولتراسوند و لیزر برای کاهش درد و تورم بسیار مناسب است (مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان مجهز به لیزر پرتوان- HIGH POWER LASER می باشد).

پس از انجام عمل جراحی ممکن است مفصل زانو به خوبی خم نشود، بنابراین فیزیوتراپیست دامنه حرکتی مفصل زانو را افزایش می دهد، به طوری که بیمار بتواند زانوها را کاملا خم و یا باز بکند.

در برخی موارد ممکن است پای بیمار بین چهار هفته تا سه ماه در آتل یا گچ بماند که در این شرایط قدرت عضلات پای بیمار بخصوص در عضلات چهارسر و همسترینگ کاهش می یابد و اصطلاحا عضلات پا کوچک می شوند.

تمریناتی که فیزیوتراپیست به بیمار می دهد(در بعضی موارد مانند جراحی ACL زانو) می تواند حتی ورزشکار را مجددا به ورزش حرفه ای برگرداند.

فیزیوتراپی زانو در منزل

شرایط منزل با کلینیک بسیار فرق می کند، زیرا نیروی انسانی و تجهیزات در کلینیک بیشتر بوده و اکثر آن ها قابل حمل و یا انتقال به منزل نیستند.

اما این مورد نمی تواند جلوی درمان بیمار را بگیرد؛ زیرا اگر فیزیوتراپیست در حیطه ارتوپدی و بخصوص زانو تبحر لازم را داشته باشد، به راحتی می تواند دامنه حرکتی زانو را افزایش دهد، عضلات ضعیف شده بیمار را تقویت کند، تورم را از زانو بگیرد و به بیمار آموزش دهد که به راحتی بر روی پاهای خود ایستاده و بدون کمک فرد دیگری، در امور شخصی خود استقلال پیدا کند.

فیزیوتراپی در منزل

کلینیک فیزیوتراپی غرب تهران