فیزیوتراپی در خانه غرب تهران

فیزیوتراپی در خانه

یکی از جنبه های مراقبت های بهداشتی که به دلیل همه گیری ویروس کرونا رشد بیشتری هم داشته، فیزیوتراپی در خانه است. شکی نیست که حضور فیزیوتراپیست در خانه، فرایند درمان را برای بیمار ایمن تر و آسان تر می کند.

اگر مشکلی دارید که منجر به درد یا از دست دادن تحرک می شود، حتما می توانید از خدمات یک فیزیوتراپ ماهر بهره مند شوید. درمان شما متمرکز بر کمک به شما برای بازگرداندن سطح تحرک طبیعی است، تا بتوانید به زندگی که از آن لذت می برید برگردید.

مراقبت های فیزیوتراپی ممکن است در شرایط مختلف انجام شوند. بدیهی است، اگر در بیمارستان بستری هستید، درمان شما ممکن است توسط یک فیزیوتراپیست که در بیمارستان کار می کند، انجام شود و اگر به ورزش درمانی نیاز دارید، می توانید به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنید.

اما برخی از بیماران برای ترک خانه و رفتن به مرکز فیزیوتراپی مشکلاتی دارند. این افراد می توانند از مزایای فیزیوتراپی در خانه برخوردار شوند. در این شرایط، یک فیزیوتراپیست به خانه آنها میاید تا با آنها کار کند تا حرکات طبیعی و عملکردی را بازیابی کنند.

فیزیوتراپی در خانه چیست؟

فیزیوتراپی در خانه زمانی اتفاق می افتد که یک متخصص طب فیزیکی برای ارائه خدمات توانبخشی به خانه شما می آید. این نوع خدمات برای بیمارانی ارائه می شود که نمی توانند یا تمایل ندارندد برای حضور در کلینیک فیزیوتراپی از خانه خارج شوند. این اتفاق می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله:

 • وضعیت شما حاد است و خروج از خانه برای سلامتی شما خطر ایجاد می کند.
 • تحرک عملکردی شما محدود است و نمی توانید به کلینیک مراجعه کنید.
 • برای دسترسی به مرکز فیزیوتراپی، به وسایل نقلیه مناسب دسترسی ندارید.
 • ترجیح می دهید جلسه فیزیوتراپی در خانه به صورت خصوصی داشته باشید.

مزایای فیزیوتراپی در خانه

در حالی که فیزیوتراپی در منزل در مقایسه با فیزیوتراپی در کلینیک هزینه های بیشتری دارد، بسیاری از بیماران اعتقاد دارند که مزایای فیزیوتراپی در خانه به هزینه اضافی پرداخت شده می ارزد. در ادامه به شش مورد از مزایای فیزیوتراپی در خانه اشاره می کنیم.

فیزیوتراپی در خانه
 • راحتی. سهولت و دسترسی آسان معمولا اولین دلیلی است که لاعث می شود بیماران فیزیوتراپی در منزل را انتخاب کنند. این افراد همچنین اعتقاد دارند که هنگامی که درمانگر به آنها مراجعه می کند، می توانند بیشتر روی روند بهبودشان تمرکز کنند.
 • درمان به شکل خصوصی. هنگامی که بیمار فیزیوتراپی در خانه دریافت می کند، توجه کامل فیزیوتراپیست را به خود دارد. در حالی که در کلینیک فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست ممکن است چندین بیمار را تحت نظر داشته باشد. وقتی بیماران در خانه درمان می شوند، عموماً احساس می کنند که از مراقبت های با کیفیت بالاتری برخوردار هستند.
 • عدم وجود استرس. گاهی اوقات کلینیک های درمانی بزرگ، شلوغ و پر سر و صدا هستند. در این حالت بسیاری از بیماران احساس اضطراب می کنند و علاوه بر بیماری و مشکل خود، استرس های خارجی را نیز تجربه می کنند. با فیزیوتراپی در خانه، بیمار ممکن است به دلیل شرایطش همچنان استرس داشته باشند، اما قطعا بیشترین احساس راحتی را در خانه خودش دارد.
 • تاثیر گذاری. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که فیزیوتراپی در خانه به همان اندازه خدمات درمانی در کلینیک موثر است. این مطالعه نشان داد که فیزیوتراپی در خانه در دراز مدت حتی موثرتر از فیزیوتراپی در کلینیک است. همانطور که انتظار می رفت، پایبندی به برنامه درمان تجویز شده بزرگ ترین عامل در تعیین اثربخشی برنامه درمانی در خانه است. علاوه بر این، بیماران اعتقاد دارند که فیزیوتراپی در خانه به دلیل درمان شخصی که در هنگام کار فیزیوتراپیست با شما در خانه انجام می شود، متمرکزتر است.
 • افزایش عملکرد. هنگامی که فیزیوتراپیست در خانه با بیمار کار می کند، حرکات و تمرینات برای بیمار ملموس تر است. به عنوان مثال، به جای این که به بیمار گفته شود که کشش خاصی را در در چارچوب درب انجام دهد، درمانگر می تواند دقیقاً به بیمار نشان دهند که از کدام چارجوب درب باید استفاده کند. در حالی که این ممکن است یک مسئله کوچک به نظر برسد، اما داشتن روال عادی در یک محیط شناخته شده برای بیمار به پایبندی و درک بهتر او از فرایند درمان کمک می کند.
 • کمتر می تواند بیشتر باشد. در محیط کلینیک فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست ها به تجهیزات و ابزارهای زیادی دسترسی دارند. با فیزیوتراپی در خانه، درمانگر مجبور است جلسه را بر اساس آنچه بیمار در خانه خود دارد یا حد اکثر چیزهایی که می توان در وسیله نقلیه شخصی حمل کرد، طراحی کند. این می تواند منجر به ایجاد برنامه های انعطاف پذیری شود که به بیمار امکان می دهد تا بتواند در صورت لزوم بین ویزیت های فیزیوتراپیست، تمریناتش را انجام دهد.

فیزیوتراپی در خانه برای چه کسانی مفید است؟

به طور کلی، اگر مشکلی دارید که منجر به از دست دادن تحرک عملکردی می شود، حتما از کار با فیزیوتراپیست سود خواهید برد. و اگر در خروج از خانه با مشکل روبرو هستید، درمانگر می تواند به خانه شما بیاید. شرایطی که ممکن است در آنها به فیزیوتراپی در خانه نیاز داشته باشید، معمولا شامل موارد زیر هستند:

 • شرایط بعد از جراحی مانند تعویض مفصل ران یا تعویض کامل زانو
 • سکته مغزی
 • بیماری پارکینسون
 • اسکلروز چندگانه یا ام اس
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)
 • پس از یک مشکل قلبی مانند حمله قلبی
 • بعد از ضربه مانند شکستگی


اگر مشکلی دارید که شما را از حرکت عادی باز می دارد و اگر ترک خانه برای درمان دشوار است، می توانید از توانبخشی و فیزیوتراپی در خانه خودتان بهره مند شوید.

چند جلسه فیزیوتراپی در خانه داشته باشیم؟

آسیب، موقعیت و میزان بهبودی هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است، بنابراین فرکانس مشخصی از میزان فیزیوتراپی که باید در خانه انجام شود وجود ندارد. یک فیزیوتراپیست باید تا زمان رسیدن به اهداف فیزیوتراپی با بیمار کار کند یا تا زمانی که مشخص شود که اهداف (و به طور بالقوه روش های درمانی) نیاز به ارزیابی مجدد دارند. اهداف ممکن است بر اساس ترکیبی از معیارهای مختلف تنظیم شوند، از جمله:

 • بازگرداندن توانایی های حرکتی برای برآوردن نیازهای شیوه زندگی
 • استقلال و پیشگیری از آسیب
 • مدیریت درد
 • دامنه حرکت
 • قدرت و ثبات
 • بهبود جراحت یا جراحی

در حالی که بهبود بافت نرم به طور معمول بین شش تا هشت هفته طول می کشد، سایر بیماران ممکن است درگیر شرایط جدی تر، مزمن تر یا بدتری باشند و ممکن است به فیزیوتراپی در خانه به صورت طولانی مدت نیاز داشته باشند. برای بیماری هایی که مزمن نیستند، شش تا دوازده جلسه برای درمان اکثر تشخیص استاندارد است.

جلسه فیزیوتراپی در خانه چقدر طول می کشد؟

ویزیت های فیزیوتراپی در خانه بسته به عوامل مختلف برای موقعیت خاص بیمار، مدت زمان متفاوتی دارند. با توجه به این موارد، بیماران می توانند انتظار داشته باشند که جلسات فیزیوتراپی در خانه آنها حدود یک ساعت طول بکشد.

فیزیوتراپی در خانه

جلسات اولیه برای بیمار ممکن است به دلیل زمان مورد نیاز برای جمع آوری اطلاعات و آموزش نحوه انجام موثر هر تمرین یا حرکت به بیمار، کمی بیشتر طول بکشد. ارزیابی اولیه وضعیت ماهیچه ها، مفاصل، اعصاب، تاندون ها و رباط های بیمار ممکن است قبل از شروع لازم باشد. درمانگر همچنین احساس بیمار را در طول فرآیند ارزیابی می کند و میزان درد را اندازه گیری می کند تا بتواند رویکرد فیزیوتراپی در خانه را در صورت نیاز تنظیم کند. با مقایسه و ترکیب این معاینه بیمار با توصیه های پزشک، یک فیزیوتراپیست باید بتواند یک برنامه مراقبتی برای توانبخشی طراحی کند که نحوه انجام جلسات را تعیین می کند.

هزینه فیزیوتراپی در خانه چقدر است؟

همانطور که اشاره شد، طراحی طول و فرایند درمان برای هر بیمار متفاوت است و به هیچ وجه نمی توان نرخ ثابتی برای هزینه فیزیوتراپی در خانه در نظر گرفت.

آیا فیزیوتراپی در خانه موثر است؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که شما برای مشارکت در یک برنامه توانبخشی موثر به تجهیزات گران قیمت و سنگین نیاز دارید. این باور لزوما درست نیست. درمانگر فیزیوتراپی در خانه شما آموزش دیده است تا از منابع موجود برای به حداکثر رساندن تجربه توانبخشی شما استفاده کند. او همچنین می تواند تجهیزات سبک را به خانه شما بیاورد تا اطمینان حاصل شود که شما از درمان فیزیوتراپی خود بیشترین بهره را می برید.

مطالعه ای که در سال 2016 در مجله Orthopedic Nursing منتشر شد، نتیجه عملکرد بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو را مورد بررسی قرار داد. یک گروه از این بیماران در کلینیک خدمات فیزیوتراپی را دریافت کردند و گروهی دیگر از سرویس فیزیوتراپی در خانه استفاده کرند. محققان این مطالعه هنگام بررسی عملکرد و دامنه حرکت هیچ تفاوتی بین دو گروه نیافتند.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که بیمارانی که پس از سکته مغزی دچار همی پارزی اندام فوقانی و ضعف شده بودند، پس از دریافت خدمات فیزیوتراپی در خانه، بهبود یافته و از نتیجه رضایت داشتند.

کلینیک یادمان و فیزیوتراپی در خانه

کار با فیزیوتراپیست پس از بیماری، آسیب یا جراحی می تواند به شما در بازیابی تحرک کامل عملکردی کمک کند تا به کارهای عادی و فعالیت های تفریحی خودتان بازگردید. گاهی اوقات، آسیب شما یا شرایط شخصی شما ممکن است مانع از خروج ایمن شما از خانه برای شرکت در جلسات فیزیوتراپی شود. در این صورت، می توانید از درمان فیزیوتراپی در خانه بهره مند شوید. کار و درمان مستمر در خانه با فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا حداکثر تحرک عملکردی خود را دوباره پیدا کنید.

خدمات فیزیوتراپی در خانه کلینیک یادمان برای مراقبت و توانبخشی بیماران در آسایش و امنیت خانه خودشان ارائه می شود. این نوع درمان برای بهبود افرادی که شرایطی خروج از خانه برای دریافت درمان مورد نیازشان را ندارند، مناسب و ضروری است. در صورتی که شما یا عزیزانتان به خدمات فیزیوتراپی در خانه نیاز دارید (یا انتظار دارید بعد از یک جراحی برنامه ریزی شده به این خدمات نیاز داشته باشید) لطفاً برای مشاوره رایگان با ما در کلینیک یادمان تماس بگیرید.