گرفتگی گردن یا خشک شدن آن چیست

گرفتگی و خشک شدن گردن

گرفتگی گردن یا خشک شدن گردن معمولاً این گونه توصیف می شود: درد در ناحیه گردن و مشکل در حرکت دادن اش مخصوصاً وقتی فرد سعی در چرخاندن سر خود دارد.

 ممکن است با سردرد، گردن درد، شانه درد، دست درد، همراه باشد. برای نگاه کردن به اطراف یا چپ و راست فرد احتمالاً باید به جای سر، کل بدن اش را به آن طرف بچرخاند.

 اغلب مردم با درد و گرفتگی گردن آشنا هستند و این عارضه ممکن است صبح بعد از خواب یا در طول روز و بعد از فعالیت های سنگینی مثل جابجایی وسایل خانه به وجود بیاید.

 در اکثر موارد درد و خشکی گردن خود به خود طی یک هفته بهبود می یابد. این که فرد چگونه علائم گرفتگی گردن را مدیریت کند روی سطح درد، دوره بهبودی و احتمال بازگشت مشکل تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: درد شدید ناحیه گردن

علل شایع گرفتگی گردن

رایج ترین علت خشکی گردن کشش عضلانی یا رگ به رگ شدن بافت نرم است. عضله بالا برِ کتف بسیار آسیب پذیر است و در انتها و اطراف گردن قرار گرفته و مهره های گردنی رابه شانه متصل می‌ کند.

این عضله توسط عصب های سوم و چهارم گردنی کنترل می ‌شوند. عضله بالا بر ممکن است به دلیل بسیاری از فعالیت های رایج هر روزه کشیده شود. کارهایی همچون:

  •  خوابیدن در حالی که گردن مشکل نا مناسبی دارد
  • افتادن یا برخوردی ناگهانی که سر را به کنار هول دهد مثل آسیب های ورزشی
  • سر را به شکل مرتب به اطراف حرکت دادن طی فعالیت ‌هایی همچون شنای کرال سینه
  • طرز قرارگیری غلط بدن حین کار با کامپیوتر یا نگاه کردن به گوشی موبایل برای طولانی مدت
  • تجربه استرس و اضطراب شدید که منجر به حس کشش در گردن می شود
  • نگه داشتن گردن به حالت غیر طبیعی برای طولانی مدت مثل نگه داشتن گوشی بین شانه و گردن

 دلیل خشک شدن گردن ممکن است مشخص باشد و این در صورتی ست که علایم بلا فاصله شروع شوند.

اگر به نظر برسد خشک شدن گردن بدون هیچ علتی بروز کرده است، مشخص کردن دلیل اش بسیار مشکل خواهد بود.

گرفتگی گردن
گرفتگی گردن

علل غیر شایع خشکی گردن

 گاهی اوقات گرفتگی گردن بازتاب اختلالی نهفته در مهره های گردنی است که علاوه بر محافظت از نخاع، گردن را حمایت کرده و حرکت می‌ دهند.

 مثال های بسیاری در مورد اختلال مهره ‌های گردنی وجود دارد که سبب می شوند عضلات این قسمت انقباضی دردناک داشته و یا سفت شوند. مثال‌ هایی همچون:

  • دیسک گردنی بیرون زده: بخش خارجی محافظت شده دیسک در مهره های گردن شکسته می شوند و بخش داخلی به بیرون ریخته و سبب التهاب بافت های اطراف می شود.
  • بیماری دیسک گردنی فرساینده: همان طور که دیسک در طول زمان رطوبت و ارتفاع خود را از دست می دهد، فشار روی مفاصل اطراف، عصب ها و بافت های نرم مثل زردپی و عضلات زیاد می‌ شود.  این فرآیند منجر به خشکی و درد گردن خواهد شد.
  •  آرتروز مهره های گردن: از کار افتادن مهره‌های گردنی بین استخوان های مهره ای، اغلب به علت بیماری هایی همچون تنگ شدن و انسداد ستون فقرات و تغییرات آناتومیکی مثل خار استخوان به وجود می آید.
بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن چیست؟

 علائم گرفتگی گردن

شدت گرفتگی گردن ، فرد به فرد متفاوت است و از درد کم تا شدید گسترش می یابد. تلاش برای چرخاندن گردنی خشک به اطراف سرانجام منجر به درد بسیار می شود  به گونه ای که فرد از حرکت باز می ایستد.

 کاهش حرکات گردن روی سطح فعالیت ‌های فرد تاثیر می گذارد مثلاً اگر سر به سمتی خاص نچرخد، رانندگی تا زمان رفع این علائم باید متوقف شود.

 بایدها و نبایدها

اغلب فرصتی برای بازگشت سلامت نیاز است. در مواقعی که درد شدید است فرد ممکن است بخواهد از داروهای بدون نسخه جهت رفع درد استفاده کند یا یخ / گرما درمانی کند.

 استفاده از گردنبند طبی برای ثابت نگه داشتن گردن پیشنهاد نمی شود. کسی که دچار این مشکل شده باید فعالیت‌ های روزانه خود را ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: فشردگی عصب گردن (رادیکولوپاتی گردن)

 اگر گرفتگی گردن بعد از یک هفته بهبود نیافت باید توسط پزشک معاینه شوید.

همچنین به ‌رغم طول بیماری، اگر گردن خشک شده با هر گونه علامتی مثل تب، درد، تهوع، استفراغ یا بی ‌خوابی همراه شد حتماً با پزشک تماس بگیرید.

برای دریافت نوبت و مشاوره با شماره های 02188088541 / 02188074196 تماس بگیرید.

کلینیک فیزیوتراپی غرب تهران