پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا (سین دسموزیس)

پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا یا سین دسموزیس شامل وارد شدن آسیب به رباط هایی است که استخوان های ساق پا در بالای قوزک (درشت نی و نازک نی) را به هم متصل می کند.

این اتصال مستحکم، قسمت فوقانی مفصل قوزک را تشکیل می دهد.

این اتصال، با عنوان سین دسموزیس نیز شناخته می شود و از تعدادی رباط در قاعده ساق پا و یک بافت هم بند که از بالای قوزک تا زانو به استخوان ها متصل است، تشکیل شده است.

پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا از پیچ خوردگی های جانبی و استانداردتر قوزک پا (چرخش قوزک) جدی تر است و به طور کلی به ارزیابی و مدیریت بیشتر نیازمند است.

آسیب های وارده بر سین دسموزیس، اغلب با آسیب قوزک جانبی مرتبط است؛ اگرچه، آن ها معمولا منجر به درد بیشتر، تورم و محدودیت های عملی می شوند.

در موارد شدید، ممکن است شکستگی نیز وجود داشته باشد.

علت پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا چیست؟

پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا، کمی متفاوت با پیچ خوردگی معمولی قوزک پا (چرخش قوزک به خارج) اتفاق می افتد.

این آسیب، اغلب زمانی رخ می دهد که پا، زیر فرد دیگری گیر می کند – مثلا هنگام تکل- و پا، به سمت خارج، می چرخد و می پیچد.

مکانیسم شایع دیگر، چرخش به سمت جلو (نه فقط به اطراف) است.

شرح دقیق چگونگی وقوع آسیب (چرخیدن آن در حین راه رفتن یا گیر کردن زیر کسی) به فیزیوتراپیست کمک می کند، زیرا این کار می تواند به تشخیص مناطق آسیب دیده کمک کند.

از کجا بدانم دچار پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا شده ام؟

پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا معمولا شدیدتر از آسیب های معمولی قوزک است و غالبا به همراه تورم و درد است، نه تنها در بخش خارجی مفصل قوزک، بلکه در قسمت جلو، در انتهای درشت نی و نازک نی.

اغلب، راه رفتن باعث درد بیشتر در انتهای پا و بالای قوزک می شود، زیرا تحمل وزن موجب جدا شدن اندک سین دسموزیس به خاطر آسیب رباط می شود.

فیزیوتراپیست قادر خواهد بود پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا را تشخیص دهد و از شما در مورد چگونگی وقوع آسیب خواهد پرسید.

اغلب اوقات، این عارضه دست کم گرفته می شود زیرا افراد تصور می کنند آسیب، تنها یک پیچ خوردگی معمولی قوزک پا بوده است و اگر مراجعه به فیزیوتراپیست به تاخیر افتد، توضیح اینکه پیچ خوردگی، از زمان آسیب، چه تغییری داشته است مهم است.

فیزیوتراپیست، توانایی راه رفتن، ایستادن روی یک پا و انجام تمرینات ساده مثل بلند کردن ساق پا را بررسی خواهد کرد.

انجام تست های مخصوص برای رباط های فوقانی قوزک نیز حائز اهمیت است.

اگر فرد، به خاطر آسیب قادر به راه رفتن نباشد یا اگر فیزیوتراپیست مشکوک به آسیبی جدی تر شود، ممکن است به منظور ارزیابی بیشتر، برای انجام تست اشعه ایکس یا MRI ارجاع داده شود.

فیزیوتراپی پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا

فیزیوتراپی برای توان بخشی پس از پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا، ضروری است.

اولین گام، تعیین شدت آسیب است. آسیب های جزئی می توانند با محافظه کاری مدیریت شوند؛ اگرچه، در موارد شدیدتر، که سستی یا شکاف سین دسموزیس در بالای قوزک، قابل توجه است، برای تثبیت این ناحیه به جراحی نیاز خواهد بود.

مدیریت زود هنگام پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا، شامل سپری کردن دوره ی بدون تحمل وزن و با استفاده از عصا و چکمه ارتوپدی، برای فراهم کردن شرایط آغاز ترمیم است.

فیزیوتراپ، فرد را راهنمایی خواهد کرد که بر اساس شدت آسیب، چه مدت لازم است این کار انجام شود.

پس از عبور از مرحله اول، می توان شروع به راه رفتن کرد و آغاز تمرینات تقویتی برای بازیابی استحکام و عملکرد پا و قوزک، حائز اهمیت است.

با بهبود عملکرد، با راهنمایی فیزیوتراپ، امکان بازگشت به دویدن و سپس هر فعالیت دلخواه دیگری وجود دارد.

به دست آوردن اعتماد به نفس برای استفاده دوباره از قوزک برای راه افتادن، پریدن و توقف کردن نیز حائز اهمیت است.

پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا

تاثیر فیزیوتراپی بر درمان پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا

در حال حاضر، هیچ پژوهش با کیفیت بالایی برای بررسی تاثیر درمان فیزیوتراپی بر پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا، وجود ندارد.

اغلب تحقیقات این حوزه، محدود به نظرات و پیشنهادات متخصصین و موارد جراحی است.

نظرات بالینی، بر این مسئله متفق هستند که یک دوره ی بدون تحمل وزن، برای آسیب های با شدت کمتر، توصیه می شود و مدت زمان بی حرکت بودن، به شدت آسیب بستگی دارد.

به نظر می رسد جراحی برای آسیب های پیچیده تر، موثر است؛ اگرچه، هیچ مطالعه ای مبنی بر مقایسه درمان جراحی و درمان محافظه کارانه وجود ندارد.

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

در مراحل ابتدایی، فورا پس از پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا، فیزیوتراپیست ، مدت زمانی که لازم است بدون تحمل وزن، سپری شود را اعلام خواهد کرد.

پیروی از این دستورات، برای ترمیم مناسب آسیب، مهم است.

در مراحل ابتدایی، یخ ممکن است در کاهش درد موثر باشد و استفاده از باند کشی و بالا نگه داشتن نیز ممکن است به کاهش تورم کمک کند.

طی این مرحله، می توانید تمرینات تقویتی را برای پای دیگر خود انجام دهید.

این کار می تواند جلوی از دست رفتن قدرت و استحکام را بگیرد، زیرا حدود 20 درصد از افزایش قدرت، از سمت سالم به سمت آسیب دیده منتقل خواهد شد.

این امر می تواند به بازگشت سریع تر به فعالیت یا ورزش کمک کند. هنگامی که قادر به آغاز تمرینات و قوی تر شدن شدید، تکمیل برنامه طراحی شده توسط فیزیوتراپیست، بسیار مهم است.

مدت زمان درمان و بهبود

بهبود پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا، نسبت به پیچ خوردگی معمولی قوزک پا، زمان بسیار بیشتری می برد.

در صورت مدیریت محافظه کارانه، حداقل 6 هفته زمان می برد و بازگشت به فعالیت کامل بدون علائم، در موارد پیچیده تر ممکن است 3 ماه زمان ببرد.

بیشتر بخوانید: تیپینگ فاسئیت پلانتار

پیچ خوردگی فوقانی قوزک پا، نسبت به پیچ خوردگی معمولی قوزک پا، بیشتر منجر به عوارض بلند مدت می شود و مهم است که پیش از بازگشت به ورزش و فعالیت، همه جوانب بررسی شود.

برای اطمینان از اینکه ترمیم و درمان به درستی انجام میشود هر چه زودتر یک برنامه درمانی فیزیوتراپی را زیر نظریک فیزیوتراپیست پیش بگیرید.

برای دریافت نوبت از کلینیک فیزیوتراپی یادمان و اطلاع از نحوه ارائه خدمات با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

تماس با کلینیک فیزیوتراپی یادمان