فیزیوتراپی و افزایش قدرت باروری

فیزیوتراپی و افزایش قدرت باروری

 قبل از این که سراغ آی وی اف ivf بروید، نوع خاصی از فیزیوتراپی است که سبب افزایش باروری می شود، حتی اگر آندومتریوز یا تخمدان پلی کیستیک ( PCO ) دارید.

ناباروری یکی از سخت ترین مشکلات پزشکی برای یک زن است و از نظر فیزیکی علل مختلفی دارد اما راه‌ حل های اندکی برای آن وجود دارد.

 ناباروری از نظر احساسی بسیار تاثیرگذار است چون فرد متوجه آن نمی شود تا زمانی که بارداری اش به تاخیر بیفتد.

 ۱۱ درصد از زنان در آمریکا از ناباروری رنج می ‌برند و 4/7 میلیون زن به دنبال راه ‌حل‌هایی بعضاً گران جهت بارداری هستند.

 جامعه پزشکی پیشرفت های بسیاری در این زمینه داشته اما تکنولوژی های پیشرفته ای مثل IVF فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد کارایی دارند.

 تحقیقی جدید نشان داده درمان ناباروری با استفاده از تکنیک های خاص فیزیوتراپی صورت می‌ گیرد که نه تنها ارزان ‌تر تمام می ‌شود بلکه کم تر از سایر روش ها تهاجمی است.

 تحقیق منتشر شده در ژورنال پزشکی درمان ‌های جایگزین، بیش از ۱۳۰۰ زن را که از سه نوع علت اولیه ناباروری رنج می‌بردند مورد مورد بررسی قرار داد.

این سه علت درد حین مقاربت، عدم تعادل هورمون ها و چسبندگی هستند.

بیشتر بخوانید : فواید فیزیوتراپی

 آن ها به این نتیجه رسیدند بعد از فیزیوتراپی میزان موفقیت در باروری ۴۰ تا ۶۰ درصد زیاد شد ( که بیشتر بستگی به علل نهفته ناباروری دارد).

 این شیوه درمانی بیشتر روی زنانی که لوله فالوپ شان مسدود است (۶۰ درصد باردار شدند) سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند ( ۵۳ درصد باردار شدند)، هورمون تحریک تخمک گذاری زیادی دارند، نارسایی تخمدان دارند (۴۰ درصد باردار شدند) و از آندومتریوز رنج می برند، تاثیر می گذارد.

 این نوع خاص از فیزیوتراپی روی بیمارانی که IVF هم انجام داده ‌اند تاثیر گذاشته و درصد موفقیت شان را تا ۵۶ و گاهی تا ۸۳ درصد افزایش می‌ دهد.

 فیزیوتراپی باعث کاهش چسبندگی یا زخم های داخلی به علت عفونت، التهاب، جراحی، تروما یا آندومتریوز ( بیماری ای که در آن لایه های رحمی در خارج از رحم رشد می کنند) می شود.

این چسبندگی ها مثل چسبی داخلی عمل می کنند و می توانند لوله های فالوپ را مسدود کنند، تخمدان را بپوشانند و بنابراین تخمک بیرون نمی رود، یا روی دیواره های رحم را می پوشانند و درصد لانه گزینی کاهش می یابد.

 ساختارهای تولید مثل نیازمند حرکت هستند تا به درستی کار کنند. این نوع فیزیوتراپی باعث رفع چسبندگی ها می شود.

فیزیوتراپی و افزایش قدرت باروری

چگونه فشار دادن شکم یک زن سبب افزایش شانس او برای بچه دار شدن می شود؟

 توان حرکتی، طرز قرارگیری ناصحیح رحم، تخمدان های  محدود شده، بافت های آسیب دیده یا آندومتریوز همگی سبب کاهش جریان خون در اندام های مسئول تولید مثل می شوند و بارداری کاهش می ‌یابد.

 با اصلاح محل اندام‌ ها و حذف بافت های آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته، سیستم تولید مثل سالم تر شده، هورمون ها هم متعادل تر خواهند شد.

 همچنین این تکنیک ها با حذف موانع عاطفی هم باروری را افزایش می دهند. فیزیوتراپیست از نزدیک با بیمارانی که نیازهای روانی هم دارند کار می کند.

 رنج بردن از ناباروری بسیار استرس‌ زا است بنابراین باید هر کاری انجام داد تا این استرس کاهش یابد.

 ارتباط ذهن و بدن بسیار واقعی و مهم است. در واقع استرس، ریسک ناباروری را دو برابر می کند. چون این نوع فیزیوتراپی غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است، پزشکان توصیه به انجام آن می کنند.

 درمان های جایگزین گاهی اوقات مورد انتقاد قرار می‌ گیرند ولی در واقع باید هر دو نوع درمان با هم انجام شوند یعنی هم درمان های اصلی و هم جایگزین.

هر کسی خواهان بارداری موفق و سالم و مقرون به صرفه است. بنابراین امتحان راه ‌های مختلف کمک باروری ایرادی نخواهد داشت.

 برخی از بانوان خیلی سریع باردار می ‌شوند و برخی دیگر نیازمند شرایط ایده ‌آل هستند که کار زیاد می‌ برد بنابراین فیزیوتراپی در این مواقع به کار می‌ رود.

برای مشورت با متخصصین فیزیوتراپی کلینیک یادمان و شروع درمان های فیزیوتراپی مخصوص باروری با شماره های زیر تماس بگیرید و نوبت دریافت کنید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

جهت دریافت نوبت و اطلاع از آدرس کلینیک به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.