فیزیوتراپی مفصل اخرمی ترقوه ای یا آکرومیوکلاویکولار (AC)

مفصل اخرمی ترقوه ای چیست و چگونه میتوان با فیزیوتراپی آن را بهبود داد؟ مفصل اخرمی ترقوه ای AC (آکرومیوکلاویکولار) برآمدگی حاد در نزدیکی لبه بالایی و بیرونی شانه است.

این مفصل به شما اجازه می دهد بازوی خود را به بالای سر ببرید. در این مقاله به تاثیر فیزیوتراپی در درمان آسیب های مفصل اخرمی-ترقوه ای می پردازیم.

از نظر فنی این قسمت محل اتصال انتهای بیرونی ترقوه (کلاویکل) و آکرومیون (برآمدگی استخوانی) در بالای تیغه شانه (کتف) است.

آسیب های مفصل اخرمی ترقوه ای در جوانان فعال شایع است.

این آسیب ها می توانند از رگ به رگ شدن رباط های AC و کوراکوکلاویکولار ( CC) تا جابجایی کامل مفصل AC متغیر باشند.

آسیب های مختلف مفصل اخرمی-ترقوه ای (AC) چیست؟

آسیب های نوع یک و دو مفصل اخرمی ترقوه ای (AC) که در آنها پارگی رباط به طور کامل اتفاق نیفتاده و مفصل هنوز آسیب ندیده است بصورت محافظه کارانه درمان می شوند.

بحث های زیادی درباره بهترین روش برای درمان آسیب های نوع سه وجود دارد. در این صدمات رباط های AC و CC به همراه کپسول مفصل دچار پارگی شده و باعث بالا رفتن ترقوه می شوند.

آسیب در مفصل AC می تواند به غضروف درون مفصل صدمه وارد کرده و در آینده منجر به آرتروز مفصل شود.

چه عواملی باعث آسیب رسیدن به مفصل اخرمی ترقوه ای AC می شود؟

فرایند آسیب رسیدن به مفصل اخرمی-ترقوه ای AC می تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد.

ضربه مستقیم می تواند در اثر برخورد یا افتادن بر روی شانه یا بازویی که در کنار بدن قرار دارد ایجاد شود (یعنی در موقعیت نزدیک شونده به خط مرکز بدن).

صدمات غیرمستقیم رایج نیستند اما می توانند پس از افتادن بر روی بازوی کشیده رخ دهند. در اکثر صدمات غیرمستقیم آسیب به رباط AC بیشتر از رباط های CC است.

آسیب های مفصل اخرمی ترقوه ای AC یا آسیب های نوع سه اغلب پس از افتادن از دوچرخه یا برخورد با آن، در ورزش های تماسی و تصادفات رانندگی دیده می شوند.

فیزیوتراپی مفصل آکرومیوکلاویکولار

چگونه می توانم بفهمم مفصل اخرمی ترقوه ای (AC) دچار آسیب شده است؟

آسیب های مفصل اخرمی-ترقوه ای (AC) بر اساس سابقه پزشکی و همچنین معاینه فیزیکی تشخیص داده می شوند.

متخصص فیزیوتراپی به دنبال تغییر شکل قدامی مفصل، التهاب یا کبودی و هرگونه حساسیت در اطراف مفصل (AC) و لبه بیرونی ترقوه است.

دامنه حرکت شانه نیز به دلیل درد محدود خواهد شد.

متخصص فیزیوتراپی برای بررسی آسیب دیدگی مفصل اخرمی ترقوه ای (AC) بازوی شما را تا 90 درجه بالا برده و با خم کردن آرنج بازو را به طرف سینه (خم کردن بازو به طرف خط مرکز بدن) بر می گرداند.

در صورتی که مفصل (AC) آسیب دیده باشد این آزمایش باعث درد شده و همچنین احتمالاً برای تشخیص میزان شدت این آسیب دیدگی برای پرتونگاری ایکس فرستاده خواهید شد.

رگ به رگ شدن مفصل اخرمی ترقوه ای AC مرحله یک در کوتاه مدت از مرحله سه که وضعیتی جدی تر است دردناک تر می باشد.

دلیل آن این است که پارگی کامل رباط ها (مرحله سوم) تمام فشار را از روی آن ها بر می دارد در حالی که رباط هایی که در آسیب مرحله اول دچار پارگی جزئی شده اند با هر حرکت تیغه شانه (و بازو) تحت تأثیر قرار می گیرند.

فیزیوتراپی آسیب های مفصل اخرمی ترقوه ای یا آکرومیوکلاویکولار (AC)

متخصص فیزیوتراپی در مراحل اولیه پس از آسیب برای حمایت از ساعد می تواند مفصل AC را با نوار بسته و یا از آویز دست استفاده کند.

همچنین به مدت 3 تا 4 هفته به خصوص اگر بازوی شما برای مدت طولانی آویزان باشد، به استفاده از آویز دست احتیاج خواهید داشت اما این کار به علائم شما بستگی دارد.

در صورتی که درد به میزان قابل توجه کاهش یافته و عملکرد بهبود یافته باشد به خصوص اگر دچار پارگی مفصل آکرومیوکلاویکولار AC نوع یک باشید، احتمالاً تنها به مدت یک هفته به آویز دست احتیاج خواهید داشت.

هنگام خواب باید از بازوی خود پشتیبانی کنید و برای شروع شاید ترجیح دهید به طور نیم خیز بر روی یک صندلی ریکلاینر بخوابید.

ممکن است در ابتدا متوجه شوید که استفاده از یخ نیز در کاهش تورم و کبودی مفید است.

احتمالاً متخصص فیزیوتراپی یک تا دو هفته پس از آسیب دیدگی توصیه کند که برای شانه تمرینات نوسانی ملایم زیر 90 درجه (تمرینات آونگ) و همچنین تمرینات سبک ناحیه کتف را انجام دهید.

متخصص فیزیوتراپی ممکن است پس از 4 تا 6 هفته برای جلوگیری از آسیب بیش از حد و بهبود تحرک مفصل شانه (مفصل گلنوهومرال) و ترقوه (کلاویک دیستال) از درمان دستی ملایم استفاده کند.

پس از بازیابی محدوده کامل حرکتی و رسیدن به وضعیت بدون درد به شما تمرینات مقاومتی پیشرفته (تمرینات ایزومتریک، ایزوکنتیک و تمرینات ورزشی خاص) داده خواهد شد.

این تمرینات در ابتدا تمرین های زنجیره بسته خواهند بود و به این معناست که دست شما بر روی یک سطح ثابت قرار گرفته و در تمرینات پیشرفته زنجیره حرکتی باز، دست در فضا آزاد است.

متوجه خواهید شد که تمرینات زنجیره حرکتی بسته برای شروع آسان هستند چراکه به کنترل وزن بازو کمک کرده و در نتیجه بدون تحریک درد می توانید ورزش بیشتری انجام دهید.

فیزیوتراپی مفصل اخرمی-ترقوه ای

تاثیر فیزیوتراپی برای آسیب های مفصل اخرمی ترقوه ای آکرومیوکلاویکولارAC

بر اساس دو بررسی علمی در سال 2014، فیزیوتراپی برای کنترل آسیب های مفصل AC نوع یک و دو مؤثر است.

مطالعات انجام شده همچنین نشان می دهد که این روش اگرچه به ظاهر بدتر است اما با توجه به زمان توانبخشی کوتاه تر و تاثیرگذاری یکسان با عمل جراحی برای مدیریت صدمات نوع سه نیز مؤثر است.

جراحی دررفتگی AC ناهنجاری را کاهش می دهد اما این درمان عوارض بیشتری داشته و در حقیقت می تواند عملکرد شانه را به خطر بیاندازد.

درمان درجه های شدیدتر دررفتگی AC (انواع چهار و پنج) از طریق جراحی موثرتر است.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی برای در رفتگی شانه

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

با آسیب مفصل AC لازم است تا زمان بهبودی ساختارها استراحت کنید.

نمی توانید رانندگی کنید و باید از انجام فعالیت هایی مانند بلند کردن بازو در مقابل بدن و یا بالا بردن آن بیش از 90 درجه خودداری کنید.

همچنین می توانید برای تقویت پاها و بدن خود به شرطی که تحت فشار قرار نگیرید تمریناتی انجام دهید و این بدان معناست که باید از نشستن خودداری شود.

چه مدت طول می کشد تا بهتر شوم؟

فعالیت به خصوص با آسیب های نوع سه می تواند بیشتر از شش ماه محدود شود.

اگرچه آسیب های مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC) بدون جراحی بهبود می یابند، توجه به این نکته ضروری است که احتمال باقی ماندن درد، التهاب و تغییرات احتمالی طولانی مدت وجود دارد.

برخی افراد تا 10 سال پس از آسیب دیدگی همچنان علائم مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC) را احساس می کنند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شانه یخ زده یا منجمد
بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شانه : آسیب عضلات شانه یا روتاتور کاف

فیزیوتراپیست های ما با تجربیاتی که از انواع آسیب های شانه دارند می توانند پس از معاینه و تشخیص آسیب، بهترین روش های درمان با فیزیوتراپی را به شما پیشنهاد دهند.

برای شروع درمان با فیزیوتراپی زیر نظر یک فیزیوتراپیست متخصص با کلینیک ما در شهرک غرب تماس بگیرید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

جهت دریافت نوبت و اطلاع از آدرس کلینیک به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.