فیزیوتراپی قبل از جراحی پارگی رباط صلیبی

مزایای فیزیوتراپی پیش از جراحی در پارگی های رباط صلیبی قدامی

فرض کنیم که فردی طی ورزش، دچار آسیب زانو شده و با توصیه جراح ارتوپد، عکس برداری MRI از زانوی او انجام شده است. نتایج آماده می شود: پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) و توصیه پزشک برای ترمیم آسیب، جراحی است.

جهت آمادگی برای جراحی، چه باید کرد؟ یکی از کارهایی که می توان پیش از جراحی در پارگی های رباط صلیبی قدامی انجام داد. مراجعه به فیزیوتراپیست برای دریافت درمان های فیزیوتراپی برای معالجه پارگی رباط صلیبی قدامی پیش از جراحی است.

تحقیقات نشان می دهد فیزیوتراپی پیش از جراحی به بهبود نتایج پس از جراحی کمک می کند.

فیزیوتراپی برای پارگی رباط صلیبی قدامی

رباط صلیبی قدامی با ممانعت از لغزش رو به جلو در استخوان ساق پا از زانو محافظت می کند. پیچ خوردگی رباط صلیبی قدامی زمانی رخ می دهد که زانو ناگهان می چرخد، معمولا در حالی که کف پا روی زمین قرار دارد.

این وضعیت ممکن است زمانی رخ دهد که فرد شروع به دویدن سریع کرده یا هنگامی که پس از بالا پریدن، بر روی زمین فرود می آید.

علائم و نشانه های پیچ خوردگی رباط صلیبی قدامی عبارت اند از:

  • درد زانو
  • تورم در زانو
  • دشواری در خم کردن یا صاف کردن کامل زانو
  • احساس ناپایداری زانو

در صورتی که فرد مشکوک به پارگی رباط صلیبی قدامی است، لازم است برای تشخیص دقیق و تعیین استراتژی درمانی مناسب به پزشک مراجعه کند.

پارگی های رباط صلیبی قدامی

به منظور بررسی پارگی رباط صلیبی قدامی، پزشک می تواند تست های مخصوصی را انجام دهد و ممکن است از MRI نیز برای تایید تشخیص استفاده شود.

گاهی درمان پارگی رباط صلیبی قدامی، محافظه کارانه و شامل فیزیوتراپی و تمرین است و گاهی نیز تهاجمی تر و شامل جراحی است.

تمام افراد درگیر پارگی رباط صلیبی قدامی به جراحی نیاز ندارند.

عملکرد بسیاری از افراد با وجود پارگی رباط صلیبی قدامی به طور کامل حفظ می شود. رباط به راحتی ترمیم شده و محدوده حرکتی زانو و استقامت زانو، کاملا باز می گردد.

مشکل این است که ممکن است انجام فعالیت ها و ورزش های شدید دشوار شود، خصوصا اگر ورزش، نیازمند بالا و پایین پریدن یا تغییر جهت سریع در هنگام دویدن باشد.

در این موارد، ممکن است زانوی آسیب دیده نتواند نیروهای وارد شده را تحمل کند. افرادی که تمایل دارند به ورزش های سطح بالا برگردند، می توانند از جراحی برای ترمیم رباط کمک بگیرند.

پزشک در انتخاب بهترین درمان به فرد کمک می کند.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی رباط صلیبی زانو ACL


 فیزیوتراپی پیش از جراحی برای پارگی های رباط صلیبی قدامی

جزئیات برنامه فیزیوتراپی پیش از جراحی پارگی رباط صلیبی قدامی

در صورت پارگی رباط صلیبی قدامی و لزوم انجام جراحی، لازم است از پزشک در مورد امکان شرکت در برنامه فیزیوتراپی پیش از جراحی پرسیده شود.

فیزیوتراپیست می تواند عارضه فرد را بررسی و برای کمک به بهبود محدوده حرکتی، استقامت و قابلیت تحرک، تمرینات صحیح را تجویز کند.

اجزای برنامه فیزیوتراپی پیش از جراحی رباط صلیبی قدامی عبارت اند از:

  • تمریناتی برای بهبود محدوده حرکتی زانو
  • تمریناتی برای بهبود استقامت عضلات چهار سر ران و پشت ران
  • تمرینات تعادل و حس عمقی
  • تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی برای بهبود عملکرد عضلات چهار سر ران
  • درمان هایی برای کنترل تورم مفصل زانو
  • تمرینات عصبی-عضلانی که شامل آموختن نحوه صحیح بالا و پایین پریدن و پایداری زانو در زمان شرکت در ورزش ها و فعالیت های سطح بالا است.

هدف اصلی فیزیوتراپی پیش از جراحی، بازگرداندن محدوده حرکتی حداکثر، استقامت و پایداری است تا آمادگی برای انجام جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی فراهم شده و بهترین نتیجه حاصل شود.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی قبل و بعد از جراحی


نتیجه تحقیقات

هنگامی که از فیزیوتراپی پیش از جراحی رباط صلیبی قدامی صحبت می شود، لازم است فرد در مورد نتایج تحقیقات، درک درستی داشته باشد.

این کار به هدایت مسیر تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام فیزیوتراپی کمک می کند.

پژوهشی در مجله آمریکایی پزشکی ورزشی، به بررسی تاثیرات بلندمدت و نتایج عملی در بیمارانی که تحت فیزیوتراپی قرار گرفته و آن هایی که در جلسات فیزیوتراپی شرکت نکرده اند، پرداخته است.

محققین دریافتند که بیمارانی که تحت فیزیوتراپی قرار گرفتند، قادر بودند سریع تر به فعالیت های ورزشی برگردند. همچنین در تست های ارزیابی زانو، امتیازات بالاتری کسب کردند.

این ویژگی های مثبت تا دو سال پس از جراحی ادامه پیدا کرد. نتایج عملی در زانوی بیماران شرکت کننده در فیزیوتراپی، بهتر گزارش شده است.

 2 سال پس از جراحی، بیمارانی که تحت فیزیوتراپی پیش از جراحی قرار گرفته بودند، از سایر افراد بهتر بودند.

پژوهش دیگری نشان داده است که 12 هفته پس از جراحی ترمیم پارگی رباط صلیبی قدامی،  نتایج تستی که لازم بود در آن بیماران روی یک پا بجهند، در بیمارانی که در جلسات فیزیوتراپی شرکت کردند، بهتر بوده است.

این تست، ابزاری برای اندازه گیری آمادگی ورزشکار برای بازگشت به ورزش پس از جراحی رباط صلیبی قدامی ‏ است.

بیمارانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند نیز نسبت به افرادی که در جلسات فیزیوتراپی شرکت نکرده بودند، در تست های ارزیابی زانو، امتیازات بالاتری کسب کردند.

مزایای فیزیوتراپی پیش از جراحی زانو

نتیجه گیری

چرا لازم است پیش از جراحی رباط صلیبی قدامی، فیزیوتراپی انجام شود؟ آیا زانوی بیمار تحت تاثیر جراحی، در اثر تورم، درد و کاهش قابلیت حرکت آزرده نخواهد شد؟

تحقیقات نشان می دهد کار بر روی محدوده حرکتی، استقامت و کنترل عصبی-عضلانی پیش از جراحی، منجر به نتایج مثبت بلند مدت می شود.

اختصاص زمان برای به حداکثر رساندن قابلیت حرکت زانو پیش از جراحی، می تواند منجر به نتایج بهتر پس از جراحی شود.

به خاطر داشته باشید که هر فرد متفاوت بوده و آسیب و نیازهای او نیز متفاوت است.

درک مزایای فیزیوتراپی پیش از جراحی می تواند به تصمیم گیری درست در مورد وضعیت منحصر به فرد هر شخص کمک کند.

در صورت پارگی رباط صلیبی قدامی در زانو، لازم است برای یافتن بهترین برنامه مراقبتی با پزشک مشورت شود.

پارگی رباط صلیبی قدامی در برخی افراد نیاز به جراحی ندارد. در حالی که ممکن است در سایرین برای به حداکثر رساندن قابلیت حرکتی پس از آسیب، نیاز به جراحی باشد.

شما می توانید با شرکت در یک برنامه فیزیوتراپی متمرکز بر روی بهبود قابلیت حرکت زانو و کنترل عضلانی در کلینیک یادمان، از مزایای درمان های مختلف فیزیوتراپی زیر نظر متخصصین فیزیوتراپی که می تواند پس از جراحی نیز ادامه پیدا کند، بهره مند شوید.

برای دریافت نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان