فیزیوتراپی برای شکستگی های استرسی یا تنشی

​​​​​​​​ شکستگی استرسی یا تنشی استخوان (به ویژه به خاطر ورزش شدید) بخشی از چیزی است که به آن “آسیب‌های ناشی از ضربه استخوان” گفته می‌شود.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک استخوان قادر به تحمل فشار وزن بارهایی که مکررا به آن وارد میشود نباشد و باعث ایجاد درد موضعی در ناحیه استخوان شود.

این آسیب‌ها به عنوان یک واکنش در برابر تنش ایجاد شده شروع می‌شوند و هنوز یک شکستگی کامل نیستند اما باعث درد می‌شوند.

شکستگی تنشی استخوان یک شکستگی کوچک در استخوان است. وقتی که شکستگی تنشی استخوان درمان نشود، آسیب می‌تواند به یک شکستگی کامل تبدیل شود.

موارد مشترک بین آسیب‌های استرسی یا تنشی را در زیر بیابید. ​

چه عواملی باعث شکستگی استرسی می‌شود؟

​​​​​​​​آسیب‌های ناشی از شکستگی تنشی استخوان به دلیل عدم تعادل بین میکروآسیب نرمال و تغییر وضعیت استخوان است.

این آسیب‌ها هم در ورزشکاران سطح ممتاز و هم در افراد غیر فعال دیده می‌شوند. زنان ۲ برابر مردان به آسیب‌های ناشی از شکستگی تنشی مبتلا هستند.

این آسیب‌ها می‌توانند ناشی از موارد زیر باشند:

 • بار تمرینی بالا
 • افزایش ناگهانی فعالیت بدنی یا تمرین
 • عوامل بیومکانیکی شامل قدرت عضلات، کفش و تکنیک
 • عوامل موثر بر سلامت استخوان
 • ​​​​​​​​رژیم غذایی و کمبود کلسیم و ویتامین d و همچنین مصرف کالری کم خطر را افزایش می‌دهد.
 • تعادل هورمونی و اختلال قاعدگی و پس از یائسگی
 • ​​​​​​​​بیماری‌های سیستمیک استخوان و داروهای استروئیدی یا ضدتشنج
 • عوامل ژنتیکی  

​​​​​​​​چگونه بدانیم که آیا شکستگی یا جراحت استرسی یا ناشی از تنش داریم؟

​​​​​​​​آسیب‌های ناشی از تنش استخوان مانند واکنش‌های تنشی و شکستگی‌های تنشی معمولا باعث درد موضعی در استخوان آسیب‌دیده می‌شوند.

معمولا این درد شروع تدریجی دارد و در ابتدا ممکن است تنها به فعالیت‌هایی مانند پریدن، دویدن و یا راه رفتن صدمه بزند. همانطور که پیش می‌رود ممکن است در هنگام استراحت و یا در شب باعث درد شود.

 اگر به آسیب ناشی از تنش استخوان مشکوک هستید، پس از ارزیابی کامل، فیزیوتراپیست یا پزشک عمومی شما را برای اسکن ارجاع خواهد داد تا صحت استخوان را ارزیابی کند.

اسکن MRI بهترین اسکن اشعه ایکس است و سی‌تی‌اسکن در تشخیص این آسیب‌ها ضعیف است. اسکن استخوان پزشکی هسته‌ای نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

آسیب‌های ناشی از تنش استخوان می‌تواند از نظر تئوری در هر جایی رخ دهد؛ با این حال شایع‌ترین محل پا

به ترتیب زیر است:

 • استخوان کوچک داخل پا در زیر مچ پا (‏استخوان ناوی)
 • ​​​استخوان اتصال یافته به انگشت پنجم در خارج از پا (‏متاتارس پنجم)
 • استخوانی که در قسمت میانی پا (‏متاتارس دوم) ‏به انگشت دوم متصل می‌شود.
 • ​​​​​​​​برجستگی استخوانی در داخل قوزک پا (‏قوزک داخلی)‏.
فیزیوتراپی شکستگی استرسی

​​​​​​​​فیزیوتراپی چگونه می‌تواند به درمان شکستگی‌ ها و آسیب‌های ناشی از تنش کمک کند؟

​​​​​​​​فیزیوتراپیست شما قادر خواهد بود به ارزیابی و تشخیص هر گونه آسیب ناشی از تنش استخوان کمک کند. این آسیب‌ها ممکن است در مراحل اولیه سخت‌تر باشند در نتیجه ارزیابی کامل مهم است.

آن‌ها می‌توانند شما را برای تحقیقات ارجاع دهند. در برخی موارد ممکن است به پزشک خود مراجعه کنید تا هر گونه کمبود مواد غذایی، معدنی و یا هورمونی را بیشتر بررسی و مدیریت کنید. ​

مدیریت آسیب‌های ناشی از تنش استخوان به شدت متفاوت است که در آن استخوان تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و نحوه ارائه آن چقدر شدید است (‏واکنش استرس در مقابل شکستگی)‏.

در تمام موارد، عامل اضافه بار باید شناسایی شود و آموزش یا فعالیت ممکن است به طور موقت کاهش یابد یا متوقف شود تا استخوان التیام یابد.

گاهی لازم است که یک دوره تحمل بدون وزن در یک قالب یا چکمه داشته باشیم. انواع خاصی از شکستگی تنشی نیز ممکن است نیاز به تثبیت جراحی داشته باشند. فیزیوتراپیست شما باید در مورد نحوه عمل به شما مشاوره دهد. ​

هنگامی که واکنش شکستگی و یا تنشی بهبود یافت، هر گونه نقص در قدرت ماهیچه، وضعیت پا و یا دیگر مناطق باید درمان شود.

سپس آن‌ها در مورد برنامه‌ای برای بازگشت تدریجی و ساختار یافته به فعالیت‌های مورد نظر شما مشاوره خواهند داد. ​

فیزیوتراپی برای شکستگی استرسی چقدر موثر است؟

​​​​​​​​با توجه به ماهیت چند عاملی آسیب‌های ناشی از تنش استخوان و همکاری‌های مورد نیاز برای مدیریت آن‌ها بین پزشکان و فیزیوتراپیست‌ها، مطالعات در مورد اثربخشی فیزیوتراپی برای آسیب‌های ناشی از تنش استخوان نادر هستند. ​

یک مقاله تحقیقاتی که خلاصه مطالعات قبلی است از مدیریت محافظه کارانه انواع آسیب‌های ناشی از تنش استخوان در دوندگان حمایت می‌کند.

مطالعه بررسی شکستگی‌های استرسی استخوان ناوی نشان داد که درمان محافظه کارانه به اندازه درمان جراحی در درد و عملکرد موفق بوده‌است. ​

من در خانه چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

​​​​​​​​بسیار مهم است که به برنامه‌ای که فیزیوتراپیست یا پزشک به شما داده پایبند باشید، از جمله دوره‌های تحمل وزن برای این که به استخوان اجازه دهد التیام یابد و سپس افزایش تدریجی در فعالیت تحمل بار. ​

این امکان وجود دارد که هنگام استراحت بر روی پای سالم ورزش کنید. فیزیوتراپیست شما می‌تواند به شما توصیه کند که تمرین‌هایی را در منزل انجام دهید.

این ممکن است برای حفظ قدرت مفید باشد چون بخشی از سود و منفعت می‌تواند از سمت سالم به سمت معیوب منتقل شود تا قدرت خود را حفظ کرده، حتی زمانی که آن را استراحت می‌دهید. این می‌تواند به بازگشت سریع‌تر به فعالیت یا ورزش کمک کند. ​

چه مدت تا زمان رسیدن به حالت ایده آل طول می­کشد؟

​​​​​​​​چارچوب زمانی در بازگشت به فعالیت یا ورزش بسته به خود آسیب تنش استخوان متفاوت است.

یک دوره حداقل شش هفته‌ای عدم تحمل وزن ممکن است لازم باشد و به دنبال آن یک دوره افزایش تدریجی در فعالیت در نظر گرفته میشود که ممکن است بسته به خواسته‌های شما تا سه ماه طول بکشد.

آسیب‌های پیچیده‌تر ممکن است تا ۱۲ ماه برای حل کامل طول بکشند. چهارچوب های زمانی ممکن است به خاطر محل شکستگی در استخوان و اینکه کدام استخوان آسیب دیده است متفاوت باشند. ​

محتوای بالینی توسط مایکل گیردوود فیزیوتراپیست APA ارائه شد.

بیشتر بخوانید: شکستگی مچ پا
بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شکستگی لگن

​​​​​​​​کلینیک یادمان دارای متخصصان ارتوپدی و فیزیوتراپی است که می توانند در تشخیص و درمان انواع شکستگی ها به شما کمک کنند.

با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید! 02188088541 – 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک یادمان