فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

منظور از ترک برداشتن استخوان مچ دست همان شکستگی مچ دست است که معمولاً پس از افتادن بر روی دست کشیده یا یک ضربه مستقیم و بسیار شدید به بازو اتفاق می افتد.

در ساعد دو استخوان رادیوس و اولنا وجود دارد و و از آنجا که رادیوس هنگام فشار بر روی دست 80 درصد از وزن را تحمل می کند بیشتر دچار شکستگی می شود.

چه عواملی باعث شکستگی مچ دست می شوند؟

شکستگی مچ دست معمولاً بر اثر افتادن بر روی دست کشیده اتفاق می افتد. هرچه نیرو بیشتر باشد (بعنوان مثال افتادن از ارتفاع یا با سرعت) شکستگی نیز بدتر خواهد بود.

شکستگی مچ دست با استفاده از آتل یا عمل جراحی قابل درمان است. درمان مناسب بیشتر به شدت و محل شکستگی بستگی دارد.

اکثر افراد فکر می کنند شکستگی مچ دست پس از باز کردن آتل بهبود خواهد یافت و از اینکه مچ دست هنوز خشک، دردناک یا متورم است تعجب می کنند.

در حقیقت طبیعی است که برای بازگشت مچ دست به حالت طبیعی پس از استفاده از آتل یا عمل جراحی به فیزیوتراپی احتیاج داشته باشید.

کاهش حرکت مچ دست پس از باز کردن آتل می تواند به محل شکستگی مربوط باشد.

اگر شکستگی به مفصل مچ دست گسترش یابد یا مفصل بین دو استخوان ساعد را درگیر کند احتمالاً در مراحل اولیه توانبخشی در حرکت محدودیت هایی وجود خواهد داشت.

درد و تورم پس از باز کردن آتل احتمالاً به دلیل آسیب دیدگی بافت های نرم (مانند رباط ها) در زمان شکستگی است.

علائم مداوم می توانند به محل شکستگی نهایی و بسیاری موارد دیگر مربوط باشد. بعنوان مثال همیشه امکان بازگشت مچ دست به وضعیت عادی وجود ندارد.

دلیل بروز علائم مداوم هر چه که باشد متخصص فیزیوتراپی برای کمک به شما گزینه های درمانی بسیاری خواهد داشت.

فیزیوتراپی شکستگی مج

تشخیص شکستگی مچ دست

شکستگیهای مچ دست معمولاً در افراد بالغ بسیار دردناک و مشخص است.

گفته می شود گاهی ترک های کوچک نادیده گرفته می شوند بنابراین اگر بعد از افتادن بطور مداوم درد دارید توصیه می شود تصویربرداری اشعه ایکس انجام دهید.

با این حال کودکان معمولاً دچار شکستگی های کوچک می شوند که نادیده گرفته شده و یا با رگ به رگ شدن اشتباه گرفته می شوند.

توصیه می شود همیشه در صورت دردناک بودن مچ دست کودک پس از افتادن یا ضربه شدید (بعنوان مثال ضربه ی چوب هاکی) به پزشک معالج یا متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید.

علائم شکستگیهای مچ دست شامل کاهش حرکت، درد و تورم است. تشخیص پس از بررسی اشعه ایکس ارائه خواهد شد.

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

متخصصان فیزیوتراپی و متخصصان دست به خصوص در کودکان و برای شکستگی های ساده و بدون جابجایی مچ دست اغلب با استفاده از اسپلینت های محافظ و ثابت نگه داشتن مچ دست به بهبود شکستگی کمک می کنند.

شکستگی بدون جابجایی زمانی اتفاق می افتد که استخوان تنها در یک نقطه شکسته و دو قطعه از استخوان هم تراز می شوند.

اغلب پس از بهبود شکستگی و در مرحله توانبخشی به فیزیوتراپی نیاز خواهید داشت که شامل موارد زیر است:

  • ورزش: برای بازیابی حرکات، قدرت و پایداری (پیشروی) مچ دست یک برنامه ورزشی مرحله ای به شما داده خواهد شد.
  • درمان دستی و تکنیک های بافت نرم: تکنیک هایی مانند درمان دستی مفصل و ماساژ به شما در بازیابی حرکت مفصل و همچنین کاهش هرگونه ناراحتی در مچ و بازو کمک خواهد کرد.
  • مدیریت تورم: در صورت تورم مداوم احتمالاً به نوعی کمپرس نیاز خواهید داشت. این مورد می تواند شامل استفاده از بانداژ یا دستکش کمپرس و بالا نگه داشتن دست باشد.
  • بازگشت به کار و ورزش: زمان بازگشت به کار و ورزش به آسیب دیدگی، بهبودی و خواسته هایی که از مچ دست برای انجام فعالیت های خاص دارید بستگی خواهد داشت.
  • آویز دست: یک آویز می تواند به شما کمک کند بصورت ایمن و هرچه سریع تر به ورزش یا کار باز گردید.

تاثیر فیزیوتراپی برای شکستگی های مچ دست

نشان داده شده است که فیزیوتراپی پس از شکستگی مچ دست به بهبود نتایج مرتبط با درد، قدرت و حرکت و همچنین بازگشت سریعتر به عملکرد قبلی کمک خواهد کرد.

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

بالا نگه داشتن بازو در روزهای اولیه پس از شکستگی به کاهش تورم کمک می کند.

همچنین باید مطمئن شوید که شانه، آرنج و انگشتانتان خشک نشود بنابراین آن ها را چند بار در روز به آرامی و با دقت حرکت دهید.

اگر مچ دستتان بسیار دردناک است یا درد آن بدتر شده و همچنین اگر نمی توانید دست خود را کامل مشت کنید با شخص یا مکانی که آتل شما را بسته است تماس بگیرید.

گاهی اولین گچ می تواند بسیار طولانی بر روی دست بماند و یا خیلی محکم باشد و باعث خشکی انگشت شود.

توسط متخصص فیزیوتراپی یا پزشک عمومی به شما یک برنامه ورزشی برای تکمیل در خانه داده خواهد شد و بسیار مهم است که برای اطمینان از گرفتن بهترین نتیجه ممکن از توصیه های آن ها پیروی کنید.

اکثر افراد تأثیر شکستگی مچ دست را دست کم می گیرند بنابراین بهتر است به توصیه های داده شده گوش کنید.

چه مدت طول می کشد تا بهتر شوم؟

به طور کلی بهبود شکستگی 12 هفته طول خواهد کشید اما بسیار عادی است که افراد پس از شکستن مچ دست حتی تا 12 ماه (یا مدت طولانی تر) همچنان خشکی یا ناراحتی های خفیف داشته باشند.

بیشتر بخوانید: شکستگی انگشت دست
بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی سندروم تونل کارپال – CTS

کلینیک یادمان دارای بخش های ارتوپدی و فیزیوتراپی است. برای معاینه، تشخیص و درمان انواع شکستگی های دست در کلینیک یادمان با تماس با شماره های زیر نوبت دریافت کنید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خدمات کلینیک با ما تماس بگیرید