فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف دست یا استخوان متاکارپ

فراکچر به معنی شکستگی استخوان است. استخوان های متاکارپ استخوان هایی هستند که بخش کف دست را شکل می دهند.

شکستگی های متاکارپال در هر قسمتی از استخوان های دست ممکن است رخ دهد، اما بیشتر در “گردن” استخوان کف دست که نزدیک مفاصل انگشتان دست است، اتفاق می افتد.

شایع ترین شکستگی متاکارپال، مربوط به استخوان پنجم است که در امتداد کوچکترین انگشت دست قرار دارد.

این نوع شکستگی را  “شکستگی بوکسورها” نیز می نامند زیرا معمولاً بر اثر مشت زدن به یک جسم سخت اتفاق می افتد.

چه عاملی باعث شکستگی استخوان متاکارپ می شود؟

مانند هر شکستگی دیگری، شدت این نوع شکستگی نیز به جهت، محل و میزان نیرویی که باعث شکستن استخوان شده است، بستگی دارد.

در برخی موارد، لازم است که تحت شرایط بیهوشی، شکستگی “در محل مناسب خود قرار بگیرد” تا به شکلی مطمئن، استخوان ها در وضعیت مناسبی بهبود یابند.

درشکستگی هایی که مفصل را درگیر می کند، بیش از دو قطعه استخوان میشکنند و یا جابجا شده میشوند (در وضعیت صحیح خود قرار ندارند) و احتمالاً به عمل جراحی نیاز است.

شکستگی های متاکارپال بیشتر در اثر برخورد ضربات سخت به دست، در حالی که مشت دست بسته است، ایجاد می شود.

متاکارپال استخوان باریکی در گردن استخوان متاکارپ در کف دست و شایع ترین محل شکستگی دست است. با این وجود، با توجه به جهت و نیروی ضربه به استخوان، می تواند در هر نقطه از استخوان رخ دهد.

چگونه می توان شکستگی متارکارپال را تشخیص داد؟

در بیشتر موارد، بلافاصله در محل شکستگی دچار درد و تورم خواهید شد. شما هنوز هم می توانید انگشتان خود را حرکت دهید، گرچه حرکت و لمس منطقه شکستگی دردناک خواهد بود.

حالت انگشت ممکن است متفاوت به نظر برسد، گره یا بند انگشت ناپدید شود، جهت اشاره انگشت با انگشتان دیگر تفاوت داشته باشد و یا کمی کوتاه تر به نظر برسد.

همچنین ممکن است توده ای در کف دست یا پشت دست به وجود آید.

شما می توانید هم ترازی انگشتان خود را با مشت کردن (به حالت شل) بررسی کنید تا مطمئن شوید انگشتان شما تفاوتی ندارند و یا از روی یکدیگر عبور نمی کنند.

در صورت وجود شکستگی متارکارپ، برخی از افراد درد بسیار کمی را تجربه می کنند. این امر به دلیل وجود ساختارهای پشتیبانی بسیاری مانند رباط ها و ماهیچه ها در اطراف استخوان های متاکارپ است.

تشخیص شکستگی متاکارپ توسط پزشک یا فیزیوتراپیست با کمک اشعه ایکس تأیید می شود.

با توجه به میزان شکستگی، ممکن است از آتل جهت ثابت نگه داشتن شکستگی در محل درست استفاده شود و یا جراحی انجام شود تا شکستگی به شکلی مطمئن در وضعیت مناسب خود بهبود یابد.

فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف دست متاکارپ

در ابتدا لازم است که با استفاده از اشعه ایکس، شکستگی استخوان و میزان شکستگی تعیین شود. سپس بر اساس آن می توان نوع درمان را مشخص کرد.

پزشک معالج یا فیزیوتراپیست با بررسی دست شما و انجام تست های سریع، می تواند الزام جراحی را تشخیص دهد.

در صورت عدم نیاز به عمل جراحی، فیزیوتراپیست یک آتل سفارشی درست می کند که کمک می کند تا شکستگی در وضعیت مناسب بهبود یابد.

فیزیوتراپی پس از شکستگی متاکارپ بسیار مهم است.

شما به محض اطمینان از جوش خوردن استخوان، جهت جلوگیری از سفت و قفل شدن مفاصل دست، طبق دستورالعمل فیزیوتراپیست خود، می توانید شروع به حرکت دادن آن کنید.

فیزیوتراپیست ها برای بازیابی حرکات دست، مچ وانگشتان از تعدادی تکنیک استفاده می کنند، از جمله:

  • کنترل ورم با استفاده از ماساژ و دست بند طبی
  • ماساژ بافت نرم برای کمک به کاهش تنش و درد عضلات
  • ارائه حرکات خاص و تمرین های تقویت کننده جهت تمرین در منزل

لازم به ذکر است که همه فیزیوتراپیست ها در زمینه دست تخصص ندارند. جهت دریافت بهترین نتیجه درمانی، به فیزیوتراپیستی که در این زمینه تخصص دارد مراجعه کنید.

فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف دست متارکارپال چقدر موثر است؟

شکستگی استخوان های متاکارپ یک آسیب بسیار شایع در دست هستند.

با رعایت توصیه های فیزیوتراپیست، شانس شما برای بهبودی سریع و دریافت نتیجه خوب افزایش می یابد.

صرف نظر از اینکه عمل جراحی داشته باشید یا نه، باید در مدت زمان لازم، جهت بهبودی دست خود را در وضعیت مناسبی قرار دهید.

این نکته مهم است که برای جلوگیری از سفتی و قفل شدن مفاصل دست، به محض اطمینان از میزان بهبودی، حرکت دست خود را شروع کنید.

فیزیوتراپیست شما در مورد زمان شروع برخی از تمرینات ملایم و همچنین زمان مناسب جهت درآوردن آتل برای انجام برخی از تمرینات، شما را راهنمایی خواهد کرد.

پس از انجام عمل جراحی برای درمان شکستگی متاکارپ، لازم است برای جلوگیری از گیر کردن تاندون ها در بافت زخم، هر چه سریع تر اما با اطمینان از ایجاد بهبودی به میزان کافی، حرکات خود را شروع کنید.

فیزیوتراپیست با توجه به میزان بهبود شکستگی، تمریناتی را به شما ارائه خواهد داد.

سپس، هنگامی که استخوان به اندازه کافی بهبود یافت و قوی شد، فیزیوتراپیست می تواند در بازیابی قدرتی که برای انجام فعالیت های روزمره خود نیاز دارید، به شما کمک کند.

در خانه چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

در مراحل اولیه، یخ و فشرده سازی می تواند در کاهش ورم مفید باشد. همچنین استراحت و بالا نگه داشتن دست، بسیار مهم است.

همچنین باید مطمئن شوید که شانه، آرنج و انگشتان بی اثر شما، خیلی سفت نمی شوند، بنابراین آنها را به آرامی و با دقت، چند بار در روز حرکت دهید.

حتما از توصیه های فیزیوتراپیست خود پیروی کنید و در مدت زمانی که آتل دارید، باید استفاده از دست مصدوم خود را به حداقل برسانید و طبق دستورالعمل، آتل را بپوشید.

تمریناتی که فیزیوتراپیست توصیه می کند را انجام دهید، در غیر اینصورت ممکن است در نهایت دست تان خشک و سفت شود.

چه مدت زمان جهت بهبودی لازم است؟

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شکستگی به طور کامل بهبود یابد، اما شما می توانید بسیاری از فعالیت های روزانه خود را به تدریج انجام دهید.

ممکن است چند هفته اول نتوانید رانندگی کنید و برخی فعالیت هایتان محدود خواهد شد. پس از حدود شش هفته با توجه به راهنمایی های درمانگر خود، قادر خواهید بود به تدریج به فعالیت های خود برگردید.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی سندروم تونل کارپال – CTS

برای درمان و فیزیوتراپی آسیب های عضلات دست و فیزیوتراپی شکستگی های دست به خصوص فیزیوتراپی استخوان های متاکارپ می توانید خدمات لازم را از متخصصین کلینیک فیزیوتراپی یادمان دریافت کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 021-88088541 / 021-88074196