فیزیوتراپی دیابت – کنترل و درمان دیابت با فیزیوتراپی

آیا می دانستید که فیزیوتراپی دیابت و راه کارهای دیابت می تواند برای درمان و کنترل این بیماری موثر باشد؟

دیابت یا قند خون، مزمن ترین بیماری در حال گسترش در بسیاری از کشورها است و هنگامی رخ می دهد که بدن نتواند از گلوکز خون به طور مؤثر برای تولید انرژی استفاده کند و منجر به افزایش قند خون شود.

وجود هورمون انسولین برای تبدیل گلوکز به انرژی ضروری است، اما در بیماری دیابت، تولید انسولین یا کافی نیست یا آنچه در دسترس است به درستی کار نمی کند.

این بیماری بسیار جدی است و می تواند منجر به آسیب شدید اعضای بدن و کاهش امید به زندگی شود.

شما می توانید کارهای زیادی را برای پیشگیری یا کنترل دیابت انجام دهید، تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی سالم و ورزش برای کنترل موفقیت آمیز دیابت ضروری است.

دیابت چیست؟

دیابت نوعی بیماری جدی و پیچیده است و در شرایطی رخ می دهد که بدن قادر به استفاده موثر از گلوکز خون برای افزایش انرژی نیست و در نتیجه میزان زیادی قند خون به وجود می آید.

وجود هورمون انسولین برای تبدیل گلوکز به انرژی ضروری است، اما در دیابت، تولید انسولین یا کافی نیست یا آنچه در دسترس است به درستی کار نمی کند.

در صورت عدم کنترل، دیابت منجر به آسیب دیدن ارگان های بدن از طریق ایجاد بیماری قلبی و سکته مغزی، اختلالات گردش خون (منجر به گانگرن و قطع عضو)، آسیب عصبی، بیماری کلیوی، اختلالات بینایی و ناتوانی جنسی می شود.

دیابت ممکن است امید به زندگی را بین 10 تا 20 سال کاهش دهد و با 280 تشخیص روزانه و با هزینه ای معادل 14.6 میلیارد دلار در سال بزرگترین چالش برای سیستم بهداشت و درمان استرالیا است.

دیابت نوع 1 معمولاً در کودکی تشخیص داده می شود و تصور می شود که به دلیل از بین رفتن سلول های تولید انسولین باشد.

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع است و در بیماری های مرتبط با شیوه زندگی همراه با فشار خون بالا، چربی های خون غیر طبیعی و فرم بدن به شکل سیب طبقه بندی می شود.

دیابت حاملگی در دوران بارداری رخ می دهد و معمولاً بعد از تولد نوزاد از بین می رود.

در حالی که هیچ علت مشخصی برای ایجاد دیابت نوع 2 وجود ندارد، عوامل خطر شناخته شده ای وجود دارد که عبارتند از:

  • افزایش سن
  • جنسیت
  • سابقه خانوادگی
  • پیشینه های قومی
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان از عوامل خطر تغییر ناپذیر برای دیابت است.

عوامل خطر قابل اصلاح عبارتند از:

  • یک رژیم ناسالم
  • ورزش ناکافی
  • و در نتیجه، افزایش وزن به خصوص در اطراف کمر.

با گذشت زمان، دیابت به تدریج گسترش می یابد. برخی علائم و نشانه ها شامل تکرر ادرار، افزایش تشنگی، خستگی، ترمیم کند زخم، تاری دید، سرگیجه، نوسانات خلقی و عفونت های پوستی است.

تشخیص دیابت از طریق آزمایش خون است (با بررسی قند خون می توانید خطر ابتلای خود را با استفاده از ابزار ارزیابی AUSDRISK بررسی کنید)

من سابقه خانوادگی دیابت دارم، آیا باید نگران شوم؟

داشتن یک عضو نزدیک خانواده با دیابت نوع 1 یا 2 یک عامل خطرناک شناخته شده برای ایجاد این بیماری است.

اگر بیش از 50 سال سن دارید، مرد هستید، یک عضو خانواده مبتلا به دیابت دارید، فشار خون زیادی دارید، اضافه وزن دارید و زیاد ورزش نمی کنید، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستید.

با تغییر در شیوه زندگی خود می توانید خطر ابتلا به دیابت را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، باید روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط داشته باشید و رژیم غذایی شما باید شامل انواع غذاهای مغذی باشد.

اما اگر هر یک از علائم و نشانه های دیابت مانند تشنگی بیش از حد، ادرار مکرر، خستگی، عفونت پوستی یا بهبودی کند زخم را داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید.

ورزش بر دیابت چه اثری دارد؟

فواید ورزش در پیشگیری و درمان دیابت به طور گسترده ای شناخته شده است.

ورزش با کاهش سطح قند خون و چربی بدن تأثیر مستقیمی بر دیابت دارد، اما به طور غیر مستقیم در بهبود عوارض دیابت با بهبود آمادگی قلبی عروقی (کاهش بیماری های قلبی و سکته مغزی) نیز موثر است.

بسیاری از عارضه های دیگر در بزرگسالان مسن مبتلا به دیابت شایع است، این موارد شامل استئوآرتریت، پوکی استخوان، بیماری عروقی محیطی، کم تحرکی و اختلال شناختی است.

مشخص شده است که برنامه های ورزشی متناسب در مدیریت همه این شرایط مفید است.

شروع ورزش هرگز دیر نیست. افرادی که بیشترین تاثیر را می پذیرند افرادی هستند که دیابت آنها به صورت ضعیف کنترل می شود.

موانع درک شده زیادی برای ورزش وجود دارد، اما با برنامه ریزی دقیق توسط فیزیوتراپیست، می توان یک برنامه ورزشی مناسب را طراحی و با خیال راحت اجرا کرد.

تمرین فیزیوتراپی زخم پای دیابتی

هر نوع ورزش که باعث حرکت شما می شود در کنترل دیابت مفید است.

مطالعات متعددی نشان داده اند که ترکیبی از ورزش های هوازی مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری و ورزش مقاومتی مانند وزنه ها یا باند های ورزشی، با انجام دادن حداقل 210 دقیقه در هفته، برای دریافت حداکثر بهره مفید است.

عارضه هم زمان موجود مانند آرتریت، سکته مغزی یا بیماری عروقی محیطی ممکن است از یک برنامه تمرینی ترکیبی جلوگیری کند، اما هر دو نوع ورزش در مدیریت دیابت مؤثر است.

تمرینی که مفید باشد شامل پیاده روی، شنا، دوچرخه، رقصیدن، تای چی، گلف، ایروبیک آبی، هیدروتراپی یا تمرین قدرت است.

ورزش برای دیابت

ورزش تصادفی مانند استفاده از پله ها به جای آسانسور، پارک کردن ماشین در جایی دورتر از مغازه ها، پیاده روی دادن سگ یا انجام کارهای خانه، همه در دستیابی به 30 دقیقه ورزش در روز مفید است.

عوارض دیابت می تواند موانعی برای ورزش منظم ایجاد کند. زخم پا یک مشکل جدی است و باید ورزشی انجام شود که باعث فشار زیادی روی پاها نشود.

این ورزش می تواند شامل دوچرخه، تمرین مقاومت، تای چی یا پیاده روی با کفش مناسب باشد. مهم است که علائم و میزان آسیب را قبل و بعد از ورزش در پای خود بررسی کنید.

چگونه فیزیوتراپی می تواند به دیابت کمک کند؟

فیزیوتراپی دیابت ، از جمله برنامه های ورزشی فردی، یک روش درمانی بسیار مؤثر در پیشگیری، مدیریت و در توانبخشی عوارض احتمالی دیابت است.

جلوگیری از دیابت

شواهد حاصل از پروژه های تحقیقاتی در نقاط مختلف جهان ثابت کرده است که تغییرات سبک زندگی از جمله افزایش فعالیت بدنی می تواند از بروز دیابت نوع 2 جلوگیری کرده یا آن را به تأخیر بیاندازد.

فیزیوتراپیست ها از تجویز ورزش برای کمک به پیشگیری از دیابت آگاهی کامل دارند و همچنین در مدیریت عارضه هایی که اغلب با خطر دیابت مرتبط هستند مانند آرتریت، پوکی استخوان و بیماری های قلبی مهارت دارند.

کنترل دیابت با فیزیوتراپی

کنترل سطح قند خون در دیابت برای جلوگیری از عوارض جدی بسیاری که ممکن است ایجاد شود، ضروری است.

فیزیوتراپیست ها می توانند یک برنامه تمرینی خوب و متنوع متشکل از ورزش های هوازی و مقاومتی ارائه دهند که برای فرد مناسب است و همچنین منجر به بهبود کیفیت زندگی خواهد شد.

درمان عوارض دیابت

سکته قلبی، سکته مغزی،گردش خون ضعیف در اندام ها  که گاهی منجر به قطع عضو و آسیب عصبی می شود، همگی شرایط جدی پزشکی هستند که منجر به از دست دادن عملکرد جسمی می شوند.

فیزیوتراپی پس از هر یک از این وقایع برای بهینه سازی عملکرد جسمی فرد مبتلا در حین ادامه مدیریت دیابت، نقش مهمی در روند توان بخشی ایفا می کند.

عوارض دیابت بر تعادل و کیفیت زندگی تأثیر می گذارد و در نتیجه خطر زمین خوردن در سالمندان بیشتر می شود.

مداخله فیزیوتراپی می تواند از زمین خوردن جلوگیری کند و باید این فیزیوتراپی از بخش هایی برای مدیریت عوارض دیابت نوع 2 تشکیل شود.

موانع ورزش

فیزیوتراپیست ها بهانه هایی که مردم می گویند نمی توانند ورزش کنند را شنیده اند: “من خیلی مشغله دارم”، “خیلی گران است” ، “من خیلی پیر هستم ، چاق یا خسته ام” ، “احساس نمی کنم نیازی به ورزش دارم “،” من کسی را ندارم که با او بروم ورزش “.

این بهانه ها فقط  موانعی تلقی می شوند که با برنامه ریزی و پشتیبانی فیزیوتراپیست به راحتی می توان آنها را برطرف کرد.

افراد هرگز برای شروع ورزش خیلی پیر و یا خیلی نامناسب نیستند. نکته اصلی این است که از پزشک خود اجازه بگیرید، سپس به آرامی شروع کنید و به تدریج شدت ورزش خود را افزایش دهید.

فیزیوتراپی دیابت چقدر موثر است

اثبات شده است که فیزیوتراپی در پیشگیری، کنترل و درمان عوارض دیابت یک مداخله بسیار مؤثر است.

مطالعات متعددی نشان داده اند که با تغییر شیوه زندگی می توان از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد یا آن را به تأخیر انداخت.

در افراد مبتلا به دیابت، مشاهدات نشان داده است که میزان قند خون با ورزش کاهش یافته است و متخصصان 210 دقیقه ورزش در هفته را توصیه می کنند و نباید دو روز متوالی را بدون ورزش سر کرد.

اثربخشی مداخله فیزیوتراپی به دنبال سکته مغزی، سکته قلبی و قطع عضو سالهاست که پذیرفته شده است و فیزیوتراپی سنگ بنای توانبخشی را برای این عارضه ها فراهم می کند.

اخیراً، شواهد زیادی مبنی بر اثربخشی مداخله فیزیوتراپی در کاهش زمین خوردن مشخص شده است و اکنون فیزیوتراپیست ها در پیشگیری از زمین خوردن در افراد مبتلا به دیابت نقش مهمی دارند.

چه کاری می توانم در خانه انجام دهم؟

گزینه های زیادی برای نوع ورزش وجود دارد و طراحی یک برنامه ورزشی متنوع و مؤثر در خانه آسان است.

پیاده روی سریع (با کفش های مناسب) تقریباً برای همه مناسب است و می توانید جهت خرید از مغازه ها پیاده روی کنید یا با دوستان خود قدم بزنید.

برای ورزش مقاومتی، می توانید از وزنه، نوارهای مقاومتی یا وزن بدن خود استفاده کنید.

حرکات اسکات، لانژ، پوش آپ و استپ آپ نیازی به تجهیزات ندارند و رایگان هستند. “تمرین های تلویزیونی” (زمانی که تبلیغات پخش می شوند) مانند نشستن و ایستادن، پمپ مچ پا یا بالا بردن پا مثالهای خوبی هستند.

از “تمرینات کتری” مانند اسکات، لانژ یا بالا بردن پاشنه پا در آشپزخانه، در حالی که منتظر جوشیدن کتری هستید و ترکیبی از تمرینات قدرت و تعادل استفاده کنید.

از هر فرصتی که می توانید فعال باشید استفاده کنید.

اگر دوست دارید بر روی برخی از تجهیزات ورزشی سرمایه گذاری کنید، یک دوچرخه یا مجموعه پدال ساده گزینه مناسبی است.

یک جفت وزن دستی یا باند مقاومت، یک تجهیز ورزشی ارزان اما مؤثر است که فضای زیادی را در خانه نمی گیرد.

بیشتر بخوانید: 12 کاربرد و فواید فیزیوتراپی
بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی بیمه تامین اجتماعی

افراد مبتلا به دیابت می توانند از طریق یک برنامه کنترل دیابت از بروز عوارض این بیماری تا حد زیادی جلوگیری کنند.

شما می توانید تحت نظر پزشکان و فیزیوتراپیست ها از برنامه های کلینیک فیزیوتراپی یادمان برای کنترل دیابت استفاده کنید.

با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید 02188088541 – 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان