فیزیوتراپی دست

فیزیوتراپی دست

آیا راه کارهای درمانی، درمان فیزیکی و یا فیزیوتراپی دست برای بهبود آسیب های ناحیه دست، تاندون و سندروم تونل کارپال مناسب است؟ آسیب هایی که به دست، مچ و انگشتان وارد می‌ شود به دو دسته مهم تقسیم می شوند.

این آسیب ها یا جراحات حادی هستند که به طور ناگهانی و در اثر ضربه مستقیم یا افتادن بر روی دست راست شده ایجاد میشوند یا جراحات مزمن و ناشی از استفاده بیش از حد هستند که به دلیل وارد شدن فشار تکراری رخ داده اند.

از فیزیوتراپی دست در آسیب های مربوطه برای بازگرداندن قدرت و عملکرد آن استفاده می شود. 

نوع روش های استفاده شده برای فیزیوتراپی دست بستگی به نوع و شدت وسعت آسیب دارد که در این مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 آسیب‌ های حاد در ورزش بسیار شایع هستند چون بازیکنان از دستان خود برای کنترل توپ یا کنار زدن سایر بازیکنان استفاده می‌ کنند.

 همچنین این آسیب ‌ها به علت زمین خوردن هم ایجاد می ‌شوند. چون فرد از دست خود برای جلوگیری از افتادن استفاده می‌ کند و در نتیجه، به آن قسمت آسیب وارد می‌ شود.

نمونه‌ هایی از آسیب ‌های حاد دست

 •  شکست مچ مثل شکستن استخوان زند زبرین که عموماً وقتی فرد با دست زمین می خورد، رخ می دهد.
 • شکستن یک یا دو استخوان پایه دست مثل استخوان ناوی که در داخل مچ و انتهای شست دست قرار دارد و به علت زمین خوردن ایجاد می شود.
 •  آسیب به رباط دست یا مچ که شامل پارگی رباطی اسکالوفونات می ‌شود که در واقع نگهدارنده مرکز مچ است.

 همچنین آسیب به رباط زند زبرینِ موازی، در شست دست هم دیده شده است.

 •  آسیب های غضروف رشته ای مثلثی ( پارگی TFCC) که ساختاری است با وظیفه ایجاد ثبات در قسمت بالا و پایین مچ ( کنار انگشت کوچک ) و می تواند به دلیل زمین خوردن و پیچیدن دست حین افتادن رخ دهد.
 • آسیب به تاندون هایی که حرکت انگشتان را کنترل می کنند که شامل انگشت پتک می ‌شود،  وقتی توپ به نوک انگشت می‌ خورد و شکستگی انگشت ورزشی زمانی رخ می دهد که لباس حریف با نوک انگشتان گرفته شود در حالی که فرد در حال دویدن است.

 مثال هایی از استفاده زیاد از دست ، مچ و انگشتان

 آسیب به دلیل استفاده زیاد از دست ، مچ و انگشتان در ورزش و محل کار که فرد از دست خود زیاد استفاده می کند رخ می دهد و عبارتند از:

 •  سندروم دی کوروان وقتی رخ می ‌دهد که تاندون ها و غلاف شان در داخل مچ متورم می شوند. این عارضه در بین آن هایی شایع است که ناگهان کارشان سنگین ‌تر می ‌شود مثل مادران تازه زایمان کرده.
 • آسیب به مچ که در آن استخوان های پشتی یا سمت شست در مچ با حرکات متعدد به هم فشرده می شوند. این مشکل در وزنه برداران و گلف بازان زیاد دیده می شود.
 •  گانگلیون ها که کیست های کوچکی در پشت یا جلوی مچ هستند و عموماً مرتبط با ورم مفاصل مچ اند.
 • سندروم تونل کارپال که در آن عصب های میانی در حین عبور از تونل آناتومیک توسط استخوان های مچ و رباط ها فشرده می ‌شوند. این مشکل در بین کارمندان اداری رایج است.
 • انگشت سبابه که در آن یکی از تاندون ها ورم می کند و خم کردن یا صاف کردن اش مشکل خواهد بود.
 • آماس تاندون در اطراف مچ و دست رخ می‌ دهد و شامل قسمت هایی مثل عضلات خم کننده استخوان مچ شده و باعث بروز درد در قسمت کناره انگشت کوچک و ساعد می شود.
تمرینات فیزیوتراپی درمان آسیب دست

 فیزیوتراپی دست ، مچ و انگشت

 درمان های مربوط به فیزیوتراپی دست بستگی به نوع و شدت وسعت آسیب دارد و با ارزیابی کامل توسط فیزیوتراپیست هدایت می ‌شود.

 آسیب های خاص مثل شکستگی ها و آسیب به رباط نیازمند بی حرکت ماندن نقطه آسیب دیده اند در حالی که سایر مشکلات نیازمند ورزش ‌هایی خاص یا اصلاح الگوهای حرکتی و تجهیزات کاری می شود.

 مثال هایی از درمان های مختلف در مراکز فیزیوتراپی عبارتند از:

 • گچ گیری: این درمان برای بی حرکت ماندن استخوان شکسته است که از قالبی فایبر گلاس یا پلاستر استفاده می شود.
 •  اسپلینت: شکل دیگری از بی ‌حرکت نگه داشتن عضو آسیب دیده استفاده از اسپلینت است که با آن استخوان یا رباط آسیب دیده با بی حرکت ماندن درمان می شود در حالی که سایر قسمت‌ های بدون مشکل می توانند حرکت کنند.
 •  تیپینگ: برای ثابت نگه داشتن عضله آسیب‌ دیده، تاندون یا رباط در طول فعالیت ورزشی یا کار استفاده می شود.
 •  درمان های دستی: درمان هایی که با کمک دست و به صورت ماساژ انجام می ‌شود برای کاهش سفت شدن و بازیابی توان حرکتی در عضلات و مفاصل صورت می ‌گیرد.
 • تمرینات ورزشی: تجویز ورزش هدف اش تسهیل درمان، بهبودی و بهتر شدن طیف حرکتی و افزایش قدرت است.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

آسیب فشار تکراری دست چیست و آیا فیزیوتراپی کمک کننده است؟

 آسیب فشار تکراری توصیف کننده بیماری ای است که در اطراف مچ و ساعد رخ می دهد. این آسیب ها به آرامی و طی زمان در نتیجه استفاده بیش از حد از دست، مچ در موقعیت های سخت اتفاق می افتند.

چند مثال از فعالیت هایی که منجر به این آسیب ها می شود منجر به این آسیب ها می شود شامل تایپ کردن، چکش زدن، دریل کردن یا کار در خط تولید است.

 علائم مرتبط با RSI درد ( مثل حس سوزش )، سفت شدگی، سوزن سوزن شدن و ضعف می باشد.

بعد از تشخیص، مدیریت بیماری در واقع اصلاح و تعدیل فعالیت ها و الگوهای حرکتی است تا به عضو آسیب دیده شانسی جهت بهتر شدن بدهد.

این دوره نقاهت نیازمند اسپلینت مچ و یا تجهیزات درمانی پوششی است. همچنین، افزایش قدرت، اصلاح طرز قرارگیری بدن و حرکات مفاصل برای اطمینان از عدم بازگشت مشکل، ضروری است.

 به علاوه درمان های فیزیوتراپی شامل تیپینگ برای رفع درد و التهاب دست درگیر و طب سوزنی جهت رفع علائم نیاز خواهد بود.

آسیب دست و معاینه فیزیوتراپی

سندروم تونل کارپال چیست و فیزیوتراپی چگونه کمک کننده خواهد بود؟

 سنددروم تونل کارپال بیماری است که در آن عصب ها و رگ های خونی داخل مچ دست فشرده شده و می‌ توانند سبب بروز درد یا بی حسی در دست و انگشتان شود.

 این آسیب مشخصاً روی عصب مرکزی تاثیر می گذارد. تونل کارپال توسط استخوان ‌های مچ ( استخوان های کارپال) پوشش داده شده و از سمتی دیگر با رباطی بلند محصور شده است.

 آنجا فضا بسیار باریک بوده و هرگونه ورم در قسمت ها باعث فشردگی می شود. این اتفاق با این شرایط طبیعی است و در صورت انجام حرکات مداوم و تکراری مثل تایپ کردن به وقوع می پیوندد.

 سندروم تونل کارپال معمولاً به شکل موثری مدیریت می ‌شود که از طریق ترکیبی از اصلاحات و طرز قرارگیری مچ اسپلینت به همراه ورزش مچ و تاندون ها انجام پذیر است.

بیشتر بخوانید : سندروم تونل کارپال و راه کارهای درمانی

 اگر بعد از روش‌ های درمانی ذکر شده هنوز هم علائم بیماری را دارید باید به صورت حضوری از خدمات پزشکی استفاده کنید تا درمان های دیگری مثل جراحی و یا تزریق روی شما صورت گیرد.

برای انجام درمان های تخصصی فیزیوتراپی زیر نظر متخصصین ما در کلینیک یادمان با شماره های زیرتماس بگیرید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی : 02188088541 / 02188074196

جهت اطلاع از آدرس و اطلاعات تماس با کلینیک کلیک کنید