فیزیوتراپی بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب که گاهی بیماری ایسکمیک قلبی یا بیماری شریان کرونری نیز نامیده می شود یک بیماری مزمن قلبی است که معمولاً پیشرونده بوده و قابل درمان نیست.

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که شریان های کرونری باریک شده و در نتیجه خون کمتر از حد لازم به سمت عضله قلب می رود.

این مشکل بیشتر در اثر آترواسکلروز عروق کرونر که باعث افزایش تدریجی مواد چربی (پلاک) موجود در عروق می شود اتفاق می افتد.

عدم خون رسانی به قلب می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در قفسه سینه (آنژین) شود که گاهی هنگام ورزش کردن یا زمانی که ضربان قلب افزایش می یابد رخ خواهد داد.

انسداد کامل شریان کرونری می تواند باعث حمله قلبی شود که یک وضعیت پزشکی اورژانسی است.

چه عواملی باعث بیماری عروق کرونر قلب می شوند؟

بیماری عروق کرونر قلب یک بیماری مزمن است که اکثراً در سنین بالاتر دیده شده و در مردان نسبت به زنان شایع تر است.

شایع ترین عوامل خطر که امکان اصلاح آن ها وجود دارد عبارتند از: سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن و چاقی.

شایع ترین علامت این بیماری درد قفسه سینه است اما احتمال دارد تا زمانی که آنژین یا حمله قلبی رخ ندهد علائم ظاهر نشوند بنابراین بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا هستند.

این بیماری در اثر ترکیبی از عوامل خطر اصلاح پذیر و غیر قابل اصلاح ایجاد می شود.

  • عوامل خطر اصلاح پذیر شامل استعمال سیگار، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن، چاقی، افسردگی و گوشه گیری اجتماعی است.
  • عوامل خطر غیر قابل اصلاح شامل سن، مرد بودن، سابقه خانوادگی بیماری قلبی و داشتن نژاد جزایر بومی و تنگه جزایر تورس است.

انجام اقدامات لازم جهت کاهش وقوع و شدت عوامل خطر قابل اصلاح بخش مهمی از پیشگیری و مدیریت بیماری قلبی است.

تشخیص بیماری عروق کرونر قلب مبتلا

تشخیص بیماری عروق کرونر قلب توسط یک پزشک عمومی انجام می شود. علائم اغلب خاموش هستند بنابراین در صورتی که هر یک از عوامل خطر بیماری را دارید باید درباره آن ها با پزشک صحبت کنید.

پزشک احتمالاً برای تشخیص بیماری عروق کرونر قلب و میزان شدت آن آزمایشات مختلفی انجام خواهد داد و ممکن است شما را برای ارزیابی و درمان به پزشک متخصص (مانند پزشک قلب) ارجاع دهد.

این بیماری براساس سابقه علائم (درد قفسه سینه مانند آنژین) و نتایج آزمایشات متعدد از جمله آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام و آنژیوگرام تشخیص داده می شود.

از آنجا که بیماری عروق کرونر قلب درمانی ندارد تمرکز تنها بر مدیریت بیماری و جلوگیری از خطر بروز حوادث قلبی خواهد بود.

در بیماری پایدار عروق کرونر قلب موارد بسیاری وجود دارد که افراد می توانند برای حفظ سلامت خود انجام دهند.

بخش های مهم مدیریت بیماری شامل ترک سیگار، ورزش (توانبخشی قلب)، مدیریت وزن و رژیم و برخی مواقع مصرف دارو برای کاهش فشار خون و کلسترول است.

مدیریت پزشکی برای مبتلایان به بیماری ناپایدار یا شدیدتر احتمالاً شامل جراحی قلب نیز خواهد بود.

فیزیوتراپی بیماری عروق کرونر قلب

فیزیوتراپی در مدیریت بیماری عروق کرونر قلب بسیار مهم است و بخش اصلی این مدیریت توانبخشی قلب است.

فیزیوتراپی همچنین در بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته اند می تواند به بهبودی پس از عمل کمک کند.

احتمال دارد متخصص فیزیوتراپی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت قفسه سینه قبل و بعد از عمل جراحی شما را ببیند و به تحرک مجدد و بازگشت هرچه سریع تر به پیاده روی کمک کند.

توانبخشی قلبی چیست؟

توانبخشی قلبی برنامه ای برای افراد مبتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی است و مهم ترین بخش آن تمرینات ورزشی است.

این برنامه همچنین شامل آموزش و پشتیبانی درباره مدیریت بیماری از جمله کاهش عوامل خطر، بازگشت به زندگی عادی، مدیریت داروها، مسائل روانشناختی، حفظ رژیم غذایی مناسب و ترک سیگار است.

آسان ترین راه برای یادگیری چگونگی ورزش کردن با وجود بیماری پیوستن به یک برنامه توانبخشی قلبی (که به طور گسترده در سراسر استرالیا وجود دارد) است.

در برنامه توانبخشی قلبی یک متخصص فیزیوتراپی توانایی ورزش، علائم و ایمنی شما برای ورزش کردن را بررسی می کند.

آن ها به شما چگونگی انجام تمرینات را آموزش داده و سپس یک یا دو بار در هفته و به مدت 6 تا 8 هفته بر تمرینات نظارت خواهند داشت.

این برنامه ها در بیمارستان های محلی یا مراکز اجتماعی سراسر استرالیا در دسترس است.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که برای کسب اطلاعات بیشتر و مراجعه به برنامه محلی با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود صحبت کنید.

توانبخشی قلبی

چه زمانی باید توانبخشی قلبی را شروع کنم؟

سه نوع توانبخشی قلبی وجود دارد.

مرحله اول

بلافاصله بعد از عمل در بیمارستان شروع می شود.

یک متخصص فیزیوتراپی برخی تمرینات ملایم را به شما آموزش داده و درباره کارهایی که لازم است برای کمک به بهبودی انجام دهید و کارهایی که باید از انجام آن ها خودداری کنید به شما اطلاع خواهد داد.

همچنین احتمال دارد یک برنامه تمرین خانگی برای شما فراهم شود تا به محض ورود به خانه انجام تمرینات را آغاز کنید.

مرحله اول معمولاً از اولین روز بعد از عمل جراحی و چندین بار در هفته در بیمارستان انجام می شود.

مرحله دوم

توانبخشی قلبی پس جراحی و استنت گذاری و ترخیص از بیمارستان و بصورت سرپایی انجام می شود.

توانبخشی قلبی که توسط پزشک انجام می شود همچنین برای افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب که نیازی به عمل جراحی ندارند نیز مناسب است.

این مرحله معمولاً یک یا دو بار در هفته و به مدت 6 تا 8 هفته انجام می شود.

مرحله سوم

یک برنامه مراقبتی طولانی مدت برای افرادی است که مراحل دیگر را قبلاً پشت سر گذاشته اند.

نقش فیزیوتراپی قبل و بعد از عمل جراحی قلب چیست؟

فیزیوتراپی قبل از عمل قلب می تواند شامل تمرینات تنفسی و آموزش باشد.

فیزیوتراپی بعد از عمل معمولاً از روز اول شروع شده و شامل کمک به خارج شدن از رختخواب و شروع به پیاده روی و همچنین تجویز و نظارت بر ورزش در مرحله اول توانبخشی قلبی است.

یک متخصص فیزیوتراپی همچنین درباره کارهایی که پس از عمل و در طول بهبودی بهتر است انجام دهید و کارهایی که باید از انجام آن ها خودداری کنید توصیه هایی خواهد کرد.

فیزیوتراپی چه اندازه برای بیماری عروق کرونر قلب مؤثر است؟

تحقیقات زیادی برای تأیید اثربخشی فیزیوتراپی در بهبود بسیاری از جنبه های زندگی مبتلایان به بیماری عروق کرونر قلب انجام شده و از ایجاد دستورالعمل های بالینی برای پزشکان درباره چگونگی مدیریت بهتر بیماران پشتیبانی شده است.

بویژه انجمن سلامت و توانبخشی قلب و عروق استرالیا نیز دستورالعمل هایی را برای پیشگیری ثانویه و توانبخشی قلبی ارائه داده است.

این دستورالعمل های مبتنی بر شواهد فیزیوتراپی و همچنین توانبخشی قلبی را برای مدیریت بیماری عروق کرونر قلب توصیه می کنند.

شواهد محکمی مبنی بر اینکه توانبخشی قلبی مدت زمان بستری در بیمارستان و خطر مرگ در اولین سال وقوع مشکل قلبی را کاهش می دهد وجود دارد.

توانبخشی همچنین باعث تسریع در بهبودی، کاهش عوامل خطر (مانند فشار خون و کلسترول بالا)، افزایش سطح تناسب اندام، کاهش مصرف سیگار و کاهش احتمال بستری شدن در بیمارستان یا بروز حوادث قلبی و بهبود کیفیت زندگی خواهد شد.

شواهد رو به افزایشی نیز وجود دارد که نشان می دهد تمرینات تنفسی (تمرین عضلات) قبل و بعد از جراحی قلب باعث بهبودی سریع تر از جمله افزایش تناسب اندام و کیفیت زندگی و کاهش اضطراب پس از عمل خواهد شد.

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

مدیریت بیماری عروق کرونر قلب در خانه بسیار مهم است. درباره برنامه خودمدیریتی برای جلوگیری از مشکل و یا مدیریت بحران با پزشک عمومی و یا متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید.

تمام داروهای خود را طبق توصیه پزشک مصرف کنید و سعی کنید علائم بدتر شدن بیماری یا آنژین را تشخیص دهید تا بتوانید قبل از اینکه مشکل جدی تر شود بدنبال راه حل باشید.

اگر یک برنامه خود مدیریتی ندارید بهتر است در این باره با پزشک عمومی یا متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید.

بهترین کاری که می توان در خانه انجام داد ورزش روزانه و داشتن سبک زندگی فعال است. مفید ترین کار این است که در اکثر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

اگر عادت ندارید ورزش کنید پیاده روی سریع راهی ایمن و آسان برای رسیدن به این هدف است.

می توانید سرعت خود را با استفاده از تست گفتگو مشخص کنید (به عنوان مثال سرعتی که بتوانید بدون نفس نفس زدن راه بروید و صحبت کنید برای شما مناسب است).

همچنین بسیار مهم است که در طول روز از بی تحرکی (به عنوان مثال خودداری از نشستن بیش از حد طولانی و تماشای تلویزیون) اجتناب کنید.

برخی افراد برای مشخص کردن تعداد قدم هایی که روزانه بر میدارند از دستبندهای هوشمند سلامتی مانند فیت بیت، گام شمار یا تلفن های هوشمند استفاده می کنند که روشی عالی برای نظارت بر سطح فعالیت ها و اطمینان از حفظ سبک زندگی فعال است.

سعی کنید روزانه 10000 قدم پیاده روی کنید.

بدن برای شما محدوده های ایمنی را تعیین خواهد کرد پس به خاطر داشته باشید به آن ها توجه کنید.

قبل از شروع ورزش مطمئن شوید بیماری قلبی شما به خوبی کنترل شده است و برای اطلاع از بی خطر بودن بودن ورزش با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید.

برای تنظیم یک برنامه درمانی دقیق و فردی از درمان های فیزیوتراپی و انجام آن زیر نظر افراد متخصص با تماس با شماره های زیر نوبت دریافت کنید.

شماره های کلینیک یادمان: 02188088541 – 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس با کلینیک فیزیوتراپی یادمان