فیزیوتراپی برداشتن خار پاشنه

فیزیوتراپی برداشتن خار پاشنه

ازجراحی برداشتن خار پاشنه برای درمان پلانتار فاشیاتیس و خار پاشنه استفاده می شود. برای کاهش درد و جلوگیری از این جراحی فیزیوتراپی راهکارهایی را ارائه می دهد که در این مقاله به آن می پردازیم.

پلانتار فاشیاتیس التهاب پلانتارفاسیا است که منجر به درد می شود. پلانتارفاسیا رباط اصلی است که در امتداد کف پا از پاشنه تا انگشتان کشیده شده است.

این رباط علاوه بر عملکردهای دیگر به پشتیبانی از قوس پا کمک می کند. این رباط هنگام ایستادن تحت فشار و کشیدگی زیادی قرار دارد که هنگام راه رفتن بیشتر می شود.

رباط می تواند آنقدر سفت شود که استخوان پاشنه را بکشد و در نتیجه باعث ایجاد خار پاشنه شود.

پلانتارفاشیاتیس معمولاً با استراحت و مدیریت غیر جراحی بهبود می یابد اما در صورتی که درد ادامه یابد و یا مشکل به خار پاشنه تبدیل شود احتمالا جراحی خار پاشنه تنها گزینه خواهد بود.

در جراحی خار پاشنه می توان از روش های متفاوتی استفاده کرد:

 • جدا کردن کل پلانتارفاسیا از استخوان پاشنه پا برای از بین بردن تنش با راهنمایی دوربین وارد شده (فاسیوتومی آندوسکوپی پلانتار)
 • برداشتن خار پاشنه (اگزوستکتومی استخوان کالکانئوس)
 • برداشتن بخشی از پلانتارفاسیا

گاهی جراح برای رسیدن به نتیجه از ترکیبی از روش های فوق استفاده می کند.

فیزیوتراپی قبل از جراحی خار پاشنه

مجموعه ما برای کاهش درد و جلوگیری از جراحی برای درمان پلانتارفاشیاتیس یک برنامه ورزشی شخصی ارائه می دهد که شامل موارد زیر است:

 • کشش فاسیا، گاستروکنمیوس و سولئوس کف پا
 • ماساژ
 • تقویت عضلات داخلی پا
 • بستن پا
 • مشاوره درباره کفش مناسب
 • کنترل درد
 • یخ درمانی (کرایوتراپی)
 • برنامه ورزشی فعال

در صورت موفقیت آمیز نبودن این برنامه و ادامه داشتن درد پا گزینه بعدی جراحی است. فیزیوتراپی بعد از جراحی برای کاهش درد و تورم و ایستادن مجدد روی پاها مهم است.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی درد پاشنه پا فاشیوپاتی پلانتار


علائم پس از جراحی خار پاشنه

از آنجا که استخوان پاشنه به فاسیای کف پا متصل است صافی کف پا یکی از نتایج شایع جراحی خواهد بود.

بلافاصله پس از جراحی در ناحیه زخم احساس درد خواهید داشت اما با داروهای مسکن تجویزی می توان این درد را کنترل کرد.

فیزیوتراپی پس از جراحی خار پاشنه

فیزیوتراپی پس از جراحی به نوع عمل انجام شده بستگی خواهد داشت.

بلافاصله بعد از جراحی تا یک هفته به شما توصیه می شود هنگام استراحت پا را بالا نگه داشته و از یخ استفاده کنید (سرما درمانی).

می توانید با پای خود راه بروید اما باید این کار را تنها برای مدت کوتاه مانند رفتن به سرویس بهداشتی یا تهیه غذا انجام دهید.

در طی مدتی که نمی توانید از پاها استفاده کنید متخصصان فیزیوتراپی برای حفظ قدرت و دامنه حرکت سایر مفاصل (لگن، زانوها) به شما یک برنامه ورزشی ارائه خواهند داد.

در هفته اول تا دوم به بلند شدن و حرکت کردن تشویق می شوید اما مهم است که این کار را به آهستگی انجام دهید و زیاده روی نکنید، چراکه پیاده روی همچنان برای شما دردناک خواهد بود.

متخصصان فیزیوتراپی می توانند علاوه بر معرفی تمریناتی برای بازیابی مجدد حرکت مفاصل پا و مچ تکنیک هایی را برای کمک به ترمیم محل زخم (به عنوان مثال ماساژ) به شما آموزش دهند.

در هفته دوم تا سوم متخصصان فیزیوتراپی تلاش می کنند تا بتوانید به بهترین شکل راه بروید. درد باید تاکنون فروکش کرده باشد، بنابراین می توانید دوباره کفش های حمایتی پوشید.

اگر قبلاً از ارتتیک استفاده می کردید در صورت راحت بودن به شما توصیه می شود مجددا آن را بپوشید (به ویژه اگر تنها عمل جراحی برداشتن خار استخوان را انجام داده اید، چراکه این عمل باعث از بین رفتن التهاب کف پا نمی شود).

از هفته سوم به بعد می توانید راه بروید و متخصصان فیزیوتراپی روی کارهای روزمره پیچیده تر مانند بالا و پایین رفتن از پله ها، رانندگی یا راه رفتن روی زمین های ناهموار تمرکز می کنند.

مجموعه ما در ایجاد برنامه ای برای رفع هرگونه نگرانی قابل توجه و تعیین اهداف کوتاه مدت برای رفع آن ها با شما همکاری خواهد کرد.

خلاصه

رباط اصلی که قوس زیر پا را ایجاد می کند گاهی اوقات دردناک و ملتهب می شود (پلانتارفاشیاتیس). غالبا هنگامی که رباط به استخوان پاشنه می چسبد یک توده ایجاد می شود (خار پاشنه).

درمان های غیر جراحی معمولاً در رفع علائم پلانتارفاشیاتیس بسیار موفقیت آمیز هستند اما در موارد شدید بعنوان آخرین راه حل از جراحی استفاده می شود. جراحی انواع مختلفی دارد.

برخی از روش ها تنش داخل پلانتارفاسیا را برطرف می کنند در حالی که در روش های دیگر خار  استخوانی برداشته می شود.

فیزیوتراپی پس از جراحی برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی و همچنین جلوگیری از بروز مجدد درد از اهمیت برخوردار است.


بیشتر بخوانید : 12 کاربرد و فواید فیزیوتراپی


برای درمان خار پاشنه از طریق فیزیوتراپی با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196