فیزیوتراپی بارداری

فیزیوتراپی بارداری منظور فیزیوتراپی در دوران بارداری است می تواند برای رفع ناراحتی های شایع مانند کمردرد یا تقویت توانایی بدن در بارداری و زایمان راحت تر مفید باشد.

فیزیوتراپی فقط برای بهبودی نیست. با ارائه دهنده خدمات درمانی خود درباره افزودن فیزیوتراپی بارداری به مراقبت های دوران بارداری صحبت کنید.

فیزیوتراپی در دوران بارداری

فیزیوتراپی برای کمردرد

بین 50 تا 70 درصد خانم های باردار کمردرد را تجربه می کنند.

کمردرد در افراد مختلف دلایل متفاوتی دارد، اما بیشتر دلایل کمردرد را می توان یکی از موارد زیر دانست:

 • افزایش هورمون ها
 • تغییر مرکز ثقل بدن
 • افزایش وزن زیاد
 • حالت نامناسب بدن
 • استرس اضافی

در طول 40 سال گذشته، میانگین سن اولین زایمان زنان از 21.4 به 25 سالگی رسیده است.

با توجه به این که امروزه بسیاری از زنان پیگیر آموزش عالی و نیروی رقابتی کار هستند، بیشترشان اولین فرزند خود را بعد از سی و پنج سالگی به دنیا می آورند.

در نتیجه بسیاری از زنانی که باردار می شوند در زندگی روزمره از نظر جسمی کمتر فعال هستند. این کاهش فعالیت تعداد نگران کننده ای از زنان که آماده دوره پرتحرک حمل و زایمان کودک نیستند را بجا میگذارد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی کمر درد

فیزیوتراپی بارداری برای تسکین درد

دانستن اینکه چهار عامل فوق می تواند مستقیماً با یک برنامه درمانی فیزیکی مناسب برطرف شود برای زنانی که به دنبال راه های مقابله با این واقعیت هستند شگفت انگیز است.

فیزیوتراپی فعالیتی پزشکی است که در زمینه تسکین درد تخصص دارد

فیزیوتراپیست ها (PT) به منظور تعیین یک برنامه درمانی برای کاهش درد و همچنین شناسایی و پرداختن به علل آن، با افراد همکاری می کنند.

گرچه این امر درنقاط مختلف دنیا متفاوت است، بسیاری از افراد برای دیدن یک فیزیوتراپیست نیاز به مراجعه یا نسخه پزشک ندارند.

فیزیوتراپیست ها می تواند در اولین ملاقات، درمان درد شما را شروع کند، بنابراین هنگام خروج نسبت به زمانی که از درب وارد شده اید احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

علاوه بر این، از آنجا که فیزیوتراپی حرفه ای پزشکی است، هزینه های بالای خدمات توسط برنامه های بیمه پزشکی پوشش داده خواهد شد.

برنامه های درمانی با کار کردن بر روی دلایل معمولی درد، هدفی جامع دارند:

 • وضعیت جسمانی
 • تنظیم مفاصل
 • قدرت عضلانی
 • انعطاف پذیری
 • درگیری اعصاب

وزن اضافی، وضعیت جسمی نامناسب، استرس و کنترل مرکز ثقل به یکدیگر وابسته هستند. تغییر در مرکز ثقل بر وضعیت شما تأثیر گذاشته و باعث حرکت سخت تر عضلات می شود.

افزایش فشار باعث ایجاد خستگی و منجر به کاهش انگیزه فعالیت می شود. اجتناب از تمرین های آرامش دهنده اغلب منجر به افزایش استرس می شود.

این اثر دومینو اگرچه دشوار است، اما با کمک فیزیوتراپی بارداری می تواند بسیار کاهش یابد.

کمردرد برای بسیاری از مادران منتظر یک واقعیت بسیار رایج است. با بزرگ شدن رحم و نوزاد، مرکز ثقل مادر به جلو حرکت می کند. این تغییر مقدار نیرویی را که ماهیچه ها باید بطور روزمره تحمل کنند افزایش داده و باعث حرکت بدن رو به جلو می شود.

با گذشت زمان این هم ترازی ضعیف باعث ایجاد گرفتگی در عضلات شاخه ای، حرکت شانه ها به سمت جلو و باعث افزایش استرس بر روی عضلات گردن، شانه ها و میان کمر می شود.

اگر به این عوامل عضلانی پرداخته نشود، در نهایت این فشارها به کمر یعنی ناحیه ای که در حال حاضر بدلیل تغییر مرکز ثقل تحت فشارهای زیادی قرار دارد منتقل می شوند

علاوه بر این، ورزش باعث افزایش استقامت بدنی و قدرت عضلات، به ویژه در پشت، کمر و شکم می شود. بهبود این نواحی می تواند بدن را برای رویداد جسمی زایمان آماده کند.

سرانجام، تمرین های فیزیوتراپی بارداری می تواند به بهبودی بعد از زایمان کمک کند.

فیزیوتراپی باعث تقویت ماهیچه ها، بهبود سوخت و ساز بدن و کاهش شدت خستگی شده و به بازگشت به وزن قبل از بارداری کمک می کند.

آیا فیزیوتراپی تنها محدود به بهبودی بعد از عمل جراحی است؟

این تصور عمومی وجود دارد که فیزیوتراپیست ها شبیه مربیان شخصی هستند یا تنها پس از عمل جراحی یا یک آسیب فاجعه بار با افراد کار می کنند.

این بخشی از کارهایی است که فیزیوتراپیست ها انجام می دهند اما به طور کامل دامنه این حرفه را در بر نمی گیرد. همانطور که قبلاً گفته شد، فیزیوتراپی حرفه ای مبتنی بر پزشکی است که با شناسایی دلایل درد به تسکین و معالجه هر فرد کمک می کند.

یک برنامه خوب هم حرکات پویا و هم ورزش های انفعالی را در پیش خواهد گرفت. هدف نهایی، آموزش مراجعه کننده است تا بتواند در برنامه خود مستقل باشد و به راحتی به درمان خود ادامه دهد.

تمرینات فیزیوتراپی بارداری در خانه

هیچ تضمینی وجود ندارد اما با وجود پیشرفت در قدرت و انعطاف پذیری می توانید انتظار یک بارداری و زایمان آسان تر را داشته باشید.

چندین ملاقات با فیزیوتراپییست شروع خوبی است، اما لازم است تمرینات خانگی را نیز در برنامه فیزیوتراپی خود بگنجانید.

فیزیوتراپیست قصد دارد تمرینات خاصی را برای آسان تر و حتی سالم تر کردن بارداری در اختیار شما قرار دهد.

همچنین می توانید اطمینان داشته باشید که فیزیوتراپیست شما را در استفاده صحیح از این تمرینات راهنمایی می کند تا بتوانید بیشترین مزایا را به دست آورید.

تمرین در دوران بارداری

نکاتی برای انتخاب برنامه درست

امروزه مادران بعنوان مراقبت های دوران بارداری گزینه های متنوعی در اختیار دارند. نکته مهم پیدا کردن برنامه مناسب است.

در انتخاب برنامه های انفعالی که بر روی مفاصل فشار وارد می کنند محتاط باشید و تنها بر روی تمرین های قدرت و انعطاف پذیری عضلات تمرکز نکنید.

در اینجا آنچه باید در یک برنامه فیزیوتراپی بارداری به دنبال آن باشید آورده شده است:

 • توسط یک متخصص حرفه ای انجام شود.
 • بر ایجاد استحکام، افزایش انعطاف پذیری و بهبود وضعیت جسمانی متمرکز باشد.
 • فعالیت هایی را برای انجام در خانه در بر گیرد.
 • فعالانه به دنبال ضعف هایی باشد که احتمال دارد بعداً به مشکل تبدیل شوند.

بارداری فشار نهایی بر روی بدن فرد بوده و فیزیوتراپی بارداری می تواند برای کاهش این فشار مداخله کند.

یک برنامه پویا برای قدرت، انعطاف پذیری و استواری می تواند در جلوگیری یا کاهش شدت علائم دردناک مفید باشد و باعث مثبت تر شدن بارداری شما شود.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی بیمه تامین اجتماعی

فیزیوتراپی می تواند گزینه ای برای مقابله با انواع مشکلاتی باشد که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شوند. می توانید با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یادمان در غرب تهران یک برنامه درمانی شخصی سازی شده دریافت کنید.

برای دریافت نوبت با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید! 02188088541 – 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان