فیزیوتراپی آرتروز لگن

یکی از راه های درمان آرتروز به خصوص آرتروز لگن فیزیوتراپی و در مان فیزیکی است. آرتروز مفصل لگن زمانی اتفاق می افتد که غضروف نرمی که انتهای استخوان ها را پوشانده است شکننده شده و سپس بشکند.

در نتیجه تلاش بدن برای ترمیم آسب می تواند منجر به التهاب مفاصل و تشکیل خارهای استخوانی (برآمدگی استخوان) شود.

آرتروز آنگونه که قبلاً تصور می شد کشیدگی و پارگی مفصل نیست. در این مقاله به بررسی نقش فیزیوتراپی در مدیریت آرتروز لگن خواهیم پرداخت.

چه عواملی باعث ایجاد آرتروز لگن می شوند؟

علت دقیق بروز آرتروز لگن مشخص نیست اما برخی از عوامل خطر شناسایی شده اند که شامل موارد زیر هستند:

  • اضافه وزن یا چاقی
  • سابقه خانوادگی آرتروز
  • سن زیاد، بدین معنا که افراد بالای 45 سال بیشتر در معرض خطر هستند.
  • آسیب قبلی یا ترومای شدید مفصل لگن

چگونه بفهمم آرتروز لگن دارم؟

علائم آرتروز لگن در افراد مختلف متفاوت است. برخی علائم شایع عبارتند از:

  • درد در کشاله ران، باسن یا نقطه ای عمیق میان این دو
  • خشکی مفصل لگن
  • احساس خرد شدن یا ساییدگی هنگام حرکت دادن لگن

در صورت بروز هر یک از این علائم لازم است با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید. آن ها می توانند درد مفاصل لگن را تشخیص دهند.

تشخیص آرتروز لگن

فیزیوتراپی آرتروز لگن

فیزیوتراپی با ارائه روش های درمانی و همچنین مشاوره و آموزش هایی که برای شما مناسب است می تواند در مدیریت شرایط مربوط به آرتروز لگن کمک کند.

متخصص فیزیوتراپی پس از ارزیابی لگن عضلات خاصی که احتمال دارد ضعیف باشند را شناسایی کرده و تمرینات خاصی را برای تقویت این عضلات به شما آموزش می دهد.

تقویت عضلات اطراف باعث تقویت و حفاظت از مفصل لگن می شود.

احتمال دارد تمریناتی برای ادامه کار در خانه به شما داده شود و یا به یک کلاس ورزشی گروهی یا یک کلاس هیدروتراپی (ورزش در آب) فرستاده شوید.

تکنیک های درمان دستی مفاصل خاص یا ماساژ نیز می تواند به کاهش درد کمک کند. انجام این کارها در کنار سایر تمرینات به شما کمک می کند مفصل را تا حد ممکن متحرک نگه دارید.

متخصص فیزیوتراپی همچنین می تواند تعادل و نحوه راه رفتن شما را ارزیابی کند و برای بهتر راه رفتن به شما تمریناتی را آموزش دهد.

آن ها در صورت لزوم می توانند به شما چگونگی استفاده از عصا برای کمک به راه رفتن را نیز آموزش دهند.

متخصص فیزیوتراپی بهترین شخصی است که شما را درباره مسائلی مانند فعالیت هایی که باید از انجام آن ها خودداری کنید، مشارکت در ورزش و تکنیک هایی که به حداقل رساندن درد مفاصل کمک می کنند راهنمایی خواهد کرد.

متخصصان فیزیوتراپی همچنین می توانند درباره مدیریت وزن برای به حداقل رساندن فشارهای مفاصل با شما صحبت کنند و در صورت لزوم شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شکستگی لگن

فیزیوتراپی آرتروز لگن

تاثیر فیزیوتراپی برای آرتروز

هیچ درمانی برای آرتروز لگن وجود ندارد اما تحقیقات نشان می دهند که در بسیاری موارد اغلب با استفاده از ورزش، کاهش وزن و مصرف داروها و بدون نیاز به عمل جراحی می توان این مشکل را به طور مؤثر مدیریت کرد.

متخصص فیزیوتراپی بهترین شخص برای کمک به تشخیص بهترین نوع ورزش متناسب با شرایط شماست.

بهترین شواهد موجود نشان می دهند که تمرین درمانی (چه در خشکی و چه در آب) نسبت به انجام ندادن هیچگونه تمرین در کنترل درد ناشی از آرتروز لگن در کوتاه مدت تأثیر بیشتری دارد.

همچنین درباره فواید درمانی دستی برای مبتلایان به آرتروز لگن نیز شواهدی وجود دارد.

آزمایشات کنترل شده تصادفی با کیفیت بیشتری برای مشخص کردن اثربخشی ورزش و درمان های دستی در مدت زمان متوسط و طولانی نیاز است.

شواهد پژوهشی واضحی در ارتباط با درمان های دیگر آرتروز مفصل ران مانند تحریک الکتریکی عصب از راه پوست، سونوگرافی، لیزر یا طب سوزنی وجود ندارد.

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی منظم تا جایی که علائم لگن اجازه دهد مهم است. از فعالیت ها و موقعیت هایی که باعث ایجاد درد در لگن و یا باعث بدتر شدن درد می شود اجتناب کنید.

بهتر است برای کمک به مدیریت علائم و آگاهی از داروهایی که برای شما مناسب تر است با پزشک صحبت کنید.

برخی افراد متوجه می شوند که گرما یا سرما درمانی (مانند استفاده از یک بسته گرم یا بسته های یخ) برای مفصل لگن مفید است، هرچند برای فهمیدن اینکه چه چیزی برای شما بهتر است باید موارد مختلف را امتحان کنید.

چه مدت طول می کشد تا بهتر شوم؟

هر فرد مبتلا به آرتروز لگن علائم متفاوتی داشته و با روش های متفاوتی بهبود خواهد یافت.

بنابراین نباید علائم خود را با دیگران مقایسه کنید و بهتر است درباره مناسب ترین راه برای مدیریت شرایط خود با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: تعویض کامل مفصل ران

فیزیوتراپیست های ما در کلینیک یادمان یک برنامه تمرینی فردی را برای شما تنظیم می کنند که در خانه انجام و کشش ها و درمان های خاص فیزیوتراپی را در کلینیک برای شما اجرا خواهند کرد. همچنین می توانید از خدمات بخش ارتوپدی کلینیک یادمان نیز استفاده کنید.

شماره های تماس کلینیک یادمان: 02188088541 – 02188074196

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خدمات کلینیک و اطلاع از آدرس با ما تماس بگیرید.

کلینیک فیزیوتراپی بلوار فرحزادی