سلامت ناحیه کف لگن در مردان

سلامت ناحیه لگن در مردان

اختلالات کف لگن آزار دهنده بوده و فرد را از زندگی نرمال دور می کند. با این وجود می توانید سبک زندگی مستقل خود را با درمان های مخصوص فیزیوتراپی به دست بیاورید. در این مقاله به بررسی مشکلات کف لگن در مردان و راهکار های فیزیوتراپی برای درمان آنها می پردازیم.

عضلات کف لگن چه وظایفی دارند؟

کف لگن، در انتهای لگن خاصره، ترامپولینی نگهدارنده به وجود آورده که از استخوان شرمگاهی در جلو تا دنبالچه در عقب کشیده شده و از یک استخوان به استخوان دیگر متصل شده است.

این ساختار برای نگه داشتن اندام های موجود در لگن خاصره، مثانه و روده ها ضروری است. عضلات کف لگن در مردان وظایف زیر را بر عهده دارند:

  • انقباض عضلات کف لگن و سفت کردن مجرای میزراه و مقعد برای تاخیر انداختن ارادی ادرار و مدفوع
  • ریلکس کردن عضلات کف لگن که باعث تسهیل عبور ادرار و مدفوع می شود
  • برای فعالیت های جنسی در مردان و تا حدودی ایجاد نعوظ و انزال بسیار مهم هستند

اختلال در عملکرد کف لگن

فاکتورهای بسیاری از جمله نوع کار، سبک زندگی و استرس منجر به تضعیف یا ایجاد فشار روی کف لگن می شوند.

تشخیص علائم و نشانه های اختلال کف لگن بسیار مهم است چون در این صورت فرد قادر است کمکی حرفه ‌ای برای بازیابی سلامت خود بگیرد.

علائم عبارتند از:

  • ادرار مکرر در طول روز و / یا شب و گاهی اوقات با این حس که به خوبی خالی نشده ‌اید
  • چندین بار شروع و توقف مداوم ادرار در طول انجام آن
  • کاهش ادرار یا کاهش جریان آن
  • احساس سوزش و درد در اندام تناسلی یا مقعد
  • درد حین مقاربت یا حین دفع مدفوع
عضلات کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن در مردان

مشکلات مربوط به کف لگن در مردان معمولاً بعد از حادثه ای مثل آسیب های شدید، جراحی یا عفونت به وجود می ‌آیند.

شروع تدریجی این مشکلات، از اختلالات گوارشی، استرس اجتماعی، ایستادن های طولانی مدت و کشیدگی های متعدد در حین انجام کار یا ورزش هم ناشی می شود.

مسائل مربوط به مثانه در مردان بیشتر به دلیل مشکل در پروستات از جمله بزرگ شدن، التهاب یا سرطان پروستات به وجود می آید.

پروستات به اندازه یک گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی، روبه روی مقعد قرار گرفته است.

میزراه از درون پروستات عبور کرده و مثانه را به آلت تناسلی برای عبور ادرار متصل می کند.

پروستات مسئول تولید مایعی شیری رنگ است که اسپرم را تقویت کرده، از آن محافظت می کند و نطفه می سازد.

اختلال در عملکرد کف لگن در مردان به علت آسیب دیدگی، افزایش وزن، عفونت حاد یا بیماری هایی که عضلات لگن را ضعیف یا سفت می کنند است.

فیزیوتراپی به مردان کمک می ‌کند عضلات کف لگن شان قوی تر شده تا اندام های داخلی و عملکرد های بدن بهتر حمایت شوند.

فیزیوتراپی کف لگن به شل کردن عضلات سفت شده کف لگن کمک کرده و درد و فشار را کاهش داده، همچنین سبب بهبود حرکات نرمال روده و فعالیت های جنسی می شود.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی کف لگن


درد لگن

التهاب مزمن پروستات که به آن سندروم درد مزمن کف لگن می هم می گویند در دنیا بین ۲ تا ۱۶ درصد را مبتلا می کند و شایع ترین بیماری اورولوژی در بین مردان زیر ۵۰ سال است.

التهاب پروستات در واقع التهاب این غده است که سه ماه یا بیشتر طول می کشد و همراه با آن درد و مشکلات ادراری وجود دارد.

علت این بیماری بیشتر عفونت باکتریایی است ولی در ۹۵ درصد موارد، بیماری علتی غیر باکتریایی داشته و در این صورت پاسخ خوبی به فیزیوتراپی لگن می ‌دهد.

فیزیوتراپی لگن برای التهاب پروستات شامل معاینه کاملاً دقیق از کف لگن و بررسی سایر فاکتورهای مهم مثل آسیب های قدیمی و وقایع استرس زا است.

برنامه ای درمانی طبق نیازها و سبک زندگی فرد ترتیب داده می شود و شامل ترکیبی از منوال تراپی یا آزادسازی فشار کف لگن، طب سوزنی نوروفانکشنال برای فعال کردن عضلات اطراف، تکنیک های ریلکسیشن، تمرین های کف لگن برای افزایش قدرت و انعطاف عضلات آن قسمت و ورزش هایی با پایه حرکتی که عناصر یوگا و پیلاتس در آن وجود دارد است.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شکستگی لگن


سلامت ناحیه لگن در مردان

پروستاتکتومی و توانبخشی بعد از جراحی

پروستاتکتومی جراحی ای است که در آن بخشی یا کل پروستات برداشته می شود. معمولاً در موارد سرطان پروستات یا هایپرپلازی پروستات، پروستاتکتومی پیشنهاد می ‌شود.

بزرگ شدن پروستات در مردان بالای ۴۰ سال شایع بوده و روی جریان ادرار از طریق میزراه تاثیر می گذارد که منجر به دفع مکرر ادرار یا بی اختیاری ادرار می شود.

بی اختیاری ادرار بیشتر بعد از جراحی (یا رادیوتراپی سرطان پروستات) تجربه شده و هفته ها تا سال ‌ها زمان می ‌برد تا حل شود.

کار کردن با متخصص فیزیوتراپی کف لگن مردان قبل از جراحی برای افزایش کنترل کف لگن، به کنترل و مهار تکرر ادرار بعد از جراحی کمک می کند.

جلسات فیزیوتراپی قبل از جراحی ( ۴ تا ۶ هفته قبل از جراحی) شامل ارزیابی ای مفصل از کف لگن، منوال تراپی برای آزاد سازی فشار کف لگن، ورزش این ناحیه برای افزایش هوشیاری، کنترل و قدرت کف لگن، تمرین تنفس برای کنترل درد و یادگیری استراتژی هایی جهت کنترل بی اختیاری ادرار است.

جلسات فیزیوتراپی بعد از جراحی شامل موارد زیر می شود:

معاینه کف لگن برای سنجش قدرت و کنترل کف لگن، منوال تراپی برای آزادسازی فشار کف لگن و تحرک بخشی به بافت های زخم شده، ورزش مخصوص کف لگن جهت بازیابی کنترل و قدرت، ورزش مخصوص تنفس برای کنترل درد و ورزش هایی حرکتی برای تجدید آمادگی عضلات مرکزی


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی آرتروز لگن


برای انجام معاینه و دریافت خدمات فیزیوتراپی مخصوص مشکلات کف لگن در مردان و طرح ریزی یک برنامه درمانی جامع شامل تمرین های ورزشی پیش رونده یک نوبت ملاقات با متخصصین فیزیوتراپی و توانبخشی ما در کلینیک یادمان تنطیم کنید.

با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید! 02188088541 – 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان