درد کشکک زانو و درمان با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی درد کشکک زانو

درد کشکک زانو (PFP) عارضه ای است که دردی در قسمت جلوی زانو، اطراف یا پشت استخوان کشکک احساس می شود.

مفصل کشکک زانو بخشی از مفصل زانو است، که در آن زانو (استخوان کشکک) در داخل شیار خود (تروکله آ) در قسمت جلوی استخوان ران (استخوان فمور) قرار دارد.

یک لایه صاف از غضروف مفصل، تروکله آ و قسمت پشتی کشکک را در بر می گیرد تا کمک کند سطوح مفصل بدون اصطکاک بر روی هم بلغزند.

رباط هایی وجود دارد که به نگه داشتن کشکک زانو در محور تروکله آ کمک می کنند و همچنین چندین عضله متصل به کشکک وجود دارند که آن را در امتداد شیار تروکله آ حرکت می دهند.

مفصل کشکک زانو به عنوان یک سیستم قرقره عمل می کند تا به عضلات چهار سر ران کمک کند تا زانو را به صورت کارآمد تری صاف کنند.

درد کشکک زانو چیست؟

درد کشکک زانو عارضه ای است که دردی در قسمت جلوی زانو، اطراف یا پشت کشکک زانو و معمولاً با انجام فعالیت هایی مانند چمباتمه زدن، دویدن، پریدن و بالا یا پایین رفتن از پله ها احساس می شود.

اغلب توانایی شخص را برای شرکت در فعالیت یا کار خود محدود می کند.

25 تا 40 درصد از مراجعه کنندگان ناشی از درد زانو به یک کلینیک آسیب ورزشی را تشکیل می دهد و می تواند افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه مطالعات نشان داده اند تا یک سوم نوجوانان به درد کشکک زانو مبتلا می شوند.

علت بروز درد کشکک زانو چیست؟

درد کشکک زانو به دلایل مختلف بروز می کند. در برخی موارد آسیب خاصی وجود ندارد، اما در برخی دیگر ممکن است درد پس از تغییر در بارگیری زانو به وجود آید (مثلاً افزایش ناگهانی یک فعالیت ورزشی، دویدن بیش از حد در تپه ها یا پس از یک جهش ناگهانی در رشد).

در برخی افراد نیز، درد کشکک زانو پس از یک آسیب یا جراحی (به عنوان مثال پس از جراحی بازسازی ACL) ایجاد می شود.

اگرچه هر فرد مبتلا به درد کشکک زانو ممکن است عوامل خطر متفاوتی بر اساس وضعیت خود داشته باشد، متداول ترین عوامل خطر شامل موارد زیر است:

ضعف عضلات جلوی ران (چهار سر ران)

این شرایط می تواند باعث شود تا کشکک زانو به صورت مرکزی در داخل شیار خود نلغزد و منجر به افزایش فشار یا اصطکاک در ناحیه مفصل کشکک زانو شود.

ضعف در عضلات مفصل ران / باسن (گلوتئال)

این شرایط می تواند موجب هم ترازی ضعیف پا و زانو یا سفتی بیش از حد سایر عضلات ران شود، که هر دو استرس اضافی بر روی مفصل کشکک زانو ایجاد می کنند.

تغییرات در آناتومی استخوانی

به عنوان مثال، ممکن است یک استخوان کشکک در شیار خود که یک شیار تروکله آ نسبتاً کم عمق است، بالاتر یا پهن تر (به صورت جانبی) قرار بگیرد و یا با تغییر شکل استخوان ران و مفصل ران که باعث می شود زانو به هنگام راه رفتن به سمت داخل بپیچد.

در بعضی از افراد، عوامل دیگری شامل بیماری پا (مثلاً کف پای صاف)، عضلات ضعیف ساق پا، سفتی مچ پا یا مفصل ران یا زانو، یا سفتی عضلات و بافت های دیگر در قسمت خارج ران جزو عوامل ایجاد درد کشکک زانو باشد.

دو شرایط دیگر نیز در مورد مفصل کشکک زانو وجود دارند که جزو PFP محسوب نمی شوند اما می توانند باعث درد در همان منطقه شوند و به محدودیت های کارکردی مشابه ای منجر شوند:

آرتروز کشکک زانو

OA می تواند در مفصل کشکک زانو تأثیر بگذارد و به اندازه تیبیوفمورال (قسمت بزرگتر مفصل زانو) OA شایع است، اگرچه آن ها اغلب با هم اتفاق می افتند. علائم این بیماری با PFP مشابه است.

بی ثباتی کشکک

برخی از افراد دچار در رفتگی در کشکک زانو خود می شوند که منجر به درد و بی ثباتی مداوم می شود.

در مدیریت بیماری افراد مبتلا به بی ثباتی کشکک و افراد مبتلا به PFP شباهت هایی وجود دارد، اگرچه با توجه به میزان بی ثباتی، ممکن است مراجعه به یک جراح ارتوپدی مطلوب باشد.

نحوه تشخیص درد کشکک زانو چگونه است؟

درد کشکک زانو عموماً باعث ایجاد الگوی نسبتاً معمولی از علائم می شود، اگرچه هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص PFP وجود ندارد.

تعریف درد کشکک زانو عبارت است از: درد اطراف یا پشت کشکک، یا دردی که حداقل با یک فعالیت مانند خم کردن زانو و افزایش وزن بدن بر روی زانو (مثلاً پریدن، دویدن، بالا رفتن یا پایین رفتن از پله ها یا چمباتمه زدن) بیشتر شود.

افراد مبتلا به PFP معمولاً علائم زیر را نیز تجربه می کنند:

احساس ناراحتی در مفصل کشکک با خم شدن زانو، حساسیت به لمس پشت ناحیه زانو در هنگام معاینه، تورم خفیف زانو، درد جلوی زانو به هنگام نشستن، بلند شدن از صندلی یا صاف کردن زانو پس از یک مدت طولانی.

اسکن (از جمله اشعه X و MRI) برای تشخیص PFP لازم نیست و فیزیوتراپیست یا پزشک شما می تواند درد کشکک زانو را با ارزیابی در کلینیک تشخیص دهد.

چگونه فیزیوتراپی می تواند به بهبود درد کشکک زانو کمک کند؟

یکی از مهم ترین بخش های مدیریت درد کشکک زانو این است که در ابتدا یک تشخیص دقیق از علائم زانو انجام دهید.

فیزیوتراپیست شما می تواند اطمینان حاصل کند که علائم شما از مفصل کشکک زانوی شما ناشی می شود و دلیل آن بیماری دیگری نیست (آرتروز زانو، آسیب غضروف یا تاندون).

پس از تشخیص، “بهترین راهنمای عملی مبتنی بر شواهد برای مدیریت محافظه کارانه درد کشکک زانو” در سال 2015 بیان می کند که مؤلفه های اصلی درمان PFP شامل موارد زیر است:

آموزش

آموزش به هر فرد امکان می دهد تا شرایط و عوامل مؤثر خود را درک کند تا انتظارات واقع بینانه از توان بخشی داشته باشد، فعالیت خود را به درستی مدیریت کند و به طور فعال در معالجه خود شرکت کند.

درمان متناسب با فرد

یک برنامه فیزیوتراپی است که PFP فرد و هر یک از عوامل مؤثر آنها را هدف قرار می دهد.

شواهد قوی وجود دارد که از فیزیوتراپی متناسب از جمله ورزش، آموزش، بستن کشکک با نوار و استفاده از کفش قالب دار به جای کفش تخت در کوتاه (شش هفته) و بلند مدت (یک سال) پشتیبانی می کند.

ورزش

شواهد بسیار محکمی در تاثیر ورزش و تمرینات تقویتی برای حمایت از تقویت عضله ران (چهار سر ران) و بهبود قدرت عضله باسن (گلوتئال) وجود دارد.

نتایج شامل کاهش زیاد درد کشکک زانو و بهبود عملکرد زانو است.

تکنیک خوب در انجام ورزش بسیار مهم است، از این رو انجام تمرینات در مقابل آینه و تحت نظارت افراد متخصص می تواند در کوتاه مدت بسیار موثر باشد.

باید شخص به منظور دستیابی به بهترین اثر، تمرینات خانگی خود را به طور مرتب طبق دستورالعمل انجام دهد.

تمرینات کنترل عصبی-عضلانی (هماهنگی و موقعیت یابی پا)، به ویژه ترکیب تراز مفصل ران و زانو، به یادگیری الگوهای صحیح حرکتی کمک می کند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تمرینات تقویت عضله بدن-شکم و عضلات ساق پا در افرادی که در ارزیابی از این مناطق ضعف نشان داده اند، بسیار موثر است.

در صورتی که طبق این ارزیابی ها، سفتی عضلات تشخیص داده شود، تمرینات کششی به خصوص تمرینات مربوط به عضلات همسترینگ و ساق پا می توانند مفید باشند.

بستن کشکک با نوار

با استفاده از نوار کشکک زانو و مهاربندی کشکک، کمک زیادی به تسکین درد در بسیاری از افراد می شود، از این رو فیزیوتراپ شما می تواند نحوه انجام این کار را به شما نشان دهد.

استفاده از کفش قالب دار (ارتوز پا)

استفاده از کفش قالب دار در کاهش درد کوتاه مدت در بیماران با انواع خاصی از مشکلات پا کمک می کند. فیزیوتراپیست شما می تواند تشخیص دهد که آیا ارتوز برای شما مناسب است و همچنین آن ها را تأمین کند.

درمان دستی

ماساژ و سوزن خشک ممکن است در افرادی که دارای گرفتگی بیش از حد عضلات هستند (به عنوان مثال عضلات ران خارجی) برای بهبود وضعیت و لغزندگی زانو در نظر گرفته شود.

فیزیوتراپی کشکک زانو

برای اثبات استفاده از فیزیوتراپی در درمان PFP تعداد زیادی شواهد تحقیقاتی وجود دارد.

اگرچه این شواهد نمی توانند یک دستورالعمل را برای درمان درد کشکک زانو ارائه دهند، زیرا شرایط هر شخص منحصر به فرد است، اما قطعاً مؤلفه های مدیریت درد کشکک زانو وجود دارند که در بیشتر موارد اعمال می شوند و توسط تحقیقات وسیع پشتیبانی می شوند.

گروه تحقیقاتی بین المللی درد کشکک زانو، بر اساس شواهد علمی فعلی و نظرات متخصصین خود، نتایج زیر را گزارش کرده اند:

ورزش درمانی باعث کاهش درد کشکک زانو در کوتاه مدت (کمتر از شش ماه)، میان مدت ​​(6 تا 12 ماه) و بلند مدت (بیشتر از 12 ماه) می شود. همچنین ثابت شده است که عملکرد زانو را در میان مدت ​​و بلند مدت بهبود می بخشد.

ترکیبی از تمرینات لگن و زانو اثربخشی بهتری نسبت به انجام ورزش زانو به تنهایی نشان داده است. این ترکیب برای بهبود عملکرد و کاهش درد در کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت ثابت شده است.

فیزیوتراپی متشکل از ترکیبی از روش ها برای کاهش درد کشکک زانو در کوتاه مدت و میان مدت توصیه می شود.

با استفاده از کفش قالب دار، کاهش درد کوتاه مدت مشاهده شده است.

هیچ مدرکی برای حمایت از تاثیر حرکت دادن زانو (حرکات دست بر روی کشکک زانو) یا حرکت دادن کمر وجود ندارد و به همین ترتیب، این موارد برای درمان PFP توصیه نمی شود.

الکتروتراپی (سونوگرافی و سایر دستگاه های الکتریکی) به عنوان بخشی از مدیریت PFP توصیه نمی شوند.

در این تحقیق همچنین آمده است که اگر فرد به جای اینکه فقط به یک متخصص مراقبت های بهداشتی تکیه کند، خود نیز نقش موثری در مدیریت درد کشکک زانوی خود داشته باشد، درمان PFP مؤثرتر است.

اگر فردی برنامه تمرینی خانگی خود را به طور مرتب و مطابق دستورات پزشک انجام دهد و نسبت به انجام تدریجی فعالیت های روزمره خود حساس باشد، نتیجه درمان سریع تر و موثر تر خواهد بود.

علاوه بر این، از آنجا که درد کشکک زانو به طور معمول دارای چندین عامل خطر و محرک است، یک رویکرد فیزیوتراپی مناسب به بهترین وجه اجازه می دهد تا به هریک از انواع مشارکت کنندگان پرداخته شود.

چه کاری می توانم در خانه انجام دهم؟

پس از تشخیص درد کشکک زانو، جهت مدیریت درد در خانه موارد مهمی را باید در نظر بگیرید.

باید درک خوبی از PFP داشته باشید تا بتوانید علائم و سطح فعالیت خود را به درستی مدیریت کنید.

همیشه بهتر است که فعالیت روزانه و ورزش را به تدریج افزایش دهید، زیرا افزایش ناگهانی می تواند منجر به افزایش درد شود.

به دنبال برافروختگی درد، افراد تمایل به استراحت کامل دارند و پس از تسکین درد ، دوباره به سرعت فعالیت خود را افزایش می دهند.

این چرخه درد و فعالیت به صورت “دورانی” در روند پیشرفت درمان درد کشکک زانو شما شکست بزرگی ایجاد می کند.

در کوتاه مدت، شاید لازم باشد انجام فعالیت های خاصی را که درد کشکک زانو شما را تشدید می کند، کاهش دهید تا بتوانید درمان کنید.

این فعالیت ها ممکن است شامل ورزش های در حال دویدن و پریدن باشد و بهتر است از آسانسور به جای پله ها استفاده کنید.

مهم است که هرگونه تمرین خانگی که توسط فیزیوتراپیست شما تجویز شده باشد به طور مرتب (مطابق تجویز) انجام شود.

تحقیقات، ارتباط بین تعداد جلسات ورزش توان بخشی انجام شده در هفته در خانه را با کاهش علائم نشان می دهد.

در افرادی که کف پا تاثیری در درد کشکک زانوی آن ها دارد (کف پای صاف)، احتمالا توسط فیزیوتراپیست یا پزشک استفاده از کفش قالب دار برای آن ها توصیه شود.

در این حالت، باید که در حین فعالیت، کفش قالب دار یا کفش مناسب داشته باشید (به عنوان مثال، این افراد در صورتی که تمام تابستان را صندل بپوشند، متوجه افزایش درد کشکک زانوی خود می شوند).

اگر فیزیوتراپیست به شما توصیه کرده است که به مفاصل زانو خود نوار ببندید، می توانید این کار را برای تسکین درد (در هنگام ورزش یا فعالیت روزانه) انجام دهید.

فیزیوتراپی درد کشکک زانو

از آنجا که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد درد کشکک زانو در بعضی موارد ممکن است برای ماه ها یا حتی سال ها ادامه پیدا کند، لازم است که سطح خوبی از قدرت در عضلات چهار سر و عضله گلوتئال خود حفظ کنید تا عملکرد مفصل کشکک زانو شما نیز به بهترین شکل ممکن حفظ شود و شانس عود کردن درد کشکک زانو کاهش یابد.

به این ترتیب، پس از اتمام درمان با فیزیوتراپیست، حتماً برنامه ای برای مراقبت و تمرین مداوم داشته باشید.

این برنامه ممکن است شامل ورزش های بدنسازی یا خانگی برای جلوگیری ازاز دست دادن قدرت و کنترلی است که برای ساختن آن سخت کار کرده اید.

چه مدت زمان لازم است که احساس بهتری داشته باشم؟

با افزایش میزان تحقیقات و اطلاعات، مشخص شده است که درد کشکک زانو لزوماً چیزی نیست که به خودی خود ناپدید شود و برخی از افراد می توانند برای سال های طولانی، گاه و بی گاه آن را تجربه کنند.

به این ترتیب، برای اینکه بهترین فرصت برای بهبودی درد کشکک زانو خود را داشته باشید و احتمال تکرار مجدد آن را کاهش دهید، درک شرایط شما، عوامل خطر و آنچه می توانید انجام دهید بسیار مهم است.

برای بسیاری از افراد، برنامه ای برای ورزش مداوم (مطابق با فیزیوتراپیست) برای ایجاد و حفظ قدرت عضلات و هماهنگی خوب در حرکت لازم است.

علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افراد مبتلا به درد کشکک زانو احتمال افزایش خطر ابتلا به آرتروز کشکک زانو (OA) را دارند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی رباط صلیبی زانو ACL
بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو

مراجعه به یک فیزیوتراپیست با تجربه برای دریافت یک برنامه مدیریت به شما کمک می کند تا در حد امکان عملکرد مفاصل کشکک زانو خود را حفظ کنید و به همان اندازه که دوست دارید، در حال حاضر و آینده، به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید. فیزیوتراپیست های ما در کلینیک فیزیوتراپی یادمان کلیه خدمات فیزیوتراپی را در این زمینه به شما ارائه خواهند کرد.

با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید! 02188088541 – 02188074196

برای شروع درمان و دریافت نوبت فیزیوتراپی درد کشکک زانو با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

کلینیک فیزیوتراپی غرب تهران