درد مکرر یا مزمن گردن

اکثر افراد چند ماه یا سال ها پس از گذراندن یک دوره درد گردن دوره دیگری را تجربه می کنند. شواهد نشان می دهد این مشکل احتمالاً در تمام طول زندگی یا بخشی از آن رخ می دهد.

حدود یک سوم افراد مبتلا به درد مزمن یا مکرر گردن علائمی مانند سرگیجه، عدم تعادل و گاهی مشکلات بینایی را نیز گزارش می کنند.

درباره درد مکرر یا مزمن گردن بیشتر بدانید

شرایطی که در آن دوره های مکرر یا درد مزمن مکانیکی گردن رخ داده و هرگز به طور کامل از بین نمی رود، درد مکرر نامیده می شود.

کلمه مکانیکی نشان دهنده این است که هیچ روند خاصی (به عنوان مثال آرتروز روماتوئید) برای این بیماری وجود ندارد.

علائم این مشکل متغیر است و درد در هر قسمت بین قاعده جمجمه و ناحیه فوقانی شانه احساس می شود.

این احتمال وجود دارد که درد به ناحیه سر (سردرد گردنی یا سروکوژنیک) یا قسمت فوقانی کمر یا بازو نیز گسترش یابد.

محل گسترش درد به بخش آسیب دیده گردن بستگی دارد.

علت درد مزمن گردن

چه عواملی باعث درد مکرر یا مزمن گردن می شود؟

دلایل احتمالی بسیاری برای مکرر یا مزمن بودن درد گردن وجود دارد. یکی از دلایل شایع این مشکل ایجاد فشار جزئی مکرر ناشی از حالت نشستن نامناسب یا طولانی در محل کار است.

این وضعیت می تواند با طولانی شدن حالت های پایین نگه داشتن سر در خانه مانند ارسال پیامک یا بازی کردن با تلفن همراه یا سایر دستگاه های الکترونیکی بدتر شود.

افراد شاغل که با حالت های ثابت یا نامناسب گردن کار کرده یا اجسام را بلند می کنند مستعد فشارهای مکرر و درد اندک هستند.

درد ناشی از حالت یا موقعیت بدنی در مشاغل مختلف رخ می دهد (برای مثال افرادی که پشت میز کار می کنند، تجار، رانندگان و متخصصان).

از دلایل دیگر درد می توان به تخریب دیسک و آرتروز مفاصل کوچک در گردن اشاره کرد. آرتروز در هر گروه سنی رخ می دهد اما در میانسالان و افراد مسن شایع تر است.

آرتروز ثانویه می تواند به دلیل آسیب یا فشار بیش از حد بر روی گردن ظاهر شود اما به نظر می رسد برخی از افراد نیز بصورت ژنتیکی مستعد ابتلا به آرتروز هستند.

آتروفی و آرتروز در برخی افراد، خصوصاً در اواخر میانسالی و افراد مسن تا مرحله ای پیش می رود که کانال هایی را که اعصاب یا نخاع از آن عبور می کنند باریک می کند.

رسیدن این مشکل به وضعیت قابل تشخیص به ترتیب رادیکولوپاتی گردن و تنگی کانال مرکزی نامیده می شود.

چگونه می توانم بفهمم که درد مکرر یا مزمن گردن دارم؟

این مشکل از طریق دوره های مکرر درد گردن طی ماه ها یا سال ها مشخص می شود. درد مزمن گردن دارای نوسانات شدید اما مداوم تر است و به صورت هفتگی، ماهانه یا سالانه اتفاق می افتد.

در صورت وجود مشکل در مفاصل فوقانی در پشت گردن احساس درد خواهید داشت و در صورت بروز مشکل در قسمت تحتانی کمر و یا بازوها ممکن است این درد به سر نیز گسترش یابد.

دیگرعلائم ناشی از مشکل گردن شامل احساس گیجی، عدم تعادل و گاهی اختلال در بینایی است.

تشخیص نه از طریق یافته‌های اشعه ایکس، بلکه با توجه به علائم صورت می گیرد. ارتباطی مستقیم بین میزان درد گردن و آنچه در پرتوهای ایکس مشاهده می شود وجود ندارد.

گاهی نتایج اشعه ایکس برای افرادی با درد بسیار شدید معمولی است و به طور برعکس، افرادی با تغییرات چشمگیر در نتایج اشعه ایکس هیچ دردی ندارند.

نتایج فعلی نشان می دهد اشعه ایکس تنها زمانی که نتیج آسیب شناسی مشکوک به وجود شکستگی بوده و یا نشانه های بالینی از آسیب های پیشرفته تاثیر گذار بر اعصاب یا نخاع گردن وجود داشته باشد لازم است انجام شود.

درد مزمن گردن

فیزیوتراپی درد مزمن گردن

هدف اصلی متخصص فیزیوتراپی ابتدا درک کامل نگرانی های مرتبط با گردن و چگونگی تاثیر درد و سایر علائم بر فعالیت های روزمره و خواب شما است.

آن ها همچنین می خواهند بدانند که آیا درد گردن باعث محدودیت یا مانع مشارکت در محل کار، خانه یا فعالیت های تفریحی می شود.

سپس یک معاینه بالینی جامع برای تجزیه و تحلیل حالات و فعالیت های تشدید کننده درد و سایر علائم مانند سرگیجه یا عدم تعادل انجام می شود.

علاوه بر این معاینات تاثیر اختلال بر حرکت و عملکرد عضلات ناحیه گردن از طریق آزمایشات فیزیکی تعیین می شود.

متخصصان فیزیوتراپی برای ارائه بهترین مدیریت عملی در یک برنامه از روش های مختلف درمانی استفاده می کنند.

آموزش، مشاوره و اطمینان

اندکی احساس اضطراب یا نگرانی به دلیل درد مکرر یا مزمن گردن قابل درک است. تشخیص این درد و اختلال گردن برای کاهش نگرانی ها و مراقبت فعالانه از گردن و کنترل درد بسیار مهم است.

درمان دستی

این یک روش درمانی مؤثر است که برای کمک به کاهش درد گردن و علائم مرتبط و همچنین بهبود حرکات به کار می رود.

ورزش درمانی

ورزش های مختلفی وجود دارد که اهداف آن ها متفاوت است اما تمامی آن ها به طور معمول به کاهش درد کمک می کنند. این تمرین ها با توجه به نیاز شما تجویز می شوند و به گونه ای طراحی می شوند که:

 • عادت ها و حالات بدنی در حین کار و تفریح ​​را بهبود می بخشند.
 • حرکت و انعطاف پذیری گردن را بهبود می بخشند.
 • ماهیچه های پشتی گردن و شانه را تمرین می دهند.
 • قدرت و استقامت عضلات گردن را تمرین می دهند.
 • تعادل، دقت حرکات گردن و همچنین حرکت سر و چشم هنگام سرگیجه یا بی حسی که از علائم اختلال درد گردن است را کنترل می کنند.
 • توانایی های فیزیکی عمومی را بهبود می بخشند.

بیشتر بخوانید: ورزش درمانی

درمان های اضافی

روش های دیگری از جمله گرما، طب سوزنی، سوزن خشک و تکنیک های مختلف ماساژ وجود دارد که می تواند برای کاهش درد استفاده شود.

این روش ها به راحتی بیشتر گردن و اطمینان از انجام هرچه بهتر برنامه تمرینی کمک می کنند.

در صورت شدید بودن درد گردن ممکن است لازم باشد از داروهای مسکن استفاده کنید. پزشک عمومی برای این بیماری داروهای مناسب را تجویز خواهد کرد.

مشاوره درباره محل کار و خانه

کاملاً مشخص است که عواملی مانند ماندن طولانی مدت در حالت های نامناسب، تکنیک های نادرست بلند کردن و حمل اجسام و انجام نادرست انواع کارها و فعالیت های خانگی باعث افزایش درد گردن و ماهیت مکرر یا مزمن بودن درد گردن می شود.

متخصص فیزیوتراپی برای ایجاد بهترین کار، فعالیت و عادات سبک زندگی برای رفع فشارهای غیر ضروری بر روی گردن به شما کمک خواهد کرد.

برنامه خود مدیریتی

مهم است برای جلوگیری از دردهای مکرر از گردن خود مراقبت کنید. متخصص فیزیوتراپی برای تهیه برنامه تمرینات ساده و راحت و عادات سبک زندگی متناسب با نیازها به شما کمک خواهد کرد.

بهتر است سعی کنید آن ها را در فعالیت های روزمره بگنجانید تا حالت ها و حرکات مناسب گردن به یک عادت طبیعی تبدیل شود.

برای کمک به مدیریت و بر طرف کردن سریع درد مکرر گردن برنامه ای طراحی خواهد شد.

فیزیوتراپی برای درد مکرر یا مزمن گردن تا چه اندازه مؤثر است؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روش های درمانی فردی به درد گردن کمک می کنند اما برنامه های مدیریتی هنگامی موثر هستند که به طور همزمان به جنبه های مختلف درد گردن بپردازند.

به این روش برنامه مدیریتی چندمنظوره گفته می شود و می تواند همزمان شامل آموزش، درمان دستی، ورزش درمانی، مشاوره در مورد کار و راهکارهای خودمدیریتی باشد.

همچنان روشی برای پیشگیری از دوره های مکرر یا درد مزمن گردن وجود ندارد بنابراین تأکید بر این است که با انتخاب بهترین کارها و عادات سبک زندگی و دنبال کردن یک برنامه تمرینی ساده از گردن خود مراقبت کنید.

درد مکرر گردن

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

 • برنامه خود مدیریتی مؤثر منجر به بهبودی نسبی خواهد شد.
 • مراقب حالت های گردن باشید و سعی کنید از قرارگرفتن در حالت های خمیده در محل کار یا خانه که می تواند درد گردن را تشدید کند خودداری کنید.
 • به طور مرتب حرکت کنید.
 • برای تمرین دادن گردن روزانه حرکات سر را در تمامی جهات انجام دهید.
 • برای اطمینان از فعالیت صحیح تمام ماهیچه ها و پشتیبانی آن ها از گردن و وزن سر می توان تمرینات دیگری نیز انجام داد.

توضیحاتی مرتبط با طیف وسیع تمرینات گردن در وب سایت های کمیسیون بیمه حوادث رانندگی (کوئینزلند) و سازمان حوادث رانندگی (NSW) منتشر شده است.

این توصیه ها و تمرین ها برای افراد دارای درد مکرر و مزمن گردن و همچنین برای افرادی که به دلیل آسیب دیدگی در گردن دچار درد هستند مناسب است.

چه مدت طول می کشد تا بهتر شوم؟

زمان بهبودی متغیر است  و یک دوره درد مکرر گردن احتمالاً در طول چند هفته برطرف شود اما برای برخی دیگر تا 12 هفته یا کمی بیشتر طول می کشد.

درد مزمن گاهی در بعضی موارد هرگز به طور کامل از بین نمی رود اما تا حد خفیف یا قابل تحمل بهبود یافته و به فرد امکان می دهد فعالیت های معمول خود را ادامه دهد.

مهم است که با بر طرف شدن درد تا حد امکان بسیاری از فعالیت های عادی خود را مجدداً انجام دهید. دنبال کردن یک برنامه خود مدیریتی موثر برای سبک زندگی راحت و فعال ضروری است.

بیشتر بخوانید: فشردگی عصب گردن (رادیکولوپاتی گردن)
بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن چیست؟

متخصصین ما در کلینیک یادمان پس از معاینه و تشخیص علت درد گردن شما، به شما خواهند گفت که کدام یک از روش های متعدد و مختلف فیزیوتراپی برای شما مناسب تر است و همراه با شما یک برنامه درمانی و تمرینی شخصی را برای شما تهیه می کنند.

برای اطلاع از خدمات کلینیک فیزیوتراپی یادمان و مشاوره با ما تماس بگیرید

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

کلینیک فیزیوتراپی یادمان، بلوار فرحزادی