بیماری دوپویترن – انقباض انگشت دست و پا

بیماری دوپویترن یا انقباض دوپویترن (به انگلیسی: Dupuytren’s contracture یا Dupuytren’s disease) انقباض و جمع‌شدگی انگشتان دست یا پا است که بعلت بیش‌رویش نیام کف دست یا پا و جمع شدگی آنها، انگشتان در حالت فلکسیون، ثابت می‌مانند.

این بیماری که علت ناشناخته دارد برای اولین بار توسط جراح و کالبدشکاف فرانسوی بارون گیوم دوپوئیتران در سال ۱۸۳۱ گزارش و درمان شده‌است.

با گذشت زمان، افزایش ضخامت در بافت زیر پوست می تواند موجب کشیدگی انگشتان به سمت کف دست شود و در نهایت یک یا چند انگشت نتوانند به درستی صاف شوند.

این بافت ها از رشته های پیوندی ضخیمی در دست به نام فاشیای کف دست (palmar fascia) ساخته شده اند.

علائم بیماری دوپویترن چیست؟

علائم بیماری انقباظ انگشت دست و پا این بیماری شامل موارد زیر است:

توده یا گره ای روی کف دست نزدیک به انتهای انگشتان (محل اتصال انگشتان به کف دست)

این حالت معمولاً بر روی انگشت انگشتر و انگشت کوچک تأثیر می گذارد، اما می تواند روی انگشتان دیگر هم تأثیر داشته باشد.

توده ها می توانند به صورت بافت ضخیم تری در طول کف دست و در میان انگشتان ایجاد شود.

دوپویترن معمولاً بدون درد است.

دوپویترن می تواند در طی سال ها تا چندین دهه پیشرفت کند و در نهایت توانایی دست برای صاف کردن انگشتان یا انگشت شست را در امتداد کف دست محدود کند.

چه عاملی باعث بیماری دوپویترن می شود؟

علت بیماری انقباض انگشت دست و پا ناشناخته است.

اعتقاد بر این است که برخی از عوامل خطر مانند افزایش سن، ابتلا به دیابت، استفاده زیاد از الکل و سیگار احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

همچنین معتقدند که بیماری دوپویترن در خانواده های اسکاندیناوی به صورت ارثی وجود دارد، به همین دلیل به بیماری وایکینگ ها نیز معروف است.

بیماری دوپویترن

تشخیص

بیماری دوپویترن یا جمع شدگی انگشت دست یا پا از نظر ظاهری مشخصه ای دارد که به راحتی توسط پزشک معالج یا فیزیوتراپیست قابل تشخیص است.

برآمدگی یا بافت های قابل مشاهده در دست به عنوان نشانه های بیماری دوپویترن شناخته می شوند.

ممکن است نتوانید انگشتان دست خود را بر روی میز صاف کنید. به ندرت دردناک است، اما می تواند به دلیل مشکل در صاف کردن انگشتان، در استفاده از دست تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی آسیب انگشت شست اسکی باز

چگونه فیزیوتراپی به درمان بیماری دوپویترن کمک می کند؟

درمان بیماری دوپویترن عمدتاً با عمل جراحی یا تزریق انجام می شود. هیچ درمان فیزیوتراپی وجود ندارد که به تنهایی و قبل از عمل مفید باشد.

قانون مبتنی بر تجربه این است که وقتی نتوانید دست خود را صاف روی میز قرار دهید، تزریق یا عمل جراحی را جهت درمان در نظر می گیرید.

فیزیوتراپی بعد از عمل برای نرم شدن بافت اسکار و بازیابی حرکت، عملکرد و قدرت دست بسیار مهم است.

اغلب به منظور صاف نگه داشتن انگشتان در طول شب به مدت چند هفته تا چند ماه بعد از عمل جراحی نیاز به پوشیدن آتل دست دارید.

لازم به ذکر است که همه فیزیوتراپیست ها در زمینه دست تخصص ندارند. برای دریافت بهترین نتیجه درمانی، به یک فیزیوتراپیست متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

میزان اثربخشی فیزیوتراپی در بیماری دوپویترن چقدر است؟

فیزیوتراپی قادر به صاف کردن انگشتان خم شده به دلیل دوپویترن یا تغییر روند کشیدگی انگشتان نیست.

بعد از عمل جراحی جهت صاف کردن انگشتان تا حد ممکن، کاهش اثر زخم و حفظ حرکت انگشتان و قدرت دست نیاز به فیزیوتراپی می باشد.

چه مراقبت هایی در خانه می توان انجام داد؟

قبل از عمل جراحی می توانید کارهایی برای بیماری دوپویترن انجام دهید. بهتر است وضعیت خود را زیر نظر داشته باشید زیرا می تواند سال ها یا حتی چندین دهه طول بکشد تا این بیماری پیشرفت کند.

زمانی که دیگر قادر نیستید دست خود را صاف بر روی میز قرار دهید یا در فعالیت های روزمره خود دچار مشکل می شوید، بهتر است به پزشک یا جراح مراجعه کنید.

جراح در مورد مناسب ترین شیوه عمل جراحی دست شما صحبت خواهد کرد. بهتر است سعی نکنید انگشتان خود را صاف کنید زیرا این امر باعث تشدید آسیب بافت ها و بدتر شدن اوضاع می شود.

پس از عمل جراحی، لازم است که جهت دستیابی به بهترین نتیجه و عملکرد، برای استفاده از آتل و کنترل اثر زخم، به فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

چه مدت زمانی برای بهبودی لازم است؟

زخم ها معمولاً حدود 10 تا 14 روز طول می کشد تا بهبود یابند. در این مدت باید انگشتان خود را به آرامی حرکت دهید.

باید بعد از دو هفته اول بتوانید برای انجام بسیاری از کارهای روزانه از انگشتان دست خود استفاده کنید و تا سه ماه کاهش تدریجی درد و تورم و بهبود حرکت و قدرت انگشتان وجود دارد.

فیزیوتراپی زودرس می تواند به جلوگیری از عوارض و به حداقل رساندن درد بعد از عمل جراحی کمک کند.

بهبودی کامل بعد از عمل با توجه به موقعیت انگشت قبل از عمل و آنچه در عمل جهت صاف کردن انگشت لازم است، تا سه ماه یا بیشتر طول می کشد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف دست یا استخوان متاکارپ

برای درمان و فیزیوتراپی آسیب های دست از جمله مچ دست، انگشتان و یا کف دست، می توانید خدمات لازم را از متخصصین کلینیک فیزیوتراپی یادمان دریافت کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

کلینیک فیزیوتراپی یادمان