اولتراسوندتراپی در درمان روماتیسم مفصلی

آیا فراصوت درمانی یا اولتراسوندتراپی قادر به درمان روماتیسم مفصلی است؟

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید علائم متعددی دارد که مشکلاتی را در زندگی روزمره افراد ایجاد می­کند. در این مقاله به بررسی تاثیر اولتراسوندتراپی در درمان روماتیسم مفصلی خواهیم پرداخت.

رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید علائم متعددی دارد از جمله:

 • درد
 • سفتی مفاصل
 • التهاب
 • ورم

داروهای درمانی موجود برای این بیماری شامل داروهای مسکن بدون نیاز به نسخۀ پزشک (مانند پروفن و ژلوفن)، داروهای سرکوب کننده های سیستم ایمنی ، کورتون ها (تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت) و سایر داروها است.

مصرف این داروها به کاهش علائم و همچنین کاهش سرعت پیشرفت روماتیسم مفصلی کمک می­کند. البته مصرف برخی از آنها ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

پژوهشگران به دنبال یافتن روش های جایگزین برای درمان رماتیسم مفصلی هستند، برخی از آن ها، شواهدی به دست آورده اند که بر اساس آن، احتمال می­رود فراصوت درمانی یا اولتراسوندتراپی به روند درمان این بیماری کمک میکند.

علاوه بر این به کمک تصویربرداری از طریق امواج فراصوت، پزشک قادر به تشخیص روند تغییرات بیماری خواهد بود.

امواج فراصوت چیست؟

از امواج فراصوت به منظور ایجاد تصویر از ساختارهای داخل بدن استفاده می­شود. در حین فراصوت درمانی، پزشک یا تکنسین از مبدلی برای ارسال جریانی از امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن استفاده می­کند.

این امواج اندام ها، ماهیچه ها و بافت های بدن را به حرکت در آورده و پژواک هایی(انعکاس صوت) ایجاد می­کنند که از طریق رایانه به تصویر تبدیل می شود.

از روش فراصوت نیز برای درمان برخی شرایط استفاده می­شود. به عنوان مثال ، امواج فراصوت ممکن است به درمان موارد زیر کمک کند:

 • تسکین درد
 •   از بین بردن التهاب
 •    کمک به ترمیم بافت ها

بر اساس مقاله ای که در مجله فیزیوتراپی استرالیا منتشر شده است، تحقیقات در مورد استفاده از امواج فراصوت برای درمان تسکین درد و التهاب از دهه 1920 آغاز شد؛ و بر اساس گزارش­های موجود  از اوایل سال 1930، از این امواج برای درمان سیاتیک استفاده شده است.

مطالعات صورت گرفته از آن زمان تا کنون، به  نتایج متفاوتی دست یافته است.

اما آنچه مسلم است، اینست که  فراصوت درمانی با ایجاد گرما در عمق بافت ها مزایایی با خود به همراه خواهد داشت. از جمله:

 • تاثیری چون ماساژ در بافت­های داخلی بدن دارد.
 • کمک به افزایش گردش خون می­کند.
 • روند بهبود را تسریع می­کند.

چگونه به کمک اولتراسوند تراپی می­توان روماتیسم مفصلی را درمان کرد؟

پزشک یا متخصص توانبخشی به منظور درمان، از روش های مختلف تکنولوژی فراصوت استفاده می­کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است از فراصورت درمانی برای درمان علائم روماتیسم مفصلی استفاده کنند.

همچنین به کمک تصویربرداری با امواج فراصوت می­توان  محل این بیماری، یا نمونه های پنهان آن (بدون علائم خاص) را تشخیص داد.

کاهش درد و التهاب

پزشکان گاهاً از اولتراسوندتراپی ، برای کاهش درد و التهاب بیماران استفاده می­کنند.

پژوهشگران در سال 2002، پژوهشی را در پایگاه داده Cochrane (مؤسسه خیریه انگلیسی که به انتشار تحقیقات پزشکی مبادرت می­کند.) منتشر کردند که به بررسی سیستماتیک تاثیر فراصوت درمانی در بیماران روماتیسم مفصلی پرداخته است.

این پژوهش نشان می­دهد که با انجام فراصوت درمانی بر روی دست بیمار، توانایی او در  اینکه چیزی را دست بگیرد افزایش می­یابد. همچنین به کمک فراصوت درمانی می­توان:

 • انعطاف پذیری مچ دست را افزایش داد.
 • خشک و سفت شدن مفاصل را هنگام صبح، کاهش داد.
 • تعداد مفاصل متورم و دردناک را کاهش داد.

با این وجود به تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر اولتراسوندتراپی در معالجۀ روماتیسم مفصلی نیاز است؛ چرا که مطالعات و پژوهش های انجام شده فاقد آزمایشات بالینی با کیفیتی بالا در این زمینه هستند.

تقویت ترمیم استخوان

پژوهشگران در سال 2009 ، مقاله ه­ایی را در خصوص اولتراسوندتراپی و ترمیم استخوان در مجلۀ “فراصوت درمانی در منابع معتبر پزشکی” منتشر کردند که این مقاله به مرور یافته ها و مطالعات قدیم و جدید در این مورد پرداخته است و برخی از این پژوهش ها ارتباط بین فراصوت درمانی و ترمیم استخوان را نشان می دهد.

اگرچه تمرکز مؤلفان مقاله بر روی روماتیسم مفصلی به طور خاص نیست اما با مطالعۀ پتانسیل ترمیم استخوان در فراصوت درمانی به این نتیجه دست یافته­ اند که افرادی که فرسایش استخوان یا ناهنجاریهای دیگری که بخشی از عوارض روماتیسم مفصلی است را تجربه می­کنند به کمک فراصوت درمانی امید به بهبودی خواهند داشت.

این مؤلفان همچنین دریافتند که فراصوت درمانی یک روش مطمئن است که هیچ گونه عوارض جدی یا جانبی برای بیمار ایجاد نمی­کند.

کنترل پیشرفت بیماری

پزشک همچنین با کمک تصویربرداری فراصوت، می­تواند وضعیت بیمار را ردیابی کند.

در برخی موارد، ممکن است درحالی که فرد همچنان مبتلا به روماتیسم مفصلی است، علائمش ناپدید شود و در نتیجه بیمار فکر می­کند که بهبود یافته و بر این اساس پزشک نیز روند درمان را کاهش می­دهد.

در صورتی که واقعیت این است که بهبودی حاصل نشده و ادامۀ این روند، می­تواند پیامدهای منفی طولانی مدتی ایجاد کند.

تصویربرداری امواج فراصوت قادر به تشخیص هر التهابی در مفاصل حتی اگر همراه با علائم خفیف یا پنهان باشد، است در نتیجه پزشک قادر به تشخیص وضعیت اصلی بیمار بوده و می­تواند خدمات درمانی بهتری را ارائه دهد.

استفاده از فراصوت درمانی در خانه

دستگاه های فراصوت درمانی متعددی برای مصارف خانگی موجود است.

در صورت تمایل به تهیۀ دستگاه فراصوت درمانی در منزل حتماً باید دقت کرد که دستگاه مورد تأیید سازمان غذا و دارو و از یک شرکت صاحب اعتبار در کمیسیون اعتباربخشی مراقبت های بهداشتی (ACHC) باشد.

دستگاه های فراصوت درمانی در توان مصرفی، فرکانس و سایر مشخصات با هم متفاوت هستند.

بهتر است قبل از تهیۀ این دستگاه با پزشک در خصوص نوع اثربخشی دستگاه متناسب با وضعیت خود مشورت کرد.

اگرچه فراصوت درمانی بی خطر و مطمئن تلقی می­شود، اما میزان اثربخشی آن بسته به نوع دستگاه مورد استفاده، متفاوت خواهد بود.

برای استفاده از فیزیوتراپی و روش های درانی آن مانند اولتراسوند تراپی برای درمان و تسکین علائم عارضه های مفصلی مانند روماتیسم مفصلی از طریق راه های ارتباطی ما از کلینیک فیزیوتراپی یادمان نوبت بگیرید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

آدرس و راه های ارتباطی با کلینیک فیزیوتراپی یادمان