الکتروتراپی

شاید قبلاً در مورد الکتروتراپی شنیده باشید اما شاید نمی دانید که الکتروتراپی یکی از روش های رایج درمانی در کلینیک های فیزیوتراپی به حساب می آید.

این پست بسیار آموزنده و جالب به ما می گوید که روش کار الکتروتراپی چگونه است و چگونه می توانیم از آن برای کمک به درمان خود استفاده کنیم. از این روش درمانی نترسید و ادامه مطلب را بخوانید!

الکتروتراپی

آیا تا به حال در زمان کودکی خود دچار برق گرفتگی شده اید؟ ممکن است آن شوک ناگهانی یا شاید احساس سوزن سوزن شدن را بخاطر بیاورید؟

خب، مقیاس آن را تا حدودی پایین بیاورید و این احساس مشابه نوعی درمانی است که در مراکز فیزیوتراپی جهت کنترل درد و افزایش سرعت بهبود بافت انجام می شود.

تحریک الکتریکی برای کنترل درد در روم باستان به کار گرفته شده است.Scribonius Largus  اولین بار گزارش کرد که درد با ایستادن روی یک ماهی الکتریکی در ساحل، تسکین می یابد.

از قرن شانزدهم تا هجدهم از دستگاه های مختلف الکتریکی برای تسکین سردرد و سایر دردها استفاده می شد، حتی بنیامین فرانکلین حامی این روش برای تسکین درد بود.

الکتروتراپی از سیگنال های الکتریکی برای تداخل در انتقال سیگنال های عصبی درد به مغز استفاده می کند و به طور موثری باعث کاهش سرعت پیام عصب به مغز می شود

از دیدگاه فیزیوتراپی، تأثیرگذاری بر “آستانه درد”، چه در مورد درد حاد و چه مزمن، موضوع حیاتی برای درمان است و الکتروتراپی روش بسیار مفیدی است که داروهای معمولی به اندازه آن مؤثر نیستند.

الکتروتراپی همچنین می تواند استفاده از این جریان الکتریکی را برای تسریع در ترمیم بافت در جایی که آسیب بافتی نیز رخ داده باشد، شامل شود.

قصد داریم در مورد دو شکل مختلف از آن صحبت کنیم، TENS (تحریک الکتریکی عصب از راه پوست) و مداخله درمانی.

الکتروتراپی

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)

TENS در سراسر جهان به طور گسترده ای برای انواع عارضه های دردناک زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • آرتروز
 • کمر درد
 • درد زایمان
 • دردهای عصبی مانند درد فانتوم

TENS چگونه کار می کند؟

یک وسیله برقی کوچک تکانه های الکتریکی را در سراسر پوست ایجاد می کند. نسخه های سبک این وسیله بزرگتر از یک کارت اعتباری نیست و این روزها در دسترس می باشد.

این وسیله را می توانید به شلوار جین خود چسبانده و یا در جیب خود قرار دهید. این وسیله توسط سیم به الکترودهای چسبنده پد وصل می شود که در قسمت درد بر روی پوست قرار می گیرند.

این کار اجازه می دهد تا یک جریان الکتریکی با شدت کم از سطح آن ناحیه عبور کند.

TENS می تواند به دو روش زیر انجام شود:

 1- با فرکانس بالا

در این روش به صورت انتخابی فیبرهای عصبی خاصی که حامل پیام درد نیستند برای ارسال سیگنال به مغز تحریک می شوند تا سایر سیگنال های عصبی که حامل پیام های درد هستند را مسدود کنند.

تحریک فرکانس بالا، که گاهی اوقات “متداول” خوانده می شود، برای ساعت ها قابل تحمل است، اما تسکین درد ناشی از آن برای مدت زمان کوتاه تری ادامه دارد.

2- فرکانس های پایین تر

فرکانس های پایین تر موجب تولید اندورفین ها میشود که هورمون های تسکین دهنده درد در سیستم مدیریت درد داخلی بدن شما هستند.

تحریک با فرکانس پایین، که گاهی اوقات ” طب سوزنی مشابه ” نامیده می شود، تقریباً 20 تا 30 دقیقه ناراحت کننده و قابل تحمل است، اما تسکین درد ناشی از آن طولانی تر است.

برخلاف بسیاری از داروهای تسکین دهنده درد، TENS اعتیاد آور نیست و عوارض جانبی کمی دارد. بیشتر افراد می توانند از دستگاه TENS استفاده کنند اما برای موارد زیر مناسب نیست:
 • بیماران مبتلا به بیماری صرع
 • بیماران مبتلا به تپش قلب و برخی دیگر از انواع بیماری های قلبی
 • علل ناشناخته درد
 • نقاط خاص بدن در دوران بارداری
 • شرایط خاص پوستی

کاربران TENS باید قرار دادن الکترودها را در نقاط مختلف بدن خود امتحان کنند.

الکترودها را می توان در قسمت دردناک، اطراف ناحیه دردناک، بر روی عصبی که ناحیه دردناک قرار دارد و یا حتی در طرف مقابل آن، قرار داد.

کاربران TENS قبل از تصمیم گیری در مورد مفید بودن این روش، باید چندین بار با چندین محل قرارگیری الکترود، آن را امتحان کنند.

انجام یک آزمایش خانگی برای چند روز تا هفته ها ترجیح داده می شود.

بیشتر بخوانید: 12 کاربرد و فواید فیزیوتراپی

مداخله درمانی

در فیزیوتراپی همچنین از یک روش الکتروتراپی به نام مداخله درمانی (IFT) استفاده می شود. این روش در اصل شکل عمیق تری از TENS است.

در مداخله درمانی از دو جریان فرکانس بالا استفاده می شود و به صورت هم زمان در محلی که تنظیم شده اند از پوست عبور کرده و به سادگی با یکدیگر تداخل پیدا می کند.

این تداخل باعث ایجاد فرکانس ضربانی می شود که دارای ویژگی های تحریک فرکانس پایین در اعماق پوست است.

این کار توسط فیزیوتراپیست انجام می شود و شامل قرار دادن اسفنج های مرطوب بر روی بدن است که یک احساس خفیف شبیه به احساس سوزن سوزن شدن را دارد.

دستکاری جریان اجازه می دهد تا فیزیوتراپیست ساختار صحیح را هدف قرار داده و معالجه کند.

4 کاربرد بالینی اصلی وجود دارد که IFT در آن ها مؤثر است:

 • تسکین درد (روشی مشابه TENS)
 • تحریک عضلات، جلوگیری از هدر رفت ماهیچه ها و حفظ دامنه حرکت
 • افزایش جریان خون موضعی
 • کاهش ورم

تحریک بهبود و ترمیم بافت نرم با الکتروتراپی

در شرایط حاد، مدت زمان کوتاه 5-10 دقیقه برای دست یابی به تاثیر مورد نظر، کافی است. در شرایط دیگر، ممکن است تحریک بافت ها به مدت 20 تا 30 دقیقه انجام شود.

پیشنهاد می شود که زمان کوتاهی از درمان به ویژه در موارد حاد اتخاذ شود.

الکتروتراپی به عنوان مکمل در درمان های فیزیوتراپی سنتی استفاده می شود. فیزیوتراپیست ها می توانند در مورد برنامه های صحیح استفاده از TENS شما را راهنمایی کنند.

بسیاری از فیزیوتراپیست ها استفاده از الکتروتراپی را در ارائه درمان های خود توصیه می کنند.

همه بیماران نیازی به الکتروتراپی ندارند و این امر در طول مشاوره اولیه توسط فیزیوتراپیست تعیین می شود.

بیشتر بخوانید: اولتراسوند تراپی : مزایا و نتایج مورد انتظار

اگر می خواهید بدانید که آیا الکتروتراپی می تواند به برطرف شدن مشکل تان کمک کند یا نه، می توانید از متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی یادمان کمک بگیرید. متخصصین فیزیوتراپی ما آماده اند تا در این زمینه به شما مشاوره های لازم را انتقال دهند.

شماره های تماس با کلینیک یادمان: 02188088541 / 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس با کلینیک فیزیوتراپی یادمان

کلینیک فیزیوتراپی یادمان در شهرک غرب