سوزن خشک ، فواید و عوارض

آشنایی با سوزن خشک ، فواید و عوارض

سوزن خشک ، فرآیندی است که درد میوفاسیال را درمان می کند. سوزن خشک یا درای نیدلینگ Dry Needling یک روش رایج در فیزیوتراپی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت و بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

سوزن خشک چیست؟

سوزن خشک توسط متخصصین طب سوزنی، برخی فیزیوتراپیست ها، پزشکان و برخی درمانگران فیزیکی انجام می شود تا درد میوفاسیال را درمان کند.

عبارت “میوفاسیال” از دو بخش “میو” (که به عضله اشاره می کند) و “فاسیا” (که به بافتی که عضله را متصل می کند، اشاره می کند) تشکیل شده است.

گاهی نواحی گره داری به نام نقاط تحریک در عضلات ایجاد می شود. این نقاط تحریک، بسیار حساس بوده و ممکن است در زمان لمس، دردناک باشند.

 این نقاط اغلب عامل دردی هستند که بخش دیگری از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

تکنسین، سوزن های باریکی را از طریق پوست وارد کرده و نقاط تحریک را فشرده می کند. سوزن ها برای تحریک بافت و نه برای تزریق دارو به کار می روند.

درد، نحوه حرکت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. باور بر این است که سوزن خشک، نحوه برقراری ارتباط مغز و عضلات را تغییر داده تا سیستم به الگوی حرکتی طبیعی تر بازگردد.

گاهی بیمار در زمان ورود سوزن، احساسات متفاوتی را تجربه می کند، درد عضلانی، تیر کشیدن و کشش ناگهانی ماهیچه، علائم خوبی به حساب می آیند.

بر اساس نوع درد و مدت زمان ظهور آن، ممکن است سوزن به صورت عمقی یا سطحی، به مدت کوتاه یا طولانی وارد شود.

زمان کوتاه تر به این معنی است که سوزن چند ثانیه در ماهیچه باقی می ماند، در حالی که مدت زمان طولانی تر به معنی 10 تا 15 دقیقه است.

سوزن خشک ، فواید و عوارض

سوزن خشک، چه نوع دردهایی را درمان می کند؟

سوزن خشک، تقریبا همیشه به عنوان بخشی از یک نقشه کلی به کار می رود که احتمالا شامل نوعی تمرین، درمان به کمک دست، گرما درمانی و آموزش است.

سوزن خشک به منظور افزایش محدوده حرکتی به کار می رود که گاهی تحت تاثیر سفتی عضله یا بافت اسکار محدود می شود.

گاهی سوزن خشک، موارد زیر را نیز درمان می کند:

چه کسانی نباید تحت درمان های سوزن خشک قرار گیرند؟

  • زنان باردار
  • افرادی که قادر به درک درمان نیستند
  • افرادی که ترس زیادی نسبت به سوزن دارند

هر بیماری که به انجام سوزن خشک می اندیشد، باید ابتدا با پزشک خود مشورت کند. این امر خصوصا برای افرادی که رقیق کننده خون مصرف کرده و آن هایی که به تازگی جراحی انجام داده اند، صدق می کند.


بیشتر بخوانید: درمان نقاط ماشه ای – تریگر پوینت ها


آیا سوزن خشک ، عوارض جانبی دارد؟

اکثر عوارض جانبی این روش، جزئی بوده و شامل موارد زیر است:

  • درد در هنگام اجرای فرآیند یا پس از آن
  • خونریزی در محل ورود سوزن
  • غش
  • خستگی
  • کبودی

یکی از اثرات جانبی بسیار نادر حاصل از ورود ناصحیح سوزن ، سوراخ شدن یکی از اندام ها است، مانند روی هم افتادگی ریه در اثر سوراخ شدن ریه که به خاطر ورود سوزن به قفسه سینه رخ می دهد.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی یامان پس از انجام بررسی های لازم مناسب بودن یا نبودن استفاده از روش های درمانی با سوزن خشک را برای شما تعیین می کنند و در صورت تشخیص مفید بودن آن، این روش درمانی در کنار دیگر روش های درمانی احتمالی زیر نظر متخصصین برای شما بکار گرفته خواهد شد.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

آدرس، ایمیل و راه های ارتباطی کلینیک فیزیوتراپی یادمان