فیزیوتراپی درد پاشنه پا فاشیوپاتی پلانتار

فاشیوپاتی (یا فاسئیت) پلانتار درد زیر پاشنه پا هنگام انجام فعالیت های تحمل وزن است. این مشکل گاهی درد پاشنه پا نیز نامیده می شود. از راه های درمان برای این مشکل می توان به فیزیوتراپی و یا درمان فیزیکی اشاره کرد.

فاشیای پلانتار یک نوار محکم از بافت همبند است که از ساختار پا پشتیبانی کرده و استخوان پاشنه پا (کالکانئوس) را به استخوان های متاتارس پنجه که به انگشتان پا وصل می شوند متصل می کند.

فاشیوپاتی پلانتار به تحریک و فشار اضافه فاشیای پلانتار مربوط است و در افراد فعال مانند دوندگان و همچنین افرادی با فعالیت کمتر (کم تحرک) نیز مشاهده می شود.

نشان داده شده است که این بیماری در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر دیده می شود.

چه عواملی باعث درد پاشنه پا و فاشیوپاتی پلانتار می شوند؟

پیش از این تصور می شد این بیماری مربوط به التهاب باشد. با این حال مطالعات نشان داده اند که این مشکل ارتباطی با علت آسیب یا درد این بیماری ندارد.

درد اغلب هنگام صبح پس از خارج شدن از تختخواب و برداشتن اولین قدم ها و یا همچنین پس از استراحت طولانی مدت بدتر خواهد شد.

این بیماری در افراد 40 تا 60 ساله شایع بوده و اغلب هر دو پا را تحت تأثیر قرار می دهد.

فاشیوپاتی پلانتار یک وضعیت پیچیده با بسیاری عوامل مرتبط است، اگرچه بسیاری از این عوامل در نتیجه افزایش فشار حاصل از فاشیای پلانتار ایجاد می شوند.

تغییرات فشار شدید مانند پوشیدن کفش های اسپایک در تمرین های ورزشی اضافی و یا شروع فعالیت بدنی جدید پس از بی تحرک بودن منجر به بروز علائم می شود.

شاخص توده بدنی بالا (BMI) نیز با فاشیوپاتی پلانتار ارتباط دارد.

این وضعیت احتمالاً به دلیل افزایش مقدار سلول های چربی در خون و بافت همبند و همچنین فشار بیش از حد و مستقیم بر روی ساختار فاشیا رخ می دهد.

چرخاندن بیش از حد پا (درون گرداندن) هنگام تحمل وزن می تواند منجر به این بیماری شود اما شواهد مشخصی برای این مورد وجود ندارد.

فاشیوپاتی پلانتار

تشخیص

فاشیوپاتی پلانتار از طریق درد زیر پاشنه پا مشخص می شود. متخصص فیزیوتراپی یا بیماری های پا می تواند منبع درد را تشخیص دهد.

آن ها برای ارزیابی ساختارهای پشتیبان کف پا و همچنین دامنه حرکت مچ و انگشتان آزمایشاتی انجام می دهند.

برخی شرایط دیگر باعث ایجاد درد در ناحیه مشابه می شوند اما یک متخصص قادر خواهد بود با پرسیدن سؤالات و انجام آزمایشات این موارد را از هم متمایز کند.

تصویربرداری از قبیل اسکن های اولتراسوند یا اشعه ایکس مگر در مواردی که تا حد انتظار پاسخگوی درمان نباشند لازم نیست.

همچنین مهم است بدانید خار پاشنه پا یا رشد استخوانی زیر پاشنه همیشه به درد یا فاشیوپاتی پلانتار مربوط نیست.

فیزیوتراپی درد پاشنه پا

درمان های متفاوت بسیاری برای فاشیوپاتی پلانتار پیشنهاد شده است.

با این حال برای بسیاری از آن ها شواهد زیادی وجود ندارد و لازم است تمام درمان ها براساس ارزیابی فردی انجام شوند. گزینه های درمانی عبارتند از:

مدیریت فشار

لازم است متخصص فیزیوتراپی عامل فشار اضافه را شناسایی کرده و سعی در اصلاح و کاهش موقت آن داشته باشد.

این فشار می تواند هنگام دویدن ورزشکاران یا ایستادن کارگران زیاد باشد. مهم است بدانید استراحت طولانی مدت یا مطلق منجر به رفع علائم نخواهد شد.

تمرینات

تمرینات تقویتی عضلات پا و کف پامی توانند به تحمل فشار مجموعه مفاصل کف پا کمک کنند. برای موثر واقع شدن این روش لازم است تمرینات برای به چالش کشیدن ساختارهای پا فشار کافی داشته باشند.

کشش فاشیای پلانتار نیز اغلب به عنوان یک روش درمانی در نظر گرفته می شود. با این حال تمرینات تقویتی نتایج بهتری بهمراه خواهند شد.

بستن

در مراحل اولیه این بیماری بستن پا می تواند راهی مؤثر برای کاهش درد باشد. تکنیک های مختلفی وجود دارد که می تواند به تسکین علائم پا کمک کند.

بیشتر بخوانید: تیپینگ فاسئیت پلانتار

ارتوتیک

برای فراهم کردن پشتیبانی اضافی از ساختار پا می توانید در کفش خود وسایل اورتوتیک عمومی قرار دهید که می توانند درد را کاهش دهند.

همچنین نشان داده شده است که ارتوتیک های سفارشی هیچگونه برتری نسبت به ارتوتیک های عمومی آماده ندارند.

درمان های جانبی

مطالعات تحقیقاتی از روش های درمانی مانند ماساژ، درمان دستی و سوزن خشک پشتیبانی نمی کنند.

این روش ها می توانند علائم را مدیریت کنند اما لازم است به همراه یک برنامه ورزشی استفاده شوند.

درمان فاشیوپاتی پلانتار

درمان با استفاده از شوک خارج بدنی (ESWT)

در این روش به منطقه دردناک امواج شوک پرانرژی وارد می شود.

بر اساس شواهد این روش می تواند در درمان فاشیوپاتی پلانتار مفید باشد، اگرچه نباید به عنوان روش اصلی در نظر گرفته شود و در صورت استفاده باید به همراه سایر روش های درمانی ذکر شده در بالا باشد.

تاثیر فیزیوتراپی بر آسیب و درد پاشنه پا

بر اساس یک آزمایش کنترل شده تصادفی جدید در سال 2015 انجام تمرینات تقویتی برای بیماران مبتلا به فاشیوپاتی بهتر از تمرین های کششی است.

مرورهای سیستماتیک (تجزیه و تحلیل مطالعات متعدد) نشان می دهد که بستن پا می تواند در کاهش درد در کوتاه مدت مؤثر باشد اما شواهد برای این مورد محدود است.

بر اساس این مرورها استفاده از ارتوتیک نیز برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفید است. همچنین وسایل ارتوتیک سفارشی هیچگونه برتری نسبت به وسایل عمومی ندارند.

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

متخصص فیزیوتراپی برای شما برنامه تمرینی برای تکمیل در خانه تجویز خواهد کرد.

قرار دادن یخ در ناحیه آسیب دیده و همچنین استفاده از ارتوتیک یا قرار دادن پاشنه ژله ای می تواند به تسکین علائم کمک کند.

پوشیدن کفش های پشتیبان در خانه در مقایسه با راه رفتن پابرهنه به کاهش درد کمک خواهد کرد. همچنین یادگیری بستن پای خود (قبل از تمرین یا ورزش) می تواند مفید باشد.

اگر این کار بخشی از برنامه درمانی است از متخصص فیزیوتراپی بخواهید چگونگی انجام این کار را به شما آموزش دهد.

چه مدت طول می کشد تا بهتر شوم؟

علائم در صورت کاهش فشار اضافه بلافاصله پس از شروع نشانه ها قابل کنترل خواهند بود، هرچند احتمال دارد این امر تا شش ماه طول بکشد.

علائم بدون مدیریت مناسب ادامه خواهند یافت. کاهش عوامل ایجاد کننده فشار اضافه نیز علاوه بر کار بر روی سایر جنبه های درمانی مانند تقویت مهم خواهد بود.

بیشتر بخوانید: فاسئیت پلانتار (التهاب رباط کف پا)

فیزیوتراپیست های ما در کلینیک فیزیوتراپی یادمان می توانند در درمان درد پاشنه پا به شما کمک کنند و به شما نشان دهند که چطور به طور موثری ازباند ها و ارتوتیک ها استفاده کنید، چه تمرین هایی را انجام دهید و چه درمان هایی برای شما مناسب است.

برای دریافت نوبت با ما تماس بگیرید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان

فیزیوتراپی شهرک غرب