انگشت چکشی

انگشت چکشی ، ناهنجاری است که در آن فرد نمی تواند نوک انگشت دست خود را راست کند. انگشت چکشی می تواند به سادگی یک خمیدگی کوچک باشد یا به صورت افتادگی کامل نوک انگشت خودش را نشان دهد.

علائم و نشانه های انگشت چکشی عبارت اند از آسیب اخیر به نوک انگشت، مثل ضربه یا درد، قرمزی یا تورم در ناحیه زیرین ناخن. بر اساس علت، این عارضه اغلب بدون درد است.

علت انگشت چکشی چیست؟

انگشت چکشی، آسیب به آخرین مفصل انگشت است. در صورت عدم درمان یا درمان نامناسب، انگشت چکشی می تواند به ناهنجاری گردن قو تبدیل شود و تمام انگشت را درگیر کند.

در ناهنجاری گردن قو، هم زمان با اینکه عضلات و رباط ها، خود را با خم شدگی رو به جلوی نوک انگشت تنظیم می کنند، مفصل میانی انگشت به تدریج به سمت عقب خم می شود.

این وضعیت، غیر طبیعی به نظر می رسد و مهم تر از همه، منجر به دشواری در خم کردن انگشت در فعالیت های روزانه می شود.

انگشت چکشی زمانی ایجاد می شود که تاندونی که نوک انگشت را راست نگه می دارد، پاره می شود و از استخوان جدا می شود یا از روی پوست بریده می شود.

تاندون، مثلا زمانی که نوک انگشت با نیروی یک توپ خم می شود یا زمانی که نوک انگشت در بین ملحفه ها گیر می کند، اغلب پاره می شود یا از استخوان جدا می شود.

بریدگی یا پارگی در پشت انگشت می تواند در سرتاسر تاندون ادامه پیدا کند، که باعث ایجاد انگشت چکشی نیز می شود.

انگشت چکشی، در افرادی که مثلا به خاطر رماتیسم مفاصل، تاندون های ضعیفی دارند، راحت تر رخ می دهد.

انگشت چکشی

از کجا بدانم دچار انگشت چکشی شده ام؟

انگشت چکشی ممکن است دردناک یا متورم شود اما گاهی هیچ یک از موارد رخ نمی دهد. نوک انگشت به پایین می افتد زیرا تاندون یا استخوان، دیگر به آن متصل نیست.

زمانی که تاندون پاره می شود، ممکن است نسبتا بدون درد باشد. اگر تکه ای از استخوان، جدا شود، معمولا تورم و درد بیشتری وجود خواهد داشت.

انگشت چکشی می تواند با ظاهر افتاده ی نوک انگشت و سابقه ایجاد آسیب، تشخیص داده شود.

ممکن است اشعه ایکس گرفته شود، که نشان خواهد داد آسیب، شامل یک شکستگی است یا پارگی تاندون.

اشعه ایکس، وجود شکستگی استخوان را نیز نشان می دهد که خود می تواند باعث شود انگشت، به صورت چکشی به نظر برسد.

فیزیوتراپی انگشت چکشی

فیزیوتراپیست با ساختن یک آتل ترموپلاستیک قالب گیری شده، به فرد کمک می کند تا انگشت خود را راست کند.

این آتل باید به صورت تمام وقت به مدت 6-8 هفته استفاده شود تا تاندون یا استخوان، فرصت ترمیم داشته باشند.

فیزیوتراپیست به فرد نشان می دهد در این زمان، چگونه آتل را تمیز کرده و از انگشت خود مراقبت کند.

اگر انگشت در طول این زمان، خم شود، روند ترمیم را مختل خواهد کرد بنابراین فرد باید در آتل احساس راحتی کند و بیاموزد در این دوران چگونه از پوست خود مراقبت کند.

پس از هشت هفته اول، استفاده از آتل به صورت نیمه وقت، اغلب در طول شب ادامه پیدا خواهد کرد.

تا یک یا دو ماه بعد، باید از آتل در زمان ورزش استفاده شود.

انجام جراحی برای ترمیم انگشت چکشی، زمانی نیاز است که قطعه استخوانی، بزرگ است، جایگاه نوک انگشت کمی تغییر پیدا کرده است یا زمانی که علت ایجاد ناهنجاری، پارگی است.

لازم به ذکر است که همه فیزیوتراپیست ها در حوزه درمان دست، متخصص نیستند. برای حصول بهترین نتیجه، باید به فیزیوتراپی که در این زمینه تخصص دارد مراجعه شود

فیزیوتراپی انگشت چکشی

تاثیر فیزیوتراپی در آسیب های انگشت چکشی

آتل بندی معمولا به تاندون یا استخوان، اجازه ترمیم موثر می دهد. اغلب بیماران پس از تکمیل درمان، حرکت و استحکام کامل را به دست می آورند اما برخی بیماران نمی توانند انگشت خود را کاملا راست کنند.

بهترین نتایج زمانی به دست می آید که آتل بندی در اسرع وقت انجام می شود، زمانی که آتل، انگشت را دقیقا در جای مناسب خود نگه داشته است و مدت زمان مناسبی مورد استفاده قرار گرفته است.

نسبتا مهم است که انگشت در آتل، کاملا راست قرار گرفته است یا کمی به عقب خم شده است. اگر انگشت، کمی خم شده باشد، به همان صورت خمیده نیز ترمیم می شود.

در خانه چه کاری می توان انجام داد؟

استفاده مداوم از آتل مناسب، بهترین درمان است. برای دستیابی به بهترین نتیجه، پیروی از دستورات فیزیوتراپیست در طول دوران آتل بندی، حائز اهمیت است.

این امر شامل قرارهای ملاقات منظم برای بررسی نحوه مدیریت آتل و وضعیت پوست است.

زمانی که تاندون، آنقدر قوی شده باشد که بتواند نوک انگشت را راست نگه دارد، برنامه ای به فرد داده می شود تا مطابق با آن به تدریج از آتل استقلال پیدا کند.

اگر فرد با آتل، بازی های ورزشی انجام می دهد، لازم است آن را با نوار ورزشی محکم ببندد تا مطمئن شود از جای خود خارج نمی شود.

چقدر طول می کشد حالم بهتر شود؟

لازم است به صورت تمام وقت به مدت 6-8 هفته از آتل استفاده شود. سپس تمریناتی آغاز می شود تا به تدریج حرکت نوک انگشت، افزایش پیدا کند و زمان نیاز به آتل کاهش پیدا کند.

رسیدن به حداکثر حرکت و استحکام انگشت، معمولا حدود 3-4 هفته زمان می برد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی آسیب انگشت شست اسکی باز
بیشتر بخوانید: پارگی رباط انگشت دست یا پا

شما می توانید برای گرفتن بهترین نتیجه و طی کردن روند ریکاوری، استفاده از آتل و انجام مراقبت ها و درمان های لازم زیر نظر یک فیزیوتراپیست متخصص در درمان آسیب های دست یک وقت ملاقات در کلینیک فیزیوتراپی یادمان تنظیم کنید.

شماره های تماس کلینیک فیزیوتراپی یادمان : 02188088541 / 02188074196

جهت دریافت نوبت و اطلاع از آدرس و نحوه ارائه خدمات کلینیک به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.