نقش فیزیوتراپی در کاهش وزن

فیزیوتراپی کاهش وزن

کسانی که از چاقی رنج می برند، معمولا محدودیت های بیولوژیکی، اجتماعی و روانی  در ورزش یا حرکات فیزیکی دارند. فیزیوتراپی فعالیتی فیزیکی است که خود یکی از روش های کاهش وزن به شمار می رود و شامل استراتژی های مشخصی است تا به بیماران آسیب دیده کمک کند مثل ورزش و تمرین، ماساژ پشت، کنترل و تنظیم سرعت.

فردی که معمولا تمرینات را با قدرت کمی انجام می دهد، انگیزه اش کاهش یافته و از سفت شدن اندام ها پیشگیری می شود و در نتیجه کاهش وزن صورت نخواهد گرفت.

اما وقتی فرد تمرینات را به درستی انجام دهد و رژیم غذایی صحیحی داشته باشد می تواند با تمرینات فیزیوتراپی چندین کیلوگرم وزن کم کند.

فیزیوتراپیست ها نقش مهمی در کاهش وزن دارند. چاقی باعث ایجاد محدودیت های حرکتی می شود و روی اجرای درست فعالیت های فیزیکی تاثیر می گذارد.

تمرین، رشد و بهسازی پایه و اساس فیزیوتراپی است.

به غیر از طرز تفکری جامع، فراگیر و با تمرکز روی صبر، فیزیوتراپیست یادگیری و رشد را به سمت موضوعات زیر سوق می دهد:

  • اجزای آناتومیک، فیزیولوژیک و روانی اجتماعی سلامت و بیماری
  • تغییر هدایت شده
  • مکانیک زیستی
  • تمریناتی برای بازگرداندن سلامت
  • مدیریت بیماری های طولانی مدت

از فیزیوتراپیست ها برای پیچیدگی های ذهنی و فیزیکی اضافه وزن کمک گرفته می شود و او اطلاعات مهم و توانایی کاهش وزن، حصول نتایج بالینی و تجربیات بیماران دیگر را ارائه می دهد.

در حالی که اهمیت فعالیت های فیزیکی به خوبی درک شده، بیماران عموما در انجام این فعالیت ها دارای مشکل هستند.

تشویق فرد بیمار به انجام فعالیت ها در سطحی صحیح، که با مراجعه به فیزیوتراپیست بهتر حاصل می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.

ارائه برنامه ارزیابی و درمان از طرف فیزیوتراپیست، باعث می شود مرز ها و محدودیت های فیزیکی کنار بروند.

این نقش پر رنگ فیزیوتراپی در زمینه کاهش وزن بسیار شگفت انگیز بوده و آن را در سرتا سر دنیا محبوب کرده است.

روش هایی که باید برای کاهش وزن از آنها دوری کرد

راه های نادرست کاهش وزن

1- از مصرف داروهای HCG برای کاهش وزن خودداری کنید

FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) هشدارهایی در مورد استفاده از داروهای HCG (گنادوتروپین مزمن انسانی) داده است که به عنوان داروهای هومیوپاتی برای کاهش وزن به بازار عرضه می شوند.

HCG هورمونی است که مربوط به بارداری است و برای حل مسائل مربوطه به آن ساخته شده است. به کارگیری آن برای منظور کاهش وزن توصیه نمی شود.

2- کم کردن اشتها به صورت مصنوعی

داروهایی برای سرکوب کردن یا کم کننده اشتها وجود دارند. سرکوب کننده های اشتها باعث ایجاد سروتونین یا کاتکول آمین از بدن می شوند که حس سیر بودن را ایجاد می کند.

این مورد شاید جذاب به نظر برسد، اما حقیقت این است که این داروها فقط تا زمانی که از آن ها استفاده می شوند، مؤثر واقع می شوند و هیچ مزایای بلند مدتی ندارند.

این نوع از کاهش وزن باعث می شود مصرف کننده از جمله خستگی، حالت تهوع، سردرد، تعریق، افزایش فشار خون، بی خوابی، میل بیش از حد، سبکی سر و سرگیجه را در کنار عوارض دیگری تجربه کند.

3- تزریق لیپوماتیک توصیه نمی شود

تزریق لیپوماتیک از جمله آن دسته از روش های کاهش وزن است که با تزریق مواد از بدن برای سهولت در حذف مقادیر لیپیدی که از اعضای بدن مانند کبد اضافه می شود، انجام می شود.

نیاز به کاهش وزن و خوش اندامی در حال افزایش است. این داروها پیامدهایی دارند که نتیجه منفی بر روی سطح سلامت افراد خواهند گذاشت.

4- سر خود را از جراحی باریاتریک به دور بگیرید

جراحی باریاتریک یک عمل کاهش وزن است که امروزه در حال انجام است.

جراحی باریاتریک شامل کاهش اندازه شکم است. در این عمل ، حلقه ای وجود دارد که برای اتصال یک جزء روده از آن استفاده می شود.

این عمل باعث می شود که شما نتوانید زیاد غذا بخورید و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود.

به طور کلی عمل های جراحی که برای کاهش وزن به خصوص از طریق معده انجام میگیرد بسیار خطرناک و از ریسک بالایی برخورداند.

راه های فیزیوتراپی کاهش وزن و یا کاهش وزن از طریق کنترل تغذیه و ورزش درمانی از جمله راه کارهای سالمی هستند که نه تنها باعث کاهش وزن می شوند بلکه به سلامت عمومی بدن (از جمله سلامت قلب) کمک کرده و نتیجه آن در بدن ثابت می ماند.

بیشتر بخوانید: اهمیت فعالیت جسمانی

شما می توانید با مشورت با یک فیزیوتراپیست با در نظر گرفتن شرایط جسمی و مشکلاتی که دارید بهترین برنامه را برای افزایش سطح فعالیت جسمی و بهبود مشکلات فیزیکی خود تهیه کنید و زیر نظر فیزیوتراپیست پیش بروید.

برای دریافت نوبت با شماره های 02188088541 – 02188074196 تماس بگیرید.

آدرس و اطلاعات تماس با کلینیک فیزیوتراپی یادمان در منوی اصلی صفحه تماس با ما