فیزیوتراپی تنیس البو – Tennis Elbow

تنیس البو یا آرنج تنیس بازان یکی از شایع ترین بیماری های ارتوپدی بوده و سن شایع بروز آن بین 40 تا 50 سالگی است.

در این بیماری، تاندون های قسمت آرنج و مچ دست دچار التهاب می شوند و فرد در ناحیه آرنج یا مچ دست دچار درد می شود که این درد موجب مهار شدن عضلات اطراف شده و حالت ضعف را در آنها به وجود می آورد.

علت به وجود آمدن تنیس البو 

به علت فشار بیش از حد بر روی تاندونهای اکستانسوری و سوپیناتوری که ناشی از ضربات تکرار شونده (مثل تایپ کردن، مشاغلی که در آنها نویسندگی زیاد است، بلند کردن اجسام نیمه سنگین به صورت تکرار شونده مثل کارگران یا تنیسور ها) این تاندون ها دچار التهاب می شوند.

علائم تنیس البو

اصلی ترین علامت این بیماری درد می باشد. در مراحل حاد، درد مداوم است و زمانی که عارضه مزمن می شود، درد حین کشش یا حرکات مقاومتی مشاهده شده و یا میزان محدودیت حرکتی در مفصل آرنج و مچ بیشتر می شود.

درمان – فیزیوتراپی برای درمان تنیس البو

برای درمان تنیس البو، متخصص ارتوپدی ابتدا داروهای ضد درد و التهاب را تجویز می کند و گاها تزریق کورتون به داخل تاندون عضله نیز انجام می شود.

فیزیوتراپی مرحله بعد از درمان ارتوپدی می باشد که شامل کاهش درد و التهاب با استفاده از درمان دستی، تمرینات برداشتن فشار از روی موضع، استفاده ازدستگاه هایی مانند مگنت، دیاترمی، لیزر برای بالا بردن میزان ترمیم و افزایش جریان خون، بستن تیپ و استفاده از سوزن می باشد.